نگاهی به پایگاه مجازی و دو اثر مکتوبِ آیت الله میرباقری

cc1373a65d7505dc05bd950404bf8817_L

آغاز فعالیت رسمی این پایگاه در سالروز عاشورای حسینی نشانه و عهدی است برای هویت بخشی  به رسالت این مجموعه و نشانه‌ای میان مخاطبان و پایگاه تا مخاطبان به آسانی میزان موفقیت مجموعه را رصد کنند و عهدی میان اعضای مجموعه با صاحب عاشورا ببندند تا هویت و آرمان‌هایشان از عاشورا فاصله نگیرد.

 نگاهی به کتاب مراقبه های عاشورایی

این اثر گفتارهایی عاشورایی از استاد فقید سید منیر الدین حسینی و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری می باشد. کتاب مراقبه های عاشورایی در سه بخش تنظیم شده است؛ در شناخت عاشورا، مراقب های عاشورا، و مراقبه های عاشورایی هنرمندان.

همان طور که از عنوان کتاب هم بدست می آید ، این کتاب سعی در سلوکی فردی و اجتماعی بر مبنای واقعه عاشورا دارد . شناخت عاشورا و تطبیق آن با هر فرد و خودسازی فردی و اجتماعی محور اصلی کتاب است.

در مقدمه این کتاب به مبادی و مبانی تحلیل قیام عظیم عاشورا به عنوان یکی از مهم ترین وقایع تاریخ پرداخته شده و آمده است که مقدمه ضروری تفسیر عاشورا، یافتن نقشه آن حرکت جامعی است که عاشورا در درون آن و به‌خاطر تکمیل شدن آن رخ داده است.

در بخش اول این کتاب با عنوان شناخت عاشورا به بررسی شخصیت تاریخی سیدالشهدا و تحریفات عاشورا پرداخته شده و آمده است که زبان سید الشهدا زبان سخن گفتن با عاطفه تاریخ است اینکه سیّدالشّهدا در میدان جنگ در شدیدترین مقاومت‌ها و ظلم‌ستیزی‌ها به عواطف انسانی کمال اهتمام را می‌ورزد و در کشاکش مقابله با ظلم در یک روز، دوازده بار از جنگ به خیمه بازمی‌گردد؛ به این دلیل است که باید عاشورا الگوی تکامل­ گرایی تاریخی باشد.

کتاب مراقبه های عاشورایی مجموعه گفتارهای مرحوم سید منیر الدین حسینی و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری است که انتشارات کتاب فردا آن را منتشر کرده است.

نگاهی به کتاب «نگاهی بنیادین به نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات»

کتاب «نگاهی بنیادین به نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات» جدیدترین نوشته حجت‏ الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری، رئیس فرهنگستان علوم اسلامی است.

بحث درباره رابطه «اخلاق» و «فن‌آوری اطلاعات» در ایران سابقه چندانی ندارد، ولی اهمیت این موضوع و مباحثی از این قبیل در دنیای پیچیده امروز، بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران مرتبط را به اندیشه و اقدام در این زمینه، تشویق کرده است که حجت الاسلام میرباقری یکی از نخستین این پژوهشگران است.

این کتاب متن سه گفتار علمی میرباقری در جمع کارشناسان ارشد فن‌آوری اطلاعات است که در گفتار یکم، از پیوند «اخلاق توسعه» و «فن‌آوری اطلاعات» سخن گفته است. در این بخش، عمق «اخلاق» در ساحت «توسعه» جست‌وجو و بیان می‌شود که مکتب‌های مادی با تعریفی که از این مفهوم القا می‌کنند و شبکه جهانی اطلاعات را نیز در همان مسیر به گردش درمی‌آورند.

