از خود تا خدا (آشنایی با آثار و پایگاه اطلاع رسانی استاد آقاتهرانی)

e76b19068b8a7b62bcd7955ba4e97874_L

در این کتاب ارزنده، چهار دوره ی بنیادین تربیتی در فرایند مهدی یاوری آمده است که ره آورد آن تربیت نسلی منتظر و مهدی یاور می باشد. خانواده ای که راهکارهای عملی در این چهار دوره ی تربیتی را به خوبی اجرا نماید و دستورهای تربیتی تأکید شده را فرو گذار ننماید، در فرآیند تربیت و هدایت فرزندان خویش کمتر با مشکلات و ناهنجاری های تربیتی مواجه می گردد.

 

کتاب؛« از خود تا خدا »

اگر معرفت دارای لایه های مختلفی باشد ، همگان از لایه بیرونی آگاهند : نام من ، پدر من،تاریخ تولدم و… اما آیا با این آگاهی ، خدا را هم خواهم شناخت ؟ علوم فراوانی در دنیا وجود دارد که با کمک آنها شناخت بسیاری از پدیده ها میسر می شود، اما بهترین این علوم “خودشناسی” است؛ چرا که در صورت یافتن به مراتب خودشناسی، خدای خود را نیز خواهیم شناخت. پس باید بدانیم ، که هستیم و بعد ببینیم از کجا آمده ایم و به کجا می رویم و ناگفته نماند که در این مسیر می بایست ، آسیب ها و خطرات احتمالی نیز شناخته شده و راه علاج آنها پیش بینی شود …

کتاب «از خود تا خدا » نوشته استاد فرزانه دکتر مرتضی آقا تهرانی مباحث خود شناسی را به عنوان اولین و مهم‌ترین گام در مسیر خودسازی، کمال و خداشناسی مورد تحقیق و بررسی وافی قرار داده  است. این اثر ارزشمند می کوشد تا حدیث “من عرف نفسه فقد عرف ربّه” را در محور های گوناگون به اثبات برساند و هم چنین خط بطلانی بر عقیده ی عدم شناخت خود و خدا بکشد.

این کتاب در مقابل کتب دیگر که در حوزه اخلاق اسلامی نوشته است بسیار جایگاه ویژه ای دارد چرا که قابل استفاده برای تمام سطوح مختلف مردم می باشد و بسیار موجز و نکته سنج به آموزش ناب ترین نکات اخلاقی و دینی پرداخته تا انسان را به خدا نزدیک کند.

کتاب «از خود تا خدا » در بگیرنده مباحث متعددی در زمینه ابعاد وجودی انسان ، گونه های رفتاری ، مباحث مربوط به اراده و عوامل ضعف یا تقویت آن ، آثار و موانع خودشناسی می باشد. هم چنین در فصلی مجزا تحت عنوان پرسش و پاسخ به سوالات مختلف در زمینه خودشناسی و خودسازی پاسخ داده می شود.

کتاب؛ «خانواده و تربیت مهدوی»

فاصله ی ما با مهدی موعود بیش از هرچیز فاصله ی معرفتی و معنوی است، برای نزدیکی به ساحت آن حضرت و وارد شدن در شمار مهدی یاوران بیش از هر چیز به ایجاد تناسب اخلاقی در وجود خود با آن یگانه ی اخلاق نیازمندیم.

در این کتاب ارزنده، چهار دوره ی بنیادین تربیتی در فرایند مهدی یاوری آمده است که ره آورد آن تربیت نسلی منتظر و مهدی یاور می باشد. خانواده ای که راهکارهای عملی در این چهار دوره ی تربیتی را به خوبی اجرا نماید و دستورهای تربیتی تأکید شده را فرو گذار ننماید، در فرآیند تربیت و هدایت فرزندان خویش کمتر با مشکلات و ناهنجاری های تربیتی مواجه می گردد. باشد که همگان گام های معرفت و محبت و بصیرت را در مقام های مهدی شناسی، مهدی محبّی و مهدی یاوری به خوبی برداشته و آماده ی هر گونه نصرت در مقام مهدی یاوری گردیم.

این کتاب با بررسی بنیان خانواده و بسط اهمیت خانواده در تربیت فرزندان به بیان راهکارهای تربیت نسلی مهدی یاور و منتظر می‏پردازد.

