به یاد پسر خاک

1d74984588d9effd2a11e9255005a86c_L

او با آغاز جنگ تحمیلی در کنار شهید چمران در ستاد جنگ های نامنظم به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخت. حجت الاسلام ابوترابی که شخصاً به ماموریت های شناسایی و رزمی دشوار می رفت، در روز ۲۶ آذرماه ۱۳۵۹ در یکی از ماموریت های شناسایی به اسارت نیروهای دشمن بعثی درآمد.

مرحوم سید علی اکبر ابوترابی در سال ۱۳۱۸ در خانواده ای روحانی در قم متولد شد.

پس از پایان سه سال و گذراندن دروس مقدماتی و سطح، به قم بازگشت و در مدرسه حجتیه از محضر علمای بزرگ حوزه علمیه قم استفاده نمود و با شروع نهضت امام خمینی در سال ۱۳۴۲ وارد مبارزات سیاسی شد.

او با آغاز جنگ تحمیلی در کنار شهید چمران در ستاد جنگ های نامنظم به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخت. حجت الاسلام ابوترابی که شخصاً به ماموریت های شناسایی و رزمی دشوار می رفت، در روز ۲۶ آذرماه ۱۳۵۹ در یکی از ماموریت های شناسایی به اسارت نیروهای دشمن بعثی درآمد.

وی حدود دوازده ماه را در سلول های زندان بغداد با شکنجه های سخت و طاقت فرسا سپری نمود تا با لطف الهی ایشان را به اردوگاه و جمع اسرای ایرانی انتقال دادند.

او در اردوگاه های عنبر، موصل یک، دو و سه و چهار، رمادیه ۲ و تکریت ۵ ، ۱۷ و ۱۸ با رهبری حکیمانه خود و با سعه صدر و صبر و بردباری شمع محفل اسرا گشت و برای تقویت رویحه، ایمان و مقاومت آنها از هیچ کوششی دریغ ننمود.

با پایان جنگ و توافق دو کشور ایران و عراق سرانجام سید آزادگان پس از ده سال با استقبال با شکوه مردم به آغوش میهن اسلامی بازگشت و با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به نمایندگی ولی فقیه در امور آزادگان انتخاب شد.

درباره زندگی این مرد مبارز و اسطوره اخلاق تا کنون چند اثر منتشر شده است که به معرفی تعدادی از آن ها می‎پردازیم.

مجموعه دو جلدی منشور پاکی و خدمتگزاری

«منشور پاکی و خدمتگزاری» عنوان مجموعه دو جلدی پیام ها و سخنان راهشگای سیدآزادگان، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی در اسارت‎گاه های عراق است که به کوشش عبدالمجید رحمانیان و انتشارات امیدآزادگان چاپ و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

در بخشی از مقدمه این کتاب چنین آمده است:

«بی شک دوران سخت ده ساله اسرای ایرانی در اسارتگاه های عراق، سرانجامی عزت بخش و افتخارآفرین به همراه داشت. تسلیم ناپذیری، همزیستی آرام و ایثارگرانه همراه با امید و نشاط، تحمل ناملایمات و تلخکامی ها، تلاش در جهت سالم نگه داشتن جسم و روح، رشد فضیلت های اخلاقی و علمی و مواردی از این قبیل، ویژگی عمده اسرای ایرانی در این دوران است.

… امروزه هنگامی که واژه آزادگان در ایران اسلامی به زبان آورده می شود، بر آینه ذهن ها تصویر مردی مجسم می گردد که نمودار تحمل، مقاومت، خدامحوری، آرامش، تواضع و دیگر خوبی ها بود. انسانی دوست داشتنی، رازداری امین و حلیم و گره گشایی بی منت.»

هنگام آزادی اسرای ایرانی، برخی از اسرا از اردوگاه های مختلف عراق توانستند با سختی و مشقت فراوان مجموعه پیام ها و سخنان مکتوب این سید بزرگوار را که در دوران اسارت با مشکلات بسیاری ثبت و دور از دسترس عراقی ها، مخفی نگه داشته بودند به ایران بیاورند.

کتاب حاضر مجموعه این پیام ها و سخنان است. این مجموعه دو جلدی براساس مطالب اردوگاه ها به چهار فصل تقسیم شده است. جلد اول شامل فصل اول و دوم و قسمتی از فصل سوم تحت عناوین: اردوگاه موصل۴، اردوگاه موصل ۲ و اردوگاه تکریت می باشد. جلد دوم مشتمل بر ادامه فصل سوم و فصل چهارم با عنوان اردوگاه تکریت ۱۷، به همراه گاه شمار اسارت سیدآزادگان و شرحی کوتاه از زندگینامه ایشان است. در پایان هر جلد نیز ۴۱ تصویر از سید آزادگان زینت بخش این مجموعه است.

