حق شناس شناسی

3da8447cc2b0b8dd0833d10bacd40fcc_L

(معرفی مجموعه کتابهای ز ملک تا ملکوت و پایگاه اینترنتی مرحوم آیت الّله حق شناس (رضوان الله تعالی علیه))
سخنان گهربار موجود در این وب سایت و کتاب ها حامل اسرار بزرگی هستند که از عمق وجود یک ولی خدا جوشیده است و جاری بر زبانی گشته است که جز صداقت و راستی چیزی نمیداند و جز برای حق کلامی نمی گوید .

 (( با شروع جنگ تحمیلی این شبهه برای من ایجاد شد که مبادا در جبهه به من نیاز باشد به خدمت امام راحل مشرف شدم آیت‌الله شهید صدوقی هم در مجلس حضور داشتند. من دو وجبی زعیم عالیقدر بودم گفتم: بنده مدرس حوزه و امام جماعت مسجد امین‌الدوله هستم. اگر چنانچه وظیفه طور دیگر است دستور می‌فرمایید به جبهه بروم. امام فرمودند: مگر تو می‌توانی تفنگ بلند کنی؟ گفتم: بنده یکبار تفنگ بلند کردم و گلنگدن را کشیدم و ماشه را چکاندم به جای اینکه من تفنگ را نگه دارم تفنگ مرا مسافتی عقب برد. امام تبسمی کردند و اظهار داشتند: جبهه تو همان مدرسه است و مسجد امین الدوله.))

آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس در مرداد ماه سال ۱۳۸۶ از دنیا رفت. او مثل سایر حق شناسان این عالم به آسانی رخت سفر بست ولی این سفر برای دوست داران و مشتاقان معارف الهی که جمعی از آنان از شاگردان او بودند ، آسان نبود.

یکی از تفاوت های بزرگ اهل علم و عمل با دیگران در آنست که با پایان زندگی دنیایی شان آثار معنوی ایشان از بین نمی رود و گاهی آثار ایشان پس از وفات شان بیش از آن مقداری که در زمان حیاتشان بوده ، نمایان و منتشر می شود. مرحوم میرزا عبدالکریم حق شناس در زمینه های فقهی و اصولی آثار گرانسنگی از خویش به یادگار گذاشتند ؛ که حاصل سال ها ممارست و طلبگی ایشان در محضر بزرگانی چون آیت‌الله تنکابنی ، آیت الله شاه آبادی ، آیت‌الله میرزا مهدی آشتیانی ، آیت‌الله حجت ، آیت‌الله خوانساری ، آیت‌الله العظمی بروجردی و حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) است که این آثار عبارتند از: ۱- رساله‌ای در ارث زوجه ۲- تقریرات فقه مرحوم آیت‌الله حُجت    ۳- تقریرات اصول آیت‌الله خوانساری ۴- تقریرات فقه و اصول آیت‌الله بروجردی

البته آنچه ایشان را به عنوان میرزا عبدالکریم استاد اخلاق مطرح کرد این آثار نبود. جلسات هفتگی جمعه شب های ایشان بود . ایشان با کلامی گرم و صمیمی دلهای خسته و آلوده را با معارف تاب اسلامی شستشو می داد. آثار معنوی و تربیتی ایشان را در شاگردان بسیار ایشان که تعداد قابل توجهی از آنها را در دوران دفاع مقدس رزمندگان و شهدا تشکیل می دادند ؛ باید جستجو کرد.

از مجموعه سخنرانی های پربار ایشان تا کنون سه جلد کتاب با عنوان از از ملک تا ملکوت منتشر شده است. آنچه در مجموعه ۳ جلدی ز ملک تا ملکوت به چاپ رسیده ؛ متن سخنان مرحوم آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس ( قدس سره الشریف ) است که پس از پیاده‌سازی و ویرایش برای استفاده در خدمت همه مشتاقان معارف ناب اخلاق اسلامی قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که این مجموعه بدون هیچگونه دخل و تصرفی عینا متن سخنان گهر بار ایشان میباشد که شامل سخنرانی ها , تصاویر , دستور و آداب زیارت عاشورای مخصوصه معروف از ایشان می باشد.

البته خوشبختانه در فضای مجازی هم وب سایت رسمی ایشان در حال بروز رسانی است که در این وب سایت     می توان علاوه بر سفارش خرید آثار ایشان و اطلاع از برنامه های مربوط با ایشان ، متن آثار منتشر شده ایشان را نیز دریافت کرد. در قسمت های دیگر این وب سایت می توان فایل های صوتی و تصویری و متنی سخنرانی های منتشر نشده معظم له را نیز دریافت کرد.

البته باید به محتوای این آثار نگاه ویژه ای بکنیم که این سخنان گهربار موجود در این وب سایت و کتاب ها حامل اسرار بزرگی هستند که از عمق وجود یک ولی خدا جوشیده است و جاری بر زبانی گشته است که جز صداقت و راستی چیزی نمیداند و جز برای حق کلامی نمی گوید . همان پیر دلسوخته ایی که با قلب سراسر سوز و گدازش و با زبان پاکش این چنین می فرمود که :

(( من افتخار می کنم به شما جوانها خدمت کنم و برای همین زنده ام.))

در پایان لازم به ذکر است که این وب سایت هیچ گونه نقل قول و یا خاطرات شخصی افراد و یا کراماتی که به صورت شخصی از افراد در مورد آیت الّله حق شناس داشته اند را شامل نمی باشد و تمام موارد ، مواردی است که مستقیماً از لسان خود ایشان ذکر شده اند. برای مراجعه به این وب سایت می توانید به نشانی www.hoda.ws  مراجعه کنید.