معرفی چهار کتاب از استاد پناهیان

d8d82c266eb7fddde33926f5670b34b7_L

شهر خدا فرصتی است که وقتی نسیم ملایمش می آید و تو را در بر می گیرد، فکر میکنی برای همیشه با تو خواهد بود، ولی به ناگاه مانند یک رویا تو را تنها می گذارد و می رود و تنها خیال روی ماهش باقی می ماند و در روزمرگی ها پنهان میشود شب وصالش بسیار کوتاه است و روز فراقش بس طولانی…

آشنایی با کتاب شهر خدا

کتاب شهر خدا ، نوشته ای است درباره رازهای روزه داری در ماه مبارک رمضان، که به ابعاد تربیتی و برخی از زیبایی های معنوی این مهمانی الهی میدارد، نکات سودمندی که شاید کمتر به آنها توجه شده است. در این کتاب ، پاسخ برخی از سوالهای مهم در مورد رازهای رمضان را میتوان یافت: چگونه میتوان به رمضان زیباتر نگریست؟ و گام های اولیه در عرفان رمضان را پیمود؟ این چگونه مهمانی دادنی است که مهمان باید گرسنگی و تشنگی بکشد؟ و این گرسنگی چگونه در آداب رمضان استمرار می یابد؟

معنویست چیست که نخوردن و نیاشامیدن که یک عمل مادی است . در تقویت آن موثر است ؟ و رابطه روزه و تزکیه چگونه تبیین میشود؟ ماه رمضان با چه سازوکاری اثرات تربیتی خود را به روزه دار هدیه می کند؟ و چگونه میتوان این اثار را تقویت نمود؟ روزه رمضان چگونه به روزداران، اخلاص، حکمت و تقوا میدهد؟

در قسمتی از این کتاب شهر خدا آمده است :

« شهرها همه در ظرف مکان جای ندارند. خداوند مهربان، در عالم شهری دارد، که در ظرف زمان قرار یافته است. شهر خدا که با گنجایشی نامحدود و در زمانی معلوم، همه ساله محل اقامت مهمانان خدای بزرگ میشود، همان خانه ملکوتی خداست و ضیافت خانه ملک پادشاهی پروردگار رحمان است؛ که با عظمت بی نظیری، مانند قلعه ای با برج و باروهای بلند بر روی تپه ای از دشت بهشت بنا شده است …

شهر خدا فرصتی است که وقتی نسیم ملایمش می آید و تو را در بر می گیرد، فکر میکنی برای همیشه با تو خواهد بود، ولی به ناگاه مانند یک رویا تو را تنها می گذارد و می رود و تنها خیال روی ماهش باقی می ماند و در روزمرگی ها پنهان میشود شب وصالش بسیار کوتاه است و روز فراقش بس طولانی … »

 

نگاهی به کتاب شکوه امر خدا

این کتاب را می‎توان نگاهی نو به مسئله بندگی انسان نسبت به خالق و پروردگار عالمیان دانست. نگاهی که در پی آن رابطه عبد با معبودش و دستورات و اوامر روشن میشود. و عبودیتی آگاهانه و عالمانه را برای انسان به دنبال دارد.

در قسمتی از این کتاب آمده است :

            « چرا خداوند متعال نماز شب را بر پیامبر اکرم (ص) واجب فرمودند؟ حتما برای آن نبوده که مبادا ایشان نماز    شب را ترک کنند. یقینا برای این نبوده که قدرت درک پیامبر (ص) را نسبت به ضرورت و ارزش نماز شب در نظر نگرفته بودند. پس چرا واجب شد؟ در حالیکه بسیاری از پیروان مکب او هیچ گاه نماز شب را با آنکه مستحب است، ترک نمی‌کنند. ما که هرچه از خدا نسبت به پیامبر (ص) می‌بینیم، همه اکرام است و احترام. نکند واجب شدن یک امر و صدور یک دستور واجب هم از جانب پروردگار نوعی اکرام عبد است؟ »

 

نگاهی جدید به مقوله انتظار

برای نزدیک شدن فرج باید ابتدا از عوام‌زدگی و نگاه عامیانه دوری کنیم عوام زدگی و نگاه  عامیانه یعنی به اندک آگاهی درباره مسائل اکتفا کنیم و به صورت غیر واقعی و خیال‌پردازانه‌ای آنها را در ذهن افزایش دهیم. عوام‌زدگی موجب تحریف می‌شود و اگر باعث انحراف نشود لااقل موجب بیزار شدن کسانی خواهد شد که با دقت و موشکافی با قضیه روبرو می‌‌شوند. کتاب انتظار عامیانه ، عالمانه ، عارفانه با بررسی مفهوم انتظار، سه رویکرد متفاوت به این مفهوم را مورد بررسی قرار می‌دهد. در بخش انتهایی کتاب نیز به تناسب مفهوم انتظار با جوان و ویژگی‌های جوانی پرداخته شده است.

