نورالدین پسر ایران

0ea0e8797ce553e1f2fef81bff857868_L

امام خامنه ای: « ساعات خوش و با صفائی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم »

« نورالدین پسر ایران » کتاب خاطرات سید نورالدین عافی؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی می باشد .

سید نورالدین در بیان انگیزه‌اش برای بازگویی خاطرات جنگ در آخرین برگ خاطراتش چنین گفته است :

« اصلاً فکر نمی‌کردم گفتن خاطرات در این زمان اهمیت داشته باشد. هنوز حرف خاطرات جنگ و مصاحبه‌ها مطرح نشده بود. واقعیت این است من هم مرتب درگیر عوارض مجروحیت‌هایم بودم، اما سال ۱۳۷۳ یک شب خواب دیدم آقای خامنه‌ای ورقه‌هایی در دست دارد که می‌خواند و گریه می‌کند. من هم در آن اتاق بودم. کسی گفت این‌ها خاطرات یک جانباز ۷۰ درصد است که ۸۰ ماه در جبهه‌ها بوده و باز می‌گوید که در مورد جنگ کاری نکرده‌ام … این خواب فکرم را مشغول کرده بود. احساس می‌کردم وظیفه‌ام در قبال آن‌چه در روزهای جنگ بر سر این مردم آمد، با گفتن این خاطره‌ها به سرانجام می‌رسد. بنابراین خاطرات هشت سال زندگی در متن جنگ را بازگفتم تا یاد آن لحظه‌های بی‌نظیر برای همیشه زنده بماند. »

در این کتاب با قلم شیوا و روان خانم معصومه سپهری به گردآوری خاطرات نورالدین عافی پرداخته  شده است که حاصل ساعت ها مصاحبه و جمع آوری خاطرات سید نورالدین و همرزمان و دوستان وی ، که در قید حیات بوده اند می باشد . از دیگر آثار به چاپ رسیده ی خانم سپهری ، کتاب لشکر خوبان است که خاطرات مهدیقلی رضایی می باشد . این کتاب در سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است و در زمره ی کار های به یادماندنی و قابل تحسین می باشد .

در پایان کتاب هم مجموعه ای از عکس های سید نورالدین و دیگر همرزمان و دوستان وی که بعضا به شهادت رسیده اند به چاپ رسیده است .

نکته قابل تامل در نگارش خاطرات رزمندگان آذربایجانی- که خاطرات خود را به زبان شیرین ترکی باز گفته اند – نحوه برخورد و انتخاب کلمات مناسب و نزدیک به گویش اصلی راوی است . این مهم ، اولین بار در زمان پیاده نویسی اولیه مصاحبه ها و ترجمه مصاحبه ی ترکی به نوشتار فارسی اتفاق می افتد ، که سخت تر از پیاده کردن یک مصاحبه ی فارسی است .

نورالدین عافی در ۱۵ شهریور ۱۳۴۳ در روستای خلجان در نزدیکی تبریز به دنیا آمد . پدرش کشاورز بود و مثل همه ی کشاورزان زندگی ساده ای داشتند . وی در خانواده ای پر جمعیت بزرگ شده است و از همان کودکی به کشاورزی و قالی بافی مشغول می شود . در آخرین روزهای پاییز سال ۱۳۵۹ با اصرار و پیگیری فراوان عازم جبهه شد و این شروعی بود بر حدود ۸۰ ماه زندگی ، در گیر و دار جنگ تحمیلی که آثار آن روزها هنوز در زندگی این رزمنده ی جانباز ، ملموس و مشهود می باشد .

مقام معظم رهبری ضمن تقریر یادداشت ،تجلیلی بر این کتاب مرقوم فرموده اند :

« بسم الله الرحمن الرحیم این نیز یکی از زیباترین نقاشی های صفحه‌ی پُرکار و اعجاز گونه‌ی هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقاً در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته‌اند . آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین‌زبانی که از قریحه‌ی ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک‌اندیشیِ نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است، و نیز صراحت و جرأت راوی در بیان گوشه‌هایی که عادتاً در بیان خاطره‌ها نگفته می ماند، از    ویژگی های برجسته‌ی این کتاب است. تنها نقصی که به نظر رسید نپرداختن به نقش فداکارانه‌ی همسری است که تلخی‌ها و دشواری های زندگی با رزمنده‌ای یکدنده و مجروح و شلوغ را به جان خریده و داوطلبانه همراهی دشوار و البته پر اَجر با او را پذیرفته است.

ساعات خوش و با صفائی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم ۹۰/۱۰/۲۰ »