آشنایی با چند اثر اخلاقی از آیت الله قرهی

c254004b2125d54e936f8991ae1e4c44_L

حضرت آیت الله قرهی پس از دریافت مدرک دکترای فلسفه غرب از دانشگاه هامبورگ، در تهران به تدریس فلسفه، حقوق و معارف در دانشگاه‌های نیروی انتظامی، علامه طباطبایی، امام صادق و تهران مشغول شدند.

حضرت آیت الله دکتر روح الله قرهی(مد ظله العالی) در تهران و در خانواده‌ای متدین متولد و همزمان با گذراندن دوره متوسطه تحصیلات حوزوی خود را آغاز نمودند.

حضرت آیت‌الله قرهی در دوران هشت سال دفاع مقدس در کنار تحصیل دروس حوزوی بارها در میدان نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کردند و در سال ۱۳۶۴ در منطقه عملیاتی فاو بر اثر گاز خردل اعصاب، شیمیایی شده و در سال ۱۳۶۵ نیز در منطقه عملیاتی شلمچه با اصابت ترکش و تخلیه چشم راست و ساییدگی مهره های ستون فقرات به خیل جانبازان جنگ تحمیلی پیوستند.

ایشان پس از جنگ تحمیلی، تدریس مکاسب، کفایه، تجرید العقاید، نهایه الحکمه را در مدرسه علمیه فیضیه قم آغاز؛ اما به سبب آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی و دستور پزشکان، از سال ۱۳۷۴ از شهر مقدس قم به سوی تهران هجرت نمودند. …..

حضرت آیت الله قرهی پس از دریافت مدرک دکترای فلسفه غرب از دانشگاه هامبورگ، در تهران به تدریس فلسفه، حقوق و معارف در دانشگاه‌های نیروی انتظامی، علامه طباطبایی، امام صادق و تهران مشغول شدند.

ایشان از سال ۱۳۸۱ با تأسیس حوزه علمیه امام مهدی(عج) در شهرک حکیمیه تهران فعالیت‌های دانشگاهی خود را متوقف کرده و به تربیت طلاب پرداختند.

ایشان علاوه بر تدریس اخلاق،‌ تفسیر قرآن، ادبیات، منطق و کلام ،دوره روش تحقیق را نیز ویژه طلاب برگزار کردند و از سال تحصیلی ۱۳۸۸ تدریس خارج اصول را نیز آغاز نمودند.

حضرت آیت الله قرهی تاکنون «کتاب‌های گوهر های فوق عرشی جلد ۱ که شرح دعای ابو حمزه ثمالی می باشد»، «کتاب اکسیر رمضان» ، «تفسیر قرآن کریم سوره حمد در چند مجلد» ، «حج عارفان» ، «اخلاق الهی و سیر و سلوک انسانی» ، «الحصول فی علم الاصول» ، «زندگانی امام حسین از منظرهای مختلف»، «اصول فقه»، «شرح آداب الصلاه امام خمینی(ره)» و «شرح رساله ذکر و ذاکر علامه حسن زاده آملی» را تألیف نمودند که بعضی از این کتب به چاپ رسیده و مابقی در شرف انتشار می باشد.

نگاهی به کتاب « دلت کجاست؟»

این مجموعه برگرفته از سلسله سخنرانیهای اخلاقی عالم فرزانه حضرت آیت الله دکتر قرهی میباشد که با تلاش گروه علمی حضرت نرجس خاتون(علیها الصّلاه و السّلام) جمع آوری گردیده است و شامل مباحث  اخلاقی حضرت استاد راجع به “قلب” میباشد.

در ذیل مقدمه کتاب آورده شده است.

زندگی انسانها مانند یک داستان طولانی است که نویسنده آن داستان، خود ما هستیم. هر قدر در زندگی مراقب اعمال و رفتارمان و مهربانتر باشیم، داستان زندگیمان شیرینتر میشود.

سرنوشت هر کس در این داستان متفاوت است و هرقسمتی از این داستان شاید غم انگیز یا توأم با شادی باشد، گرچه غم و شادی در زندگی انسانهای خوب هم وجود دارد اما مهم این است که وقتی انسان، داستان زندگی خودش را میخواند، از آن رضایت قلبی داشته باشد اما نه هر قلبی. قلبی که خوبیها و بدیها رابشناسد و درک کند.

