معرفی مؤسسۀ پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی و چند اثر

94af61979eb4ea334f75bd3f71cddfb7_L

گنجینۀ آثار حاج‌آقا مجتبی تهرانیرحمه‌الله‌علیه از تنوّع و کثرت موضوعی جالبی برخوردار است که موضوعاتی مثل؛ اخلاق اسلامی، عقائد، عرفان ناب، تئوری‌های جدید تربیتی و اجتماعی، مبانی متقن اصولی و فقهی و… در مجموعۀ آثار ایشان سهم به‌سزایی را دارا است.

«مصابیح الهدی» نامی است که از روایات اهل بیت عصمت و طهارت گرفته شده و عنوانی است که عالمانی وارسته و گمنام همچون حضرت آیت‌الله‌العظمی حاج‌آقا مجتبی‌رحمه‌الله‌علیه را توصیف می‌کند.

«مؤسسۀ پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی» با در اختیار داشتن کلیۀ آثار صوتی، تصویری و مکتوب حضرت استاد، به‌عنوان تنها مؤسسه‌ای که می‌تواند از نظر قانونی و شرعی آثار معظّم‌له را منتشر سازد، ظرفیّت بسیار بالایی برای نشر معارف عمیق اسلامی و ترویج مکتب حقّۀ اهل بیت عصمت و طهارت را داراست و در تلاش است تا این آثار کم‌نظیر و پرفایده را هرچه سریع‌تر در اختیار آحاد مختلف جامعۀ اسلامی قرار دهد.

 گنجینۀ آثار حاج‌آقا مجتبیرحمه‌الله‌علیه  از تنوّع و کثرت موضوعی جالبی برخوردار است که موضوعاتی مثل؛ اخلاق اسلامی، عقائد، عرفان ناب، تئوری‌های جدید تربیتی و اجتماعی، مبانی متقن اصولی و فقهی و… در مجموعۀ آثار ایشان سهم به‌سزایی را دارا است.

شاید تا کنون بسیاری از مردم با آثار اندکی که از ایشان منتشر شده، مانند لوح‌فشرده‌های «حدیث پارسایی» و نرم‌افزار «تهذیب‌الاخلاق» همچنین کتاب‌های «سلوک عاشورایی»، «رسائل بندگی» و «شرح خطبۀ فدک»، آشنا شده باشند و یا از طریق همین پایگاه مجازی با مؤسسه در ارتباط باشند، امّا در آینده این موسسه در پی انتشار آثار بیشتری از ایشان است.

علاقمندان می‌توانند از طریق سایت معظّم‌له از آخرین وضعیت آماده‌سازی و ارائۀ آثار مکتوب و دیجیتال، باخبر شوند.

شایان ذکراست که ادامه جلسات اخلاق و معارف اسلامی حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی‌‌رحمه‌الله‌علیه، توسط فرزند ارشد ایشان حجۀ الاسلام و المسلمین حسین تهرانی برگزار می‌شود.

معرفی چهار اثر تولید شده توسط موسسه مصابیح الهدی

اثر اوّل: «دفتر دل» نام اوّلین رساله از مجموعۀ شش جلدی رسائل بندگی است که به موضوع «قلب» در معارف اسلامی پرداخته و با نگاهی بدیع و جامع مسائل مرتبط با این مبحث را بررسی کرده است.

این اثر متن پیاده شده و ویراستاری شده ۲۹ جلسه سخنرانی حضرت استاد در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۷۵ هـ ش بوده که بنا به اظهار نظر کارشناسان و محقّقان علوم اسلامی بحثی بسیار جامع و کاربردی است. آنچه بر اهمیت این اثر می افزاید، تأکیدات فراوان حضرت استاد در زمان حیاتشان بر انتشار این اثر بوده است.

ان شاء الله مجموعه رسائل بندگی در آینده با موضوعات زیر ارائه خواهد شد؛ «رسالۀ دوم: حب به دنیا»، «رساله سوم: حب به خدا»، «رساله چهارم: شوق و انس به خدا»، «رساله پنجم: شهود و لقای خدا» و «رساله ششم: آداب خلوت با خدا»

اثر دوم: «دوایی برای درد دنیاطلبی» جدیدترین اثر حضرت استاد

این کتاب دومین رساله از مجموعۀ نفیس «رسائل بندگی» با عنوان «حبّ به دنیا» است که پس از تایپ، تطبیق، مستندسازی، عنوان‌گذاری، ویرایش اوّلیه، ویرایش دوم، بازبینی و تأیید نهایی، کارصفحه بندی آن نیز به اتمام رسیده و در مرحلۀ بازخوانی سوم و چهارم است. إن‌شاءالله این اثر نفیس، جامع و کاربردی، به‌زودی به چاپ رسیده و برای نمایشگاه کتاب در دسترس فضلا، محقّقان و علاقمندان معارف ناب اهل‌بیت علیهم السلام قرار می گیرد.

