دعا (۱)

b90c3557a61a887cb566204d08aac170_L

دیده اید که در ترمینال مثلا ۵۰ اتوبوس ایستاده . ولی این به آن معنا نیست که تمام مردم سوار شوند و به سفر روند ، یا هر یک از ما تمام آن ها را سوار شویم . بلکه به آن معناست که هر یک از مردم در هر ساعتی که بخواهد اتوبوس آماده وجود دارد . دعا ها و نماز های متعدد هم همین طور است که هر کس خواست در هر موقعیت از شبانه روز با خدا ارتباط برقرار کند ، بتواند . برای تعمیر ماشین هم باید وقت و نوبت گرفت . چه رسد به ملاقات پزشک و وکیل و کارشناس و وزیر با کلی منشی و واسطه و مسئول دفتر .

برای حرف زدن با خدا چطور ؟ اگر قرار بود نوبتی باشد چند ده سال نوبت ما می شد که چند ثانیه ای با خدا حرف بزنیم و دعا کنیم ؟

اما خدا را شکر به خطر نعمت دعا کردن . همین که اجازه داریم هر وقت و هر جا که باشیم دل های خود را متوجه او کنیم و دست به دعا برداریم ، نعمت بزرگی است . امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود : خداوند اجازه داده دعا کنی و درخواست خود را بگویی بدون هیچ واسطه ای ، هر وقت بخواهی می توانی در های خزائن او را با دعا باز کنی.

اگر کسی گفت قبل از انقلاب چه باران می خواستیم یا نمی خواستیم ، باران می بارید . اما بعد از انقلاب باید دعا کنیم تا باران ببارد ، بگو بله همین طور است گویا قبل از انقلاب آدم نبودیم و حالا آدم شده ایم ( آیت الله حائری شیرازی )

خواب عجیبی دید . دید رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود برو به آن همسایه که فردی مجوسی است بگو آن دعا مستجاب شد .

مرد تعجب کرد ، آن مرد مجوسی را به نیکوکاری نمی شناخت . به خواب خود توجه نکرد و آن پیغام را نرساند . شب دیگری همان خواب را دید ولی باز هم به آن توجهی نکرد . شب سوم و همان خواب و درخواست پیامبر .

با کراهت و بی میلی سراغ مرد مجوسی رفت و پیغام را رساند . مرد مجوسی در فکر فرو رفت . گفت مرا می شناسی و می دانی که تا کنون مجوسی بوده ام اما اکنون مسلمان شدم و خانواده ی خود را نیز دعوت می کنم که مسلمان شوند .

بر تعجب مرد افزوده شد ، پرسید حکایت آن دعا چیست ؟ مجوسی تازه مسلمان گفت ، میهمانی بزرگی داشتیم و بوی کباب و غذای خوش در فضای خانه پیچیده بود ناگهان شنیدم که فرزندان یتیم یکی از سادات که در همسایگی ما زندگی می کنند از بوی غذا تعریف کردند . شرمنده شدم و به سرعت مقداری غذا و لباس برایشان فرستادم شنیدم که وقتی چشمشان به آن غذا ها افتاد در حق من دعا کردند و گفتند : خدایا این همسایه ی ما را با جد ما رسول خدا در بهشت محشور کن دعایی که پیامبر فرمود مستجاب شده همین دعای بچه یتیم ها بود .

گفتم : آیا اسلام می خواهد که هیچ کاری انجام ندهیم و صبح تا شب و شب تا صبح فقط به نماز و دعا مشغول شویم ؟

گفت : نه چطور مگه ؟

گفتم : آخر این همه نماز و دعای موجود در کتاب ها ، مثل مفاتیح الجنان برای چیست ؟

گفت : تا حالا به ترمینال اتوبوسرانی رفته ای ؟

گفتم : بله رفته ام چه ربطی دارد ؟

گفت : دیده ای که در ترمینال مثلا ۵۰ اتوبوس ایستاده . ولی این به آن معنا نیست که تمام مردم سوار شوند و به سفر روند ، یا هر یک از ما تمام آن ها را سوار شویم . بلکه به آن معناست که هر یک از مردم در هر ساعتی که بخواهد اتوبوس آماده وجود دارد . دعا ها و نماز های متعدد هم همین طور است که هر کس خواست در هر موقعیت از شبانه روز با خدا ارتباط برقرار کند ، بتواند .

این دعا ها در شب ، این دعا ها در سحر ، این دعا ها … (حجت الاسلام قرائتی )

قابل توجه هر کس که اعتراض می کند چرا دعای من مستجاب نمی شود : خداوند می فرماید : شما به عهد و پیمان خود با من عمل کنید تا من هم به عهد و پیمان خود با شما عمل کنم .(سوره بقره آیه ۴۰)

و عهد الهی هم این است که دعا کنید و از من بخواهید تا به شما جواب دهم و دعایتان را اجابت کنم .(غافر آیه ۶۰)

حدیث قدسی است که خداوند فرمود : مطیع کسی هستم که از من اطاعت کند یعنی خداوند متعال دعای بندگان حقیقی خود را اجابت می کند .

برگرفته از کتاب پله پله تا ملاقات خدا