در ادامه بخش هایی از کتاب را با هم مرور میکنیم :

« اساساً تحقق کامل وضعیت مطلوب، که در سایه حکومت موعود محقق می‌شود، تنها در صورتی امکان دارد که تمام مردم با مرام الهی موعود همراهی کنند. اما تجربۀ تاریخی حیات بشر نشان داده است که اکثر انسان‌ها از پذیرش دستورات خدا سر باز می‌زنند. پس چگونه است که پس از ظهور حضرت، مردم به صورت فراگیر و پایدار از حق تبعیت می‌کنند و موجبات استقرار همیشگی حکومت موعود را فراهم می‌آورند؟ آیا در ذائقۀ انسان‌ها تغییر غریزی خاصی رخ می‌دهد، یا ترس از حاکمیت دینی جرأت معصیت را از آنها می‌گیرد؟ به عبارت دیگر، آیا توان اندیشیدن علیه حق از بین می‌رود یا اساساً امکان سخن گفتن از اندیشه‌های باطل نخواهد بود؟ …  اگر آن جامعۀ موعود، تحقق پیدا کردنی است، آیا با پایبندی به تمام آن اصولی که رسول اکرم صلی الله و علیه و آله وسلم و جانشینان او  به آنها مقید بودند تحقق پیدا خواهد کرد؟ اصولی که استفاده از زور را به حداقل می‌رساند و انعطاف‌پذیری را به حداکثر؛ اصولی که لازمۀ رعایت کرامت انسان محسوب می‌شود و در اثر رعایت همین اصول فرصت سوءاستفادۀ منافقان و مؤثر شدن عناد کفار فراهم می‌شود؟ پس اگر قرار است جامعۀ مهدوی با پایبندی به آن اصول تحقق یابد، آیا حق دوباره دچار مظلومیت نخواهد شد؟ و اگر می‌شنویم حضرت دست به شمشیر برده و مخالفان دین را قلع و قمع می‌کنند، آیا این بر خلاف آن اصول نخواهد بود؟ … »

 

کتاب رهایی از تکبر پنهان

کتاب «رهایی از تکبر پنهان» اثر حجت الاسلام علیرضا پناهیان توسط انتشارات بیان معنوی با سبکی متفاوت راهی بازار نشر شده است. در این اثر تمامی بندهای ارایه شده کتاب با وجود استقلال معنا، با یکدیگر پیوندی دارند که نشان از نوعی خلاصه‌گویی دارد. نویسنده در خصوص موضوع کتاب گفته بود: «در این کتاب با اشاره به پنهان بودن برخی از صفات اخلاقی نظیر تکبر در وجود انسان، به نقش گمراه‌کننده آن در مسیر معنوی و اخلاقی انسان‌ها پرداخته‌ام و یادآوری کرده‌ا‌م که پنهان بودن برخی از این صفات نادرست، ضربه سنگینی به انسان‌ها وارد می‌کند.»

فرازهایی از متن کتاب «رهایی از تکبر پنهان» نوشتۀ حجت الاسلام و المسلمین پناهیان را در ادامه می‌خوانید:

             « بیش از دشمنان حق که با تکبر نابود شده‌اند، طرفداران حق باید از وجود تکبر پنهان در خود بترسند، چون سرانجام وجود تکبر پنهان در آدم‌های خوب، سرنوشت ۶۰۰۰ سال عبادت ابلیس است.

            اینکه چرا صفت زشتی مثل تکبّر بر انسان پوشیده می‌ماند، پاسخ پیچیده‌ای ندارد؛ وقتی به پاک شدن روحمان از صفت تکبّر اهمیت ندهیم، آن را نمی‌بینیم. یعنی وقتی نمی‌خواهیم آن را ببینیم، نمی‌بینیم. این خیلی ساده است. باید به آن اهمیت بدهیم و درون خود را بکاویم تا پیدایش کنیم. هرچند مقدارش در وجود هر کسی متفاوت است، ولی بعید است که اصلاً نباشد.

            یکی از دلایل پنهان ماندن تکبّر، آثار اجتماعی آن است. وقتی انسان می‌بیند همه از آدم متکبّر متنفرند، خب عاقلانه‌تر است تکبّر خود را پشت لبخند ملیح و متواضعانه‌ای پنهان کند. بعد کم‌کم خودِ او هم باور می‌کند تکبّر ندارد. فقط خدا می‌داند چه زمانی این تکبر بروز پیدا کرده و صاحبش را بیچاره می‌کند.

            چه کسی تکبّر پنهان دارد؟ کسی که علائم تکبّر را در رفتار خود دارد، ولی وجود تکبّر را انکار می‌کند. به همین دلیل باید به بحث «آثار تکبّر» خیلی دقت کرد. وجود «نشانه‌های» تکبّر خیلی مهم‌تر از «احساس» تکبّر است. چون انسان می‌تواند خود را فریب بدهد و تکبّر خود را احساس نکند. »