آَشنایی با پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نشر آثار استاد مرتضی آقاتهرانی

هدف پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار و اندیشه‌های استاد مرتضی آقاتهرانی، AGHATEHRANI.IR، معرفی شخصیت و اندیشه‌های اعتقادی، فقهی، تربیتی، اخلاقی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استاد مرتضی آقاتهرانی در فضای مجازی است. این مجموعه، سعی دارد در چندین ساحتِ اطلاع‌رسانی، فعالیت خود را گسترش دهد:

– ساحت اول: ارائه‌ی آخرین اخبار، مصاحبه‌ها، یادداشت‌ها و سخنرانی‌های استاد در حوزه‌های مختلف و اطلاع‌رسانی برنامه‌های ایشان به صورت مستند و دقیق. سعی ما بر این است علاوه بر قالب متن، از قالب‌های صوتی و تصویری هم استفاده شود. این بخش بستری را برای علاقمندان و دیگر کاربران فراهم خواهد کرد تا به مطالب اشاره شده از سوی ایشان دسترسی مستقیم و مستند داشته باشند.

– ساحت دوم؛ نشان دادن وجوه غیررسمی حضرت استاد، وظیفه دیگر این پایگاه اطلاع‌رسانی است. از این‌رو، طرح زندگی‌نامه، خاطرات، معرفی آثار و دروس ایشان از بخش‌های مرتبط با این ساحت خواهد بود.

– ساحت سوم؛ فراهم آوردن بستری مناسب برای ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با حضرت استاد. در این بخش تلاش شده مسیری شفاف، مطمئن و ساده برای ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیم با ایشان خدمت مخاطبان ارائه گردد. بخش‌های پرسمان و ارتباط با ما به همین منظور طراحی شده است.

این گروه خواهد کوشید تا با بهره‌گیری از امکانات روز، فضای تعاملی جدیدی را بگشاید و درگاهی الکترونیکی باشد برای بیان نظرات، سؤالات، انتقادات و پیشنهادات حول شخصیت استاد و فعالیت‌ها و دغدغه‌های ایشان و فضایی فراهم کند برای ابراز احساسات علاقه‌مندان به حضرت ایشان.

در ادامه توجه شما را به یکی از سوالات پرسش شده از ایشان در پایگاه مجازی ‎شان و پاسخ جناب استاد جلب می کنیم :

سؤال: چرا توفیق خواندن نماز شب ندارم؟

پاسخ استاد: آنچه سلب توفیق از انجام نماز شب کند، کدام است؟ شیخ بهائی -اعلی الله مقامه- در “مفتاح الفلاح” تنها به یک نکته اشاره فرموده که آن را از حضرت مولی‌الموحدین امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابی‌طالب -علیه‌ السلام- نقل کرده است:

۱. گناه: از عوامل عدم توفیق به نماز شب گناه است. “اِنَّهُ جَاءَ اِلَی اَمیِرِالمُؤمِنیِنَ، فَقَالَ: اِنَّی قَد حَرُمَت صَلوَهَ الَّلیلِ، فَقَالَ [علیه السلام]: اَنتَ رَجلٌ قَد قَیَّدَتکَ ذُنُوبُکَ”؛ شخصی محضر مبارک حضرت امیرالمؤمنین -علیه السلام- شرفیاب شد و گفت: من از انجام نماز شب محروم مانده ام؟ حضرت در پاسخ او فرمود: تو مردی هستی که گناهان تو را به زنجیر کشیده است. پس ای عزیز گناه مکن!

چند نکته را نیز ما بر پاسخ ایشان از این سؤال اضافه خواهیم کرد، شاید جواب کامل تر گردد:

۲. بی نظمی در خواب: به نظر می رسد گاه بی نظمی در برنامه خواب به ویژه در جوانان و نوجوانان یکی از عوامل سلب توفیق از انجام نماز شب و شب زنده داری باشد. پس باید برنامه‌ای ریخت و شب‌ها را زودتر به بستر خواب رفت تا که سحرگاهان نشاط بیشتری داشته باشد.

۳. پرخوری قبل از خواب: نباید در هنگام شب خود را از غذا سیر کرد، چرا که پرخوری در سلب توفیق از شب زنده داری تأثیر فراوانی است.

۴. بی‌توجهی به انجام این برترین عبادت: گاه شخص چون معرفتی جدی به این عمل خداپسندانه نداشته و آن را درک نکرده است، پس اهمیت لازم را نداده و بر آن شوق لازم را ندارد. بر او باد به معرفت، معرفت و معرفت.

منبع:

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار و اندیشه‌های استاد مرتضی آقاتهرانی

AGHATEHRANI.IR