این اثر حاوی ۳۷ جلسه از سخنرانی‌های حضرت استاد در ایّام ماه مبارک رمضان سال۱۳۸۰ است که به همّت دفتر حفظ و نشر آثار ایشان آماده شده است . حاج آقا مجتبی تهرانی ضمن بررسی ماهیت دنیا و مذمت دلبستگی به آن، حب به دنیا را از نفس دنیا تفکیک نموده و با استناد به آیات و روایات، نگاه و حب استقلالی به مادیات بلکه همه ماسوی‌الله را مذموم می‌شمرد و در ادامه بر این نکته تأکید می‌کند که اگر کسی دچار حب به دنیای حلال شود، حتی اگر مرتکب حرام نشده و تکلیفی از او فوت نشود، باز هم مبتلا به ابتلائات و کاستی‌هایی در دنیا، برزخ و قیامت خواهد شد که در برخی موارد، اصلاً قابل جبران نیست.

آیت‌الله تهرانی با موشکافی این مسأله، دلیل اعراض اولیای خدا از دنیای حلال را توضیح داده و مبنای کاملی در مورد بحث ارائه می‌دهند. ایشان در ضمن مباحث نشانه‌هایی برای شناسایی این مرض در دل و راه‌هایی برای پیش‌گیری و درمان آن ارائه می‌کنند که کاملاً کاربردی بوده و اصلاً دور از واقعیت نیست.

ویژگی این مجموعه آن است که اولاً مطالب کتاب، کاملاً علمی و مستند به آیات و روایات شده است و از این نظر، هیچ خللی در مباحث وارد نیست. ثانیاً اینکه آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی هیچ‌وقت از دایره واقعیت‌گرایی به گرداب ذهنیت‌پردازی کشیده نشده و کاملاً در صراط مستقیم حق، بحث خود را ادامه می‌دهد. ایشان مباحث را کاملاً عینی و مصداقی مورد بررسی قرار داده و از ارائه راهکارهای سخت و احیاناً ناممکن پرهیز می‌کند.

نکته ای که بیان آن خالی از لطف نیست این است که تمام آنچه در این اثر می‌آید، در زندگی شخصی گوینده‌اش تبلور داشته و به‌ تمامه مورد تصدیق همه نزدیکان معظم ‌له است. «گمنامی» و «ساده‌زیستیِ» مثال‌زدنی آیت‌الله تهرانی «مقابله با مظاهر غیرالهی» آن بزرگوار در مقاطع مختلف و شرایط گوناگون، نشانه عامل بودن آن بزرگوار است که قطعاً بر اثر معنوی این مطالب در جان خوانندگان می‌افزاید و توشه خوبی برای سالکان الی‌الله خواهد بود.

اثر سوم: «گذری بر زندگی حاج‌آقا مجتبی» مجموعه‌ای از خاطرات خانواده، دوستان و آشنایان حضرت آیت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی.

این اثر نفیس که به همّت شبانه روزی دفتر حفظ و نشر آثار معظم له تهیه شده است، حاوی نکاتی از زندگی سراسر نور و برکت حضرت استاد است که جهت آشنایی اقشار مختلف مردم با سیر و سیرۀ عملی ایشان تهیه و تنظیم گردیده است. از آنجا که شناخت علمی و کارشناسانۀ ابعاد مختلف زندگی این مرجع بزرگوار تقلید، یک کار کارشناسانه است که شاید برای عامه مردم قابل استفاده نباشد، در این اثر سعی شده تا نکاتی از زندگی حضرت استاد در قالب داستان ذکر شود که مردم با برخی از نکات شخصیتی این بزرگوار آشنا شوند.

این اثر به دلیل محدودیت زمانی، خالی از اشکال نبوده و ان شاء الله برای سالگرد معظم له تکمیل خواهد شد. امیدواریم که در تحقیقات آینده، مجموعه ای کامل از سیرۀ علمی و عملی ایشان تهیه و عرضه شود تا راهنمایی برای کارشناسان و عموم مردم باشد.

اثر چهارم: «نرم افزار تهذیب الاخلاق» محصولی از معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه و مرکز تحقیقات اسلامی کامپیوتری نور و موسسه مصابیح الهدی

مقام معظم رهبری در سفرشان به شهر مقدس قم در سال ۱۳۸۹ به این موضوع اشاره کردند که لازم است تا علمای وارسته و گمنام اخلاق به جامعه معرفی شوند که پس از فرمایشات معظم له فعالیت های مختلفی در این زمینه انجام شده است که از آن جمله می توان به تهیه نرم افزار «تهذیب الاخلاق» اشاره کرد. این نرم افزار که شامل دورس اخلاقی جلسات درس اخلاق اسلامی حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی رحمه الله علیه است که باشیوه‌ای بدیع و علمی ایراد گردیده و اوّلین دوره اخلاق اسلامی به شیوۀ اجتهادی است. از آنجا که معظّم له مباحث را در جمع تودۀ مردم ولی با دقّت‌های علمی و رعایت اصول و قواعد اجتهادی بیان فرموده‌اند، گنجینه‌ای کم‌نظیر در این زمینه باقی مانده است.

برخی از قابلیت‌های این نرم‌افزار عبارتند از: ارائۀ فهرست درختی جلسات با دسته‌نبدی و سیر منطقی مباحث ، جستجو در عناوین و مطالب ، قابلیت پخش از طریق رایانه و دستگاه پخش صوت و ۴۰ پوستر اخلاقی با عکس‌هایی از معظم له.