در این کتاب میخواهیم راجع به معرّفی قلب (همان دل انسان) و خصوصیات آن صحبت کنیم و بگوییم: هرچیزی که در دل انسان قرار بگیرد؛ یعنی انسان آن را دوست دارد و عامل رفتارهای او میشود.مثلاً کسی که علم را دوست دارد، دائماً به دنبال خوب درس خواندن است. یا کسی که پدر و مادر خود را دوست دارد، حرف آنها را گوش میکند و به دنبال رضایت آنهاست. یا کسی که دوست خوبی دارد، از بودن با او لذّت برده و حتّی گاهی رفتارهای او را تقلید میکند. پس کار هر قلبی دوست داشتن است و چون ما از خدا خلق شده ایم و به دنبال کمال هستیم، خودبخود به قلب سالم و پاک علاقه داریم وخوبیها را دوست داریم.

اما طراوت و شادابی دل نوجوان و جوان به حدی است که اگر کسی در این سنین به دنبال قلب سالم وپاک باشد، یعنی دل خدایی بخواهد، خدا او را بیشتردوست دارد و بیشتر از بقیه به او توجه میکند، چرا که هنوز قلب او کمتر آلوده به بدیها شده است.لذا او در یادگیری هم قلبش اثرپذیرتر است. طوری که اگر در این راه، علمی بیاموزد، مانند سنگی که برروی آن حکّاکی کرده اند، این علم در وجودش حک میشود و تا آخر عمر فراموش نخواهد کرد ، قلب نوجوان چونان زمین کاشته نشده، آماده پذیرش هر بذری است که در آن پاشیده شود اما مهمترین جهتی که دل انسان را به سوی خوبیهاو قلب سالم میکشاند، خواستن است؛ یعنی انسان بخواهد که دلی نورانی داشته باشد.

سؤال اساسی اینجاست که ما چگونه باید دل نورانی داشته باشیم تا هم قلب سالمی داشته باشیم و هم رفتارهای درستی؟

نگاهی به کتاب «دو گوهر بهشتی»

این مجموعه برگرفته از سلسله سخنرانیهای اخلاقی حضرت آیت الله دکتر قرهی میباشد که با تلاش گروه علمی حضرت نرجس خاتون(علیها الصّلاه و السّلام) جمع آوری گردیده است و شامل مباحث  اخلاقی حضرت استاد راجع به برّ به والدین و همچنین راجع به عاقّ به والدین میباشد.

 در ذیل قسمتی از مقدمه کتاب را به قلم دانشمند فرزانه حضرت آیت الله دکتر روح الله قرهی میخوانید.

بر کسی پوشیده نیست که برّ به والدین یعنی تشکّر از لطف و مراحم حضرت حقّ که اثر دنیوی و اخروی دارد.لذا آن کسی که بخواهد در راه سعادت خود قدم بردارد، طبعاً عامل خیر وسعادت دنیا و آخرت او، لطف و مرحمت نمودن به پدر و مادر است و پدر ومادر کسانی هستند که قرآن کریم و مجید الهی، آنها را به عنوان رب صغیر بیان نموده است.

در این مجموعه، مباحثی را در اخلاق راجع به برّ به والدین و همچنین راجع به عاقّ به والدین بیان کرده ایم که شامل نکاتی از دیدگاه قرآن و روایات و همچنین فرمایشات بزرگواران است که به لطف و بزرگواری عزیزانمان در گروه علمی حضرت نرجس خاتون(علیها الصّلاه و السّلام) جمع آوری گردیده است.

امید است به لطف و کرمش مورد عنایت خود و همچنین پدران و مادران گرامی قرار گیرد و خداوند ما را مشمول ادعیه زاکیه مولایمان، امام زمان(روحی له الفداه) قرار دهد.

از همه عزیزان که در این گردآوری و جمعآوری مطالب، نهایت سعی وکوشش خود را نمودند، تقدیر و تشکّر مینمایم.

این تحفه ناقابل را به ساحت قدس مولایمان حضرت صاحب العصر و الزّمان مهدی موعود(عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف) و سپهسالارش رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنها ی (مدّ ظله العالی) تقدیم می‎نمایم.