قطره‌ای از دریای حضرت آیت الله بهجت

a3f7f15c2dd548b9190a5dd244908e50_L

در دیدارهایی با آن عالم برجسته، ایشان مطالب متنوّعى را درباره قرآن، حدیث، فقه، اصول، اخلاق، عرفان، کشف و کرامات علماى سلف، حج و سرپرستى حجّاج، امام خمینى(ره) و انقلاب اسلامى و برخى امور سیاسى بیان مى‏ فرمودند.

 

معرفی مجموعه سه جلدی «در محضر حضرت آیت الله بهجت»

سری کتاب های در محضر آیت الله العظمی بهجت در بردارنده مجموعه نکات عرفانی، تذکرات اخلاقی و … معظم له در جلسات درس است ، که در محضر ایشان گرد آوری شده است.

اگرچه این مجموعه به صورت دوره ای عرضه می شود ولی هر جلد از این کتاب ها از لحاظ محتوا ، مستقل و دربردارنده نکات جداگانه ای می باشد.

مجموعه سه جلد این کتاب در مجموع شامل هزار و هشتصد نکته از سخنان معظم له است که همان شیرینی بیان ساده ، صمیمی وشیوای ایشان را به همراه دارد. البته بخش قابل توجهی از نکات این کتب از خاطرات دوران طلبگی ایشان و سخنان و سیره اساتید بزرگوار ایشان در طی سال های حضور در حوزه نجف و قم است که به شناخت بیشتر ایشان و نحوه زندگی معظم له کمک به سزایی می کند.

کتاب «زمزم عرفان»

کتاب «زمزم عرفان» با موضوع و محوریت زندگی حضرت آیت الله محمد تقی بهجت(ره) به همت آیت الله محمدی ری شهری در ۵۲۳ صفحه از سوی انتشارات دارالحدیث تجدید چاپ شده که یادنامه ای خواندنی و ارزشمند درباره مرجع و عارف بزرگوار، آیت الله بهجت(ره) است.

به گفته محمد محمدی ری شهری در دیدارهایی با آن عالم برجسته، ایشان مطالب متنوّعى را درباره قرآن، حدیث، فقه، اصول، اخلاق، عرفان، کشف و کرامات علماى سلف، حج و سرپرستى حجّاج، امام خمینى(ره) و انقلاب اسلامى و برخى امور سیاسى بیان مى‏ فرمودند.

 آیت الله ری شهری اضافه می کند: ایشان همچنین گاه رهنمودهاى خاصی درباره برخى اذکار و اعمال داشتند، که این جانب، شمارى از برجسته‏ ترین مطالب ایشان را، گاه در محضر ایشان و گاهى پس از آن، یادداشت مى‏ کردم. مجموعه این یادداشت‏ ها در قالب این کتاب براى بهره‏ گیرى بهتر علاقمندان به این مباحث، در چهار بخشِ رهنمودها، گفتگو با فرزند ایشان، متن یادداشت های مولف و شرح حال مختصری از کسانی که نامش در کتاب آورده شده، تدوین شده است و علاقمندان می توانند با بهره گیری و الگوبرداری از این کتاب خود را به آن الگوى کامل نزدیک کنند.

بخش اول کتاب متشکل از ۱۰ فصل با عناوین قرآن، فقه و اصول، ارزش های اخلاقی و عملی، فلسفه و عرفان، کشف و کرامات، حج و سرپرستى حجّاج، امام خمینى و انقلاب اسلامى، سیاست و رهنمودهاى ویژه است. در بخش دوم نیز، متن یادداشت‏ هاى مؤلف از سخنان ایشان، در طول سال‏ هاى ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۷ و در بخش چهارم نیز شرح حال مختصرى از قالب کسانى که در متن کتاب، ازآنها یاد شده، ارائه شده است. ارائه زندگى نامه‏ مختصری از آیت الله بهجت(ره) از دیگر بخش های این کتاب است.

در بخش هایی از فصل دهم کتاب می خوانیم:

برای آرامش دل

از آیت الله بهجت(ره) پرسیدم: کدام ذکر برای آرامش دل موثرتر است؟  فرمودند «احساس حضور خدا در همه حال، همه مسائل را حل می کند.»

یکی دیگر از بزرگان می‌فرمود: دست راست را روی قلب نهادن و قرائت سه بار سوره انشراح، برای آرامش دل، مفید است.

برای رسیدن به تمرکز

آیت الله بهجت (ره) از کسی نقل کردند که در وادی السلام نجف، در کنار مرقد حضرت هود و حضرت صالح، پیرمردی را دیدم که نشسته و دست هایش را به حالت خاصی گذاشته است. پرسیدم چرا چنین کرده؟ اطرافیان پاسخ دادند که وی برای تحصیل تمرکز، چنین ریاضت می کشد.

ایشان در ادامه افزودند: نیازی به این کارها نیست. همین که انسان توجه پیدا کند که {خداوند} محیط بر همه چیز است، کافی است «اولم یکف بربک انه علی کل شی شهید/ الا انهم فی مریه من لقاء ربهم الا انه بکل شیء محیط» (فصلت آیه ۵۳ و ۵۴)

مطلب تا این حد سهل و آسان است: «و هو معکم این ما کنتم» (حدید آیه ۴)

جامع‌ترین نرم‌افزار درباره آیت‌الله بهجت

مدیریت صوتی تصویری پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله العظمی بهجت اقدام به تولید جامع‌ترین نرم‌افزار درباره این مرجع تقلید به نام آئینه روشن کرده است.

این نرم‌افزار به صورت نسخه DVD شامل بخش‌های متعددی همچون زندگی‌نامه، دستورالعمل‌ها، سخنان گهربار، خاطرات و حکایت‌ها، نگارخانه، احکام، رحلت، پیام‌های تسلیت و معرفی کتاب است.در بخش نگارخانه این نرم‌افزار بیش از ۴۵۰ قطعه عکس و ۷ ساعت فیلم از حالات مختلف زندگانی آیت‌الله العظمی محمدتقی بهجت قرار دارد.

در بخش رحلت نیز فیلم‌ها، تصاویر، سخنرانی‌ها و اخبار تلویزیونی مربوط به ایام رحلت ملکوتی آن مرجع تقلید وجود دارد. در این نرم‌افزار متن کامل ۵ جلد از کتب برگزیده پیرامون زندگانی و فرمایشات اخلاقی آیت‌الله بهجت نیز گنجانده شده است.

در بخش زندگی‌نامه مطالبی درباره ولادت، تحصیلات، هجرت، تدریس، تألیف و شاگردان به صورت مصور قابل مشاهده است.

همچنین در بخش دستورالعمل‌‌ها ۱۱ دستور اخلاقی از این عالم بزرگ وجود دارد.

علاقه‌مندان می‌توانند در بخش خاطرات و حکایت‌ها، خاطراتی را از زبان آیات مصباح یزدی، مسعودی، خمینی(ره) و محفوظی بخوانند. بخش احکام نیز شامل احکام بانوان، نوجوانان، رساله علمیه و مناسک حج است.