در گفتار دوم، ابعاد بیش‌تری از منزلت اخلاق در فن‌آوری اطلاعات شکافته می‌شود تا بتوان آثار تکامل الهی در ساحت فن‌آوری اطلاعات را بازگو کرد. در این بحث، اشاره می‌شود که تمایلات مادی بشر، پایگاه اصلی شکل‌گیری «اخلاق توسعه» بوده که به پیدایش «حق بر توسعه» و «دستور توسعه» انجامیده است. یعنی بشر ابتدا به رفاه همه‌جانبه در زندگی خود گرایش یافته است، سپس برای تأمین این رفاه، به یک نظام حقوقی روی آورده و سرانجام، سازمان‌های بین‌المللی را به استیفای این حقوق مکلّف کرده است

در گفتار سوم، در فرآیندی عمیق‌تر، نسبت بین اخلاق و فن‌آوری اطلاعات در جامعه‌پردازی و مدیریت آن بررسی می‌شود تا در این راستا بتوان به صورت هر چه دقیق‌تر، توسعه جوامع را مطالعه کرد.

معرفی پایگاه اطلاع رسانی آیت الله میرباقری

با توجه به گستردگی مباحث آیت‌الله میرباقری و ضرورت انعکاس کامل و متمرکز آن در فضای مجازی از سوی دیگر، ایجاد یک پایگاه اطلاع رسانی برای ارائه مباحث ایشان و ضرورت ارائه مباحث استاد میرباقری در چارچوب نظم منطقی خود و به صورت کامل و متناسب با نیاز مخاطب، لازم بود تا بتواند انتظاراتِ علاقه‌مندان به این مباحث را به بهترین شکل پاسخ دهد.

پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله میرباقری، با سرویس‌های مختلفی همچون: «اخبار»، «مباحث عمومی»، «مباحث حوزوی»، «پرونده‌های ویژه»، «درس خارج»، «اندیشه استاد» و آثار منتشره با عنوان «در مطبوعات» به علاقه‌مندان این مباحث خدمت‌رسانی می‌کند. همچنین سرویس خبر، رصد و اطلاع رسانی اخبار و برنامه‌های استاد میرباقری را بر عهده دارد.

سرویس «مباحث عمومی» شامل حوزه‌ای است که عموم طلاب و دانشگاهیانِ علاقه‌مند می توانند از آن بهره‌مند شوند. این سرویس عمومی در هشت عنوان طبقه بندی شده و شامل مباحث مختلف اعتقادی و اخلاقی در حوزه فرد و جامعه و تاریخ است.

سرویس «مباحث حوزوی» نیز به گفتگوها و مقالات ایشان در حوزه «فقه و اصول»، «کلام» و «فلسفه و روش» اختصاص دارد و از آن جا که علاقه‌مندان به این دسته از مباحث، خاص و در زمره دانش پژوهان و اساتید این حوزه‌ها هستند، این سرویس از مباحث عمومی جدا شده است.

بخش «پرونده های ویژه» سرویس دیگری است که کاملاً مخاطب محور، مطالب خود را انتخاب می‌کند و بر اساس انتظاراتِ علاقه‌مندان، مجموعه بحث‌های پر مخاطب را ارائه می‌کند. اما سرویس «اندیشه استاد» نیز در صدد است تا با ارائه چارچوب نظام اندیشه استاد و ارائه سیر مطالعاتی از مباحث، امکان آشنایی مقدماتی و تخصصی با این اندیشه را به بهترین شیوه فراهم کند.

سرویس «درس خارج» چکیده و صوتِ دروس خارج فقه و اصول استاد میرباقری را در اختیار مخاطبان می‌گذارد که توسط شاگردان ایشان تهیه و تنظیم می‌شود.

آخرین بخش این سایت، «آثار مکتوب» است که علاوه بر معرفی کتاب‌ها و مقالات منتشره از آیت‌الله میرباقری، به رصد اندیشه حضرت استاد در رسانه‌های مکتوب می‌پردازد.

در حال حاضر سرویس‌های خبر، مباحث عمومی، دروس حوزوی و پرونده‌های ویژه فعال هستند و سایر سرویس‌ها، در آینده‌ای نزدیک فعال خواهند شد.

آغاز فعالیت رسمی این پایگاه در سالروز عاشورای حسینی نشانه و عهدی است برای هویت بخشی  به رسالت این مجموعه و نشانه‌ای میان مخاطبان و پایگاه تا مخاطبان به آسانی میزان موفقیت مجموعه را رصد کنند و عهدی میان اعضای مجموعه با صاحب عاشورا ببندند تا هویت و آرمان‌هایشان از عاشورا فاصله نگیرد.

 منابع:

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله میرباقری

MIRBAGHERI.IR

خبرگزاری فارس

FARSNEWS.IR