راه سلامت دنیا و آخرت

b2b9c525f7c1bb49a335e91be11dad8b_L

حسد همیشه در مورد نعمت پیدا می شود ، وقتی که نعمتی به کسی عطا می شود ، فردی که محروم از این نعمت است ، اگر از وجود آن نعمت ناراحت باشد و آرزو کند که آن نعمت از بین برود ، این حالت حسد نامیده می شود .

در دل شخص حسود چنین می گذرد ، حالا که من این نعمت ها یا به ظاهر نعمت ها را ندارم ، پس فلانی هم نداشته باشد . یک سوال ساده و شاید سوال سختی وجود دارد که افراد حسود نمی توانند به آن جواب دهند . آن سوال این است که چرا فلانی ؟ چرا من نه ؟

فقط می توان در جایی آرزو کرد که نعمتی از بین برود که آن نعمت ، ابزار ظلم و فساد باشد . البته اسم این حالت هم در واقع غیرت است نه حسد .

عوامل و ریشه ها :

ما مسلمانیم و همکارمان در اداره مسیحی است ، با همکاران دیگر هم سر ناسازگاری دارد ، خصوصا با ما . اداره قرعه کشی می کند برای سفر به جزیره کیش . اسم ما نیست اما اسم همان همکار مسیحی در می آید و ما حرص و جوش می خوریم می خواهیم کاری کنیم که قرعه کشی تکرار شود . اصلا فکر نمی کنیم که این حرص و جوش این کارهای ما مصداق حسادت باشد .

در اخبار می شنویم که که کشور مالزی در سال گذشته رشد اقتصادی بالایی داشته است ناراحتیم که مردم مالزی لایق این همه رشد نیستند .

و کسی نیست که این خبر را بگوید که این فکر ما هم حسادت است .

در بین بستگان فقط ما هستیم که به دانشگاه راه یافته ایم لبخند رضایتی بر لب داریم با خبر می شویم یکی دیگر از بستگان هم در دانشگاه قبول شده است لبخند رضایت محو می شود . حواسمان نیست که آن لبخند را آتش حسد خشکانده است .

در انتخابات رای نمی آوریم . ده ها دلیل و توجیه برای نامطلوب بودن نتیجه ی انتخابات درست می کنیم الا دلیل اصلی که حسادت است .

امام صادق علیه السلام  می فرماید : ابلیس به لشگر خود می گوید میان آنان حسادت و تجاوزگری افکنید که این دو خوی نزد خدا برابر با شرک است .

خوب است بپرسیم که فرد حسود و متجاوز چه چیزی را شریک خدا قرار داده ؟ احتمالا پاسخ این است که بت بزرگ من !

امام صادق در حدیث دیگری میفرماید : از حسادت بپرهیزید زیرا کفر ریشه اش حسادت است .

اگر کسی دین ندارد و به فکر قیامت هم نیست ، آتش حسد را جدی بگیرد ، آتش حسد زندگی و سلامتی حسود را هم نابود می کند .

در مقایسه با خواهر و برادر موهای ما حدود ده سال زودتر در حال سفید شدن است ، به پزشک مراجعه می کنیم ، می گوید : ارثی است . می گوییم نه ارثی نیست . قرص و کپسول می دهد اما افاقه نمی کند .

مطلب زیر را از زبان آیت الله مهدوی کنی بخوانید :

حسد گذشته از این که زیان های معنوی دارد و دین و ایمان را تباه می کند از نظر جسمی نیز روی اعصاب انسان تاثیر می گذارد .

 امیرالمومنین می فرمایند : سلامتی بدن از کمی رشک بردن است .

علامه شیخ محمد تقی شوشتری پس از نقل این جمله از امیرمومنان می نویسد : شش نفر همیشه ناراحت اند که یکی از آن ها حسود است .