شدید تر از زنا

e62d41acb0debb273985614c9962a5ef_L

کفتار ها و لاشخور ها بر خلاف شیر ها عرضه ندارند به یک شکار زنده حمله کنند صبر می کنند لاشه ای پیدا شود حلقه می زنند ، آن را تکه تکه می کنند و می خورند .

– سلمان را خدمت پیامبر فرستادند تا برایشان غذا بیاورد . پیامبر هم سلمان را نزد اسامه فرستاد تا غذا بگیرد ، اسامه گفت : اکنون چیزی ندارم که به تو بدهم . سلمان نزد آن ها برگشت .

– چرا غذا نیاوردی ؟

– خدمت پیامبر رسیدم و ایشان مرا نزد اسامه فرستاد و او گفت الآن چیزی ندارم .

– اسامه بخل ورزید و غذا نداد ، و اگر سلمان را به سراغ چاه آب هم بفرستیم آب فروکش خواهد کرد و خشک خواهد شد .

– پیامبر مطلع شد و به آن ها فرمود : من آثار خودن گوشت را بر دهان شما می بینم .

– اما امروز ما گوشت نخورده ایم .

– گوشت سلمان و اسامه را می خوردید .

امیر المؤمنین علیه السلام فرمودند : غیبت کردن کار شخص ناتوان و عاجز است .

رسول خدا (ص) فرمود : در شب معراج مردمی را دیدم که چهره های خود را با ناخن هایشان می خراشند . ای جبرئیل این ها کیستند؟ این ها کسانی هستند که از مردم غیبت می کردند و آبرویشان را می بردند .

روزهای جمعه برای تفریح با طلاب از شهر خارج می شدند . اما قبل از حرکت شرط می کرد : اولا نماز را اول وقت بخوانیم ، ثانیا غیبت کسی نشود .

سفرهای تفریحی نیازمند چنین شروطی هستند . به امام راحل تأسی کنیم و هر وقت خواستیم با دوستان به جایی برویم شرط کنیم نماز را اول وقت بخوانیم و غیبت کسی نشود .

مصادیق آشکار و نهان غیبت :

۱- به نظر تو با جواد هم مباحثه بشوم ؟ جواد خیلی با سواد است اما غیبتش نشود ، نظم ندارد .

۲- با علیرضا رفته بودیم کوه عجب آدم خسیسی است . حالا پیش من غیبت او را نکن . باور کن راست می گویم ، می خواستیم از تاکسی پیاده شویم ….

۳- حامد می خواهد نماینده ی انجمن شود . خدا را شکر که ما دنبال ریاست نیستیم . (کنایه )

۴- مسعود عرضه ی انجام این کار ها را ندارد . داری غیبت می کنی ها . پیش رو خودش هم گفته ام .

و مصادیق بسیاری که اگر در زندگی روزمره ی خود دقت کنیم می فهمیم که همه اش غیبت و پشت سر مردم حرف زدن است .

هشدار نسبت به فریب دیگر شیطان : غیبت فقط به واسطه زبان نیست بلکه غیر از گفتار ، به وسیله ی نوشتن و ایماء و اشاره و حرکت چشم و دیگر اعضا و هر چیزی که مفهوم را برساند نیز محقق می شود .

از عایشه روایت شده که روزی زنی کوتاه قد نزد ما آمد ، وقتی برگشت من با دست به کوتاهی قدش اشاره کردم حضرت رسول فرمود : غیبتش را کردی .

یکی از شیخین به دیگری گفت : فلانی پر خواب است ، سپس از رسول اکرم ، سفره خواستند که از آن نان بخورند . حضرت فرمود : خوراک خود را خوردید .

یادمان نمی آید .  بلی گوشت رفیقتان را خوردید .

خداوند وحی کرد به حضرت موسی که غیبت کننده اگر توبه کرد و نادم و پشیمان شد بعد از همه داخل بهشت   می شود و اگر توبه نکرد پیش از همه داخل جهنم می شود .

– نشستن در مسجد به انتظار نماز ، عبادت است تا پدیده ای پیش نیاید .

– یا رسول الله آن پدیده چیست ؟

– غیبت .

این موضوع خیلی شایع است که عده ای می روند سراغ فرد غیبت شده و می گویند ما را حلال کن . غیبت تو را کردم . درمتون دینی و اخلاقی توصیه ای به این حلالیت طلبی مشاهده نمی شود . بهتر است برای آن فرد و البته برای خودمان استغفار کنیم . این همه آیه و حدیث و حکایت در زشتی غیبت . آیا قرار است اثر کند یا نه ؟ پس کو ؟ پس کی ؟

تصمیم بگیرید و نیروهای خود را جمع و متمرکز کنید که یک روز غیبت نکنید . انشاءالله و به یاری خدا خواهید توانست .