آشنایی با چند اثر اخلاقی از مرحوم محمد تقی فلسفی

 

21ebe64eb10a0d02a678ba1a3519db5a_L

کسانیکه به بیانات شیوا و رسای معظم له آشنایی دارند می‌دانند که این گوینده توانا مطالب علمی و مشکل را با بیانی ساده و نافذ و قابل فهم عموم ایراد می‌نمایند و هر کس به فراخور ذوق خود از هر طبقه و مرتبه‌ای که باشد از آن استفاده می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی خطیبی پرآوازه است که تمام لحظات عمر خویش را در راه تبلیغ دین مبین و نشر معارف اسلام ناب سپری کرد و آثاری ارزشمند را از خود به یادگار گذشت.

در پاسداشت این خطیب و دانشمند کوشا درعرصه‌های علم و عمل، برخی از آثار او را معرفی می‌کنیم.

کتاب جوانی از نظر عقل و احساسات

این کتاب به ویژگی‌های دوره جوانی از جنبه‌های عقلانی و عاطفی نظر می‌گسترد و با دقت تمام و براساس تعالیم دین اسلام و آخرین یافته‌های روانشناسی، به شرح و تبیین این خصوصیات می‌پردازد این کتاب در دو مجلد منتشر گردیده است. در مقدمه این کتاب چنین می‌خوانیم:

کتابی که اکنون به عنوان گفتار فلسفی درباره جوان از نظر عقل و احساسات تقدیم خوانندگان عزیز می‌شود شامل قسمتی از سخنرانیهای خطیب نامی معاصر و دانشمند معظم جناب آقای محمدتقی فلسفی واعظ مشهور می‌باشد، که در دو مجلد تنظیم شده است. بخش دوم آن، که کتاب حاضر است، مشتمل بر پانزده فصل می‌باشد.

کسانی که به بیانات شیوا و رسای معظم‌له آشنائی دارند می‌‌دانند که این گوینده توانا مطالب علمی و مشکل را با بیانی ساده و نافذ و قابل فهم عموم ایراد نموده و هرکس به فراخور ذوق خود از هر طبقه و مرتبه‌ای که باشد از آن استفاده می‌کند.

آموزش، پرورش و تربیت جوان، که موضوع بحث این کتاب است از مسائل مهم و مورد توجه روانشناسان و مربیان تعلیم و تربیت می‌باشد و درباره آن کتابهای بیشماری نوشته‌اند. اسلام نیز به این امر توجه کامل داشته و در قرآن کریم آیات، بسیاری پیرامون این مطلب بیان شده است.

در گفتارهای این کتاب، معظم‌له، درباره مسایل مربوط به تمایلات، احساسات و عقل جوانان بحث می‌نماید و با استفاده از نظریه‌های آنان و انتقاد از بعضی از مکاتب، حقایق نهفته را آشکار و برتری اسلام را از لحاظ علمی روشن می‌نماید.

در این گفتارها از آیات و احادیث مربوطه با اسلوب تازه‌ای ضمن بحثهای متنوع استفاده شده و نیز مقالات علمی و نظریه‌های دانشمندان غرب به مناسبت عینا نقل گردیده است.

کتاب کودک از نظر وراثت و تربیت

کودک از نظر وراثت و تربیت اثری ارزشمند و دارای محتوای غنی و پشتوانه‌های علمی می‌باشد که توسط عالم وارسته و خطیب توانا مرحوم حجت الاسلام و المسلمین فلسفی و به صورت گفتار مطرح و سپس توسط هیئت نشر معارف اسلامی به زیور طبع آراسته شده است. این اثر ویژگی‌هایی دارد که در مقدمه هیئت ناشر درباره آنها توضیح داده می‌شود:

کتابی که اکنون بعنوان گفتار فلسفی درباره کودک از نظر وراثت و تربیت تقدیم خوانندگان عزیز می‌شود شامل قسمتی از سخنرانیهای خطیب نامی معاصر و دانشمند معظم جناب آقای محمد تقی فلسفی واعظ مشهور است.

