آشنایی با پایگاه اینترنتی شخصی استاد مرتضی آقاتهرانی

3c05ff3e4d3bee39a724faddcfed2117_L

بهترین راه ارتباط با ایشان، استفاده از بخش سؤالات است. در این بخش پس از درج سؤال از سوی مخاطب، سؤالات در اختیار شخص ایشان قرار خواهد گرفت و پس از درج پاسخ، متن آن برای مخاطب ارسال خواهد شد.

با توجه به دغدغه‌های استاد آقاتهرانی در مورد رابطه با مردم و شناخت و درک ایشان از ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین جهت ارتباط بیشتر و مؤثرتر با مردم، به ویژه جوانان، پایگاه اطلاع‌رسانی شخصی استاد آقاتهرانی به آدرس AGHATEHRANI.COM از سال ۱۳۸۸ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و با استقبال مخاطبان مواجه شد. ولی با توجه به رشد سریع فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و اشکالاتی که در نسخه اولیه بود، نسخه جدیدی تحت عنوان “پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار و اندیشه‌های استاد مرتضی آقاتهرانی” طراحی شد و بر روی دامنه ایرانی AGHATEHRANI.IR، شروع به فعالیت کرد.

هدف این پایگاه اینترنتی که زیر نظر مستقیم استاد آقاتهرانی و از سوی دفتر ایشان اداره می‌شود، معرفی شخصیت و اندیشه‌های اعتقادی، فقهی، تربیتی، اخلاقی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایشان در فضای مجازی است. بر اساس این هدف، بخش‌های مختلف و متنوعی در این پایگاه اینترنتی در نظر گرفته شده است که آن‌ها را در سه ساحت می‌توان دسته‌بندی کرد:

۱٫ ساحت اول، ارائه‌ی آخرین اخبار، مصاحبه‌ها، یادداشت‌ها و سخنرانی‌های استاد در حوزه‌های مختلف و اطلاع‌رسانی برنامه‌های ایشان به صورت مستند و دقیق است. برای این‌کار سعی شده است که علاوه بر قالب متن، از قالب‌های صوتی و تصویری هم استفاده شود.

برای استفاده همه علاقمندان، از سخنرانی‌های ایشان، ابتدا خبر سخنرانی که شامل کلیات مباحث اشاره شده است، در قسمت اخبار درج می‌شود. سپس صوت آن با کیفیت مناسب فضای وب، در قسمت صوت قرار می‌گیرد. در آخر نیز، متن کامل هر سخنرانی، در قسمت «منبر» سایت در دسترس مخاطبان خواهد بود. این بخش بستری را برای کاربران فراهم خواهد کرد تا به مطالب اشاره شده از سوی ایشان دسترسی مستقیم و مستند داشته باشند.

برنامه‌های آینده ایشان نیز، حداقل دو روز قبل از تاریخ برنامه، در قسمت برنامه‌ها خواهد آمد.

۲٫ ساحت دوم، نشان دادن وجوه غیررسمی استاد آقاتهرانی است. از این‌رو، طرح زندگی‌نامه، خاطرات، معرفی آثار و دروس ایشان از بخش‌های مرتبط با این ساحت خواهد بود.

زندگی‌نامه ایشان، به صورت تفصیلی از دوران کودکی تا به امروز از سوی یکی از نزدیکان ایشان و تحت نظر خودشان نگاشته شده است و اساتید، سوابق تحصیلی و مسئولیت‌های ایشان به صورت دقیق معرفی شده است.

همچنین، با توجه به نشست و برخواست دیرینه ایشان با اساتید بزرگ اخلاق حوزه، همچون حضرات آیات بهجت، سعادت‌پرور، مصباح، مظاهری، خوشوقت و…، و همچنین سیر فعالیت‌های علمی، سیاسی و انقلابی خاص ایشان، بخش خاطرات، یکی از بخش‌های ویژه و پرمخاطب این پایگاه اینترنتی است.

از دیگر بخش‌های جدید این پایگاه اینترنتی، معرفی آثار است. ایشان تاکنون بیش از ۱۶ جلد کتاب در حوزه‌های مختلفی همچون اخلاق، خانواده، مهدویت، عاشورا، سیاست، شرح ادعیه، سفرنامه، معرفی بزرگان اخلاق و… نگاشته‌اند. کتبی که از ایشان که موجود است عبارتند از: «یاران شیدای حسین بن علی علیه‌السلام»، «از خود تا خدا»، «حدیث دل سپردن»، «خانواده و تربیت مهدوی»، «دولت کریمه»، «نظم؛ آنچه همه دوست دارند، ولی…»، «اراده»، «۱۵راز و نیاز؛ امیدواریم که…»، «سفر عشق»، «در صحن آسمان»، «سودای روی دوست»، «این است بهشت»، «لذت حضور»، «باعرشیان»، «اهمال‌کاری» و…

در بخش معرفی آثار، علاوه بر کتب و محصولات چندرسانه‌ای، بخشی تحت عنوان «تلمیحات و اشارات» تعبیه شده است که کتب مورد اشاره و تأیید ایشان از دیگر نویسندگان معرفی می‌شوند.

همچنین بخش دروس ایشان نیز بخش جدیدی است که برای انتشار متن دروس اخلاق و خارج فقه ایشان طراحی شده است.

۳٫ ساحت سوم، به دنبال فراهم آوردن بستری مناسب برای ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با استاد آقاتهرانی است. در این بخش تلاش شده مسیری شفاف، مطمئن و ساده برای ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیم با ایشان به مخاطبان ارائه شده است.

یکی از بخش‌هایی که بهترین راه ارتباط مستقیم با استاد آقاتهرانی است، بخش «ارتباط با ما» است. در این بخش بسترهای مختلفی برای سهولت ارتباط با ایشان طراحی شده است. بهترین راه ارتباط با ایشان، استفاده از بخش سؤالات است. در این بخش پس از درج سؤال، سؤالات در اختیار شخص ایشان قرار خواهد گرفت و پس از درج پاسخ از سوی ایشان، جواب برای مخاطب ارسال خواهد شد. همچنین سوالاتی که برای عموم مخاطبان قابل استفاده باشد، پس از ویرایش متن سوال و تنظیم آن برای فضای عمومی، در بخش «پرسمان» درج خواهد شد.

البته در سایت بخش‌های دیگری همچون شرح حدیث و دریچه معرفت نیز وجود دارد که در آن‌ها مطالبی متناسب با فضای روز، از میان کتب و سخنرانی‌های ایشان در موضوعات مختلف منتشر خواهد شد.

این پایگاه اینترنتی متعلق به “دفتر حفظ و نشر آثار و اندیشه‌های استاد مرتضی آقاتهرانی” است که تحت نظر مستقیم ایشان فعالیت می‌کند و از سوی دفتر اداره می‌شود.