مجموعه دو جلدی «منشور پاکی و خدمتگزاری» با ۹۲۶ صفحه در سال ۱۳۸۳ با شمارگان ۲۲۰۰ نسخه به کوشش عبدالمجید رحمانیان نوشته و توسط انتشارات امید آزادگان چاپ و منتشر شده است.

کتابِ پاسیاد پسر خاک

این کتاب که زندگینامه و زمانه حجت الاسلام سید علی اکبر ابوترابی فرد سید آزادگان کشور است در شش فصل تنظیم شده و در ۴۵۶ صفحه به رشته نگارش درآمده است. کتاب ارزشمند پاسیاد پسر خاک توسط محمد قبادی در مدت پنج سال جمع آوری و به نگارش درآمده و در یک هزار و ۱۰۰ نسخه چاپ شده است. پیش گفتار، مقدمه، معرفی و بررسی منابع، دوران پیش از انقلاب شامل وضعیت خانوادگی، تولد، تحصیل و فعالیت سیاسی، دوران تحصیل در مشهد مقدس، آشنایی با شهید اندرزگو، دوران پس از انقلاب و زمان جنگ، دوران اسارت، نمایندگی مجلس و درگذشت، حضور در کمیته استقبال حضرت امام، اسارت در زندانهای عراق و خاطرات زمان آزادی از مهمترین بخشهای کتاب پاسیاد پسر خاک است. این کتاب در بخش جنبی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شایسته تقدیر شناخته شد و برگی بر افتخارات حوزه هنری کشور افزود.

کتاب پاسیاد پسر خاک با همکاری و حمایت حوزه هنری، دفترادبیات انقلاب اسلامی و دفتر فرهنگ و ادب پایداری استان قزوین چاپ و منتشر شده است. چاپ اول این کتاب در دی ماه سال ۸۸ در دو هزار و ۵۰۰ نسخه وارد بازار شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

کتابِ از تربت کربلا

«از تربت کربلا» مجموعه سخنان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی در زمان اسارت در اردوگاههای رژیم بعثی عراق در دوران جنگ تحمیلی است که در سال ۷۵ به همت انتشارات سوره مهر حوزه هنری و با موضوع مجموعه سخنان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی در اردوگاه های عراق و با شمارگان ۳۳۰۰ نسخه منتشر گردیده است.

این سخنرانیها که به مناسبتهای مختلف در میان آزادگان سرافراز دفاع مقدس صورت پذیرفته است ، گذران سالهای سخت اسارت را بر آنان هموار می نمود و به آنان استقامت و آگاهی می بخشید . موضوعات غالب سخنرانی ها، بحث پیرامون ولایت علوی وشعائر اسلامی است . این کتاب در ۶۷۵ صفحه به شمارگان ۳۳۰۰ نسخه به همت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده است.

بخشی از سخنان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی در کتاب از تربت کربلا را می خوانیم:

« خداوند به آبروی محمد شما را یاری و با همت بلند و ارداه جدی ، در سایه بندگی حق، بنده ای وظیفه شناس بوده و از فریب و مکر دنیا در امان باشید ! و ضمن برخورداری از زندگانی سلامت و سلامتی از دنیا در پیشگاه ذات احدیت و ائمه معصومین بهره مند!

هر کسی در دنیا هدفی دارد و برای رسیدن به آن هدف مورد نظر خودش تلاش می کند. طبیعتاً انسان هدف هایی را تعقیب می کند که در زیر و سایه رسیدن به آن هدف ها، زندگانی انسان تامین بشود . و هدف از رسیدن به رفاه ، در زندگی، رسیدن به مال و منال و جاه و مقامی است در زندگی دنیا ، معمولاً هدف هایی را که انسان تعقیب می کند ، هدف هایی است که اینها را در بر دارد ، و سعادت و عزت خودش را در اینها می بیند . یا دنبال مال دنیا تلاش می کند . یا در رسیدن دنبال مقام معنوی . جز این نیست ! متاسفانه به آنکه نمی رسد هیچ ، بلکه به یقین وجدان خودش هم در راه رسیدن به اینها – چون هدف رسیدن به اینها است – وجدان خودش را هم زیر پا می گذارد . و در نتیجه با سعی و تلاشی که در زندگی دارد ، هم از نرسیدن به این هدف ها در زندگی رنج می برد ،و هم از عذاب وجدان در عذاب است. »