کسانیکه به بیانات شیوا و رسای معظم له آشنایی دارند می‌دانند که این گوینده توانا مطالب علمی و مشکل را با بیانی ساده و نافذ و قابل فهم عموم ایراد می‌نمایند و هر کس به فراخور ذوق خود از هر طبقه و مرتبه‌ای که باشد از آن استفاده می‌کند.

تربیت کودک که موضوع بحث این کتاب است از مسائل مهم و مورد توجه دانشمندان جهان می‌باشد و در باره آن کتابهای بی‌شماری نوشته‌اند. اسلام نیز به این امر توجه کامل داشته و در قرآن کریم و احادیث، پیرامون تربیت کودک تعالیم بسیاری به مسلمین داده شده است.

در گفتارهای این کتاب، معظم له درباره مسائل مربوط به فطرت و وراثت و تربیت کودک بحث می‌نماید و آراء و افکار بزرگان جهان را به اسلام عرضه می‌دارد و با استفاده از نظریه‌های آنان و انتقاد از بعضی از مکاتب، حقایقی نهفته را آشکار و برتری اسلام را از لحاظ علمی روشن می‌نماید.

در این گفتارها از آیات و احادیث مربوطه با اسلوب تازه‌ای ضمن بحثهای متنوع استفاده شده و نیز مقالات علمی و نظریه‌های دانشمندان غرب به مناسبت عینا نقل گردیده است.

کتاب بزرگسال و جوان از نظر افکار و تمایلات

این اثر نیز از جمله آثار ارزشمند مرحوم حجت الاسلام و المسلمین فلسفی است که در آن به مقایسه افکار و تمایلات جوان و بزرگسال می‌پردازد و به خوبی آنها را از هم تفکیک می‌دهد و توصیه‌های لازم را برای تداوم زندگی سالم و شایسته به هر دو گروه ارائه می‌دهد. با برخی از موضوعات در فهرست کتاب آشنا می‌شویم.

جوان و رقابتهای اجتماعی، بشر و تنازع بقاء، جوان و مقتضیات اجتماع، جوانان مایوس، جوانان خشمگین، بزرگسالان و یاری جوانان، غلبه بر مشکلات، هوش و حسن ساز گاری، رشد اکتسابی هوش، تجربه و افزایش معلومات، بررسی رویدادها، بی‌اعتنائی به تجارب، ضبط آزموده‌ها، نیاز جوان به راهنمائی، جوان و هوش طبیعی، جوان و هوش اکتسابی، تفکیک هوشها، جوان و تخیلات، جوان و افکار نامتوافق، استفاده از تجارب، تجارب آموزنده، انتقال تجربه به جوان، بازگویی بکمک تخیل، جوان و تضاد روحی، نگرانی و اختلال اخلاق، پرسش از مشکلات جوان، وظیفه بزرگترها در مقابل جوان، بدترین روش از نظر جوان، طرز راهنمایی جوانان نقش ازدواج در زندگی، همسر خوب و خوشبختی، صفات زن شایسته، روش عاقلانه در ازدواج، ازدواج نامتناسب، بروز تمایل جنسی، بلوغ و خواهش استقلال، اخلاق و روابط جنسی، اسلام و ازدواج، عوارض بی‌عفتی، فحشا بصورت فاجعه، اعمال غرائز و مصالح اجتماع، زمان ازدواج، ازدواج و کمال دین، تاخیر ازدواج و گسترش فحشا، منشا تغییر اخلاق، کاهش ارزش خانواده، جوانان آلوده، دختران و پسران با ایمان…

نرم افزار خطیب (مجموعه آثار مرحوم فلسفی)

نمایه سازی موضوعی متن ۱۳ جلد از آثار حجت الاسلام والمسلمین فلسفی، به همراه چکیده موضوعات کاری از مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی

محتوای نرم افزار: حاوی متن و نمایه های موضوعی ۱۳ جلد از آثار مرحوم فلسفی ، ۱۳۰ سخنرانی، یک قطعه فیلم، بیش از ۲۰۰ عدد تصاویر و کتابنامه و مقاله نامه درباره ایشان

امکانات: قابلیت جستجوی اصطلاحی، لغوی و موضوعی بر روی متون ـ یادداشت برداری و چاپ بخشهای انتخابی ـ ارائه ابزارهای چند رسانه ای در بخش فیلم و سخنرانی