آشنایی با چند اثر اخلاقی از آیت الله امینی

73d322d0b7fba9da3c4b4cccf26ed5eb_L

رسالت مداران و دردمندان در حوزه تربیت اگر احساس خطر می‌کنند باید اولًا: برنامه‌ها و شیوه‌های تبلیغاتی دشمن را شناسایی کنند، و ثانیاً: با توجه به آن‌ها در برنامه‌ها و شیوه‌های تبلیغاتی خود تجدید نظر کنند، ضعف‌ها و کمبودها را بر طرف سازند و با برنامه‌های دقیق و هماهنگ و بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و با ابزار و وسائل تبلیغاتی پیشرفته وارد عمل شوند

آیت الله ابراهیم امینی۱۳۰۴ شمسی در نجف آباد دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن  تحصیلات کلاسی در ۱۳۲۱  وارد حوزه علمیه اصفهان شد و ادبیات و مقداری از سطح فقه و اصول را در آنجا گذراند. آنگاه در حوزه علمیه قم به تحصیل ادامه داد و ضمن تکمیل دروس سطح نزد استادان معروف آن زمان، خارج فقه و اصول را از محضر امام خمینی و آیات عظام  بروجردی، گلپایگانی و محقق داماد بهره برد. وی علاوه بر تدریس فقه و اصول و فلسفه، از سال  ۱۳۴۲ به تالیف و تحقیق پرداخت و آثار زیادی را منتشر کرد که در این نوشتار به برخی از آنها اشاره می کنیم:

کتاب تربیت

کتاب تربیت، در چهار فصل با عنوان های رشد و تربیت قبل از تولد، سیادت فرمان برداری ؛وزارت و مشاورت و مسائل و راهکارهای مربوط به مشکلات هر دوران ترتیب یافته است و در نگارش آن، از منابع گوناگونی مثل آثار روان  شناسی، تربیتی، قرآن، نهج  البلاغه، احادیث و روایات استفاده شده است.

نویسنده در مقدمه چاپ جدید می‌نویسد: « رسالت مداران و دردمندان اگر احساس خطر می‌کنند باید اولًا: برنامه‌ها و شیوه‌های تبلیغاتی دشمن را شناسایی کنند، و ثانیاً: با توجه به آن‌ها در برنامه‌ها و شیوه‌های تبلیغاتی خود تجدید نظر کنند، ضعف‌ها و کمبودها را بر طرف سازند و با برنامه‌های دقیق و هماهنگ و بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و با ابزار و وسائل تبلیغاتی پیشرفته وارد عمل شوند و از صرف هزینه‌های سنگین دریغ نورزند.

در انجام این وظیفه مهم همه مسئولند ولی گویا پدران و مادران نخستین و بیش ترین مسئولیت را بر عهده دارند، زیرا فرزندان به آنان تعلق دارند و باید تربیت صحیح‌شان را بپذیرند. پدران و مادران وظیفه دارند بر اطلاعات خود بیفزایند و با شیوه‌های ظریف تربیتی آشنا گردند. در انجام این مهم کتاب حاضر می‌تواند به آنان کمک کند.

در تألیف کتاب حاضر از چندین منبع استفاده کردیم: قرآن و احادیث، کتاب‌های تفسیری، اخلاقی، برخی آثار تربیتی و روان شناختی غربی، کتاب‌های تربیتی دانشوران ایرانی، کتاب‌های مربوط به تغذیه، هم چنین نامه‌ها و خاطره‌های تربیتی که برایم ارسال شده بود و نیز تجربه‌های شخصی و مذاکره‌های حضوری که با اولیا و مربیان زیادی در طول سالیان داشته‌ام..»

کتاب اسلام و تعلیم و تربیت

در این کتاب نویسنده کوشیده است با بهره‏گیرى از رهنمودهاى قرآنى و حدیثى و سیره پیامبر و امامان‏معصوم(ع) و استفاده از نگاه‏هاى دانشوران علوم تربیتى و نیز تجربه‏هاى شخصى، مهم‏ترین مسائل تربیتىِ روزگار جدید را در بخش‏هاى مختلف، تجزیه و تحلیل کند

نویسنده در مقدمه کتاب می نویسد: «کتاب حاضر با توجه به جهان بینى‌ و انسان‏شناسى‌ ویژه اسلام و به منظور تحقق آرمان‏ها و اصول قطعى‌ پیامبر اکرم صلى‌ الله علیه و آله و با بهره‏ گیرى‌ فراوان از آراى‌ دانشمندان علوم تربیتى‌ و با استفاده از قرآن کریم و احادیث و سیره پیامبر و امامان معصوم، و گاهى‌ با تجربه‏ هاى‌ شخصى‌ خودم نوشته شده است. امید است که براى‌ اولیا و مربیان در پرورش انسان‏هایى‌ شایسته سودمند باشد.»

کتاب خودسازی (تزکیه و تهذیب نفس)

ِنویسنده در پیشگفتار، هدف از نوشتن این کتاب را اینگونه بیان می دارد: «باری این بنده سرگشته و حیران و گرفتار و اسیر خواسته‌ها و تمایلات نفسانی و بی‌خبر از درجات کمال و مقامات معنوی و ناآگاه از مراتب سیروسلوک الی اللّه، بر آن شد که در بحث خودسازی و تهذیب و تزکیه نفس قدم بگذارد، و با استفاده از آیات نورانی قرآن و رهنمودهای پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السّلام، مبادی و اصول کلی تزکیه و تهذیب نفس و طریق سیروسلوک الی اللّه را استخراج و در اختیار طالبین قرار دهد. شاید برای سالکین کمک باشد و خداوند منان بر این بنده محروم منت نهد و دستم را بگیرد و از ظلمات جهل و خودخواهی و غفلت خارج سازد و به وادی نورانی ذکر و انس و محبت و لقاء رهنمون گردد. باشد که در بقیه عمر (اگر باشد) بعض خسارتهای گذشته جبران شود. احبّ الصالحین و لست منهم.

کتاب مهم ترین واجب فراموش شده

  امر به معروف و نهی از منکر، فریضه بسیار حیاتی وتأثیرگذار در منظومه معارف اسلامی و عامل اصلی در ترویج و تحکیم واجبات دیگر است. همه انبیا و اولیا و صالحان، به ویژه پیامبر اسلام و ائمه معصومین(ع) آیین یکتاپرستی و حق‌مداری را با امر به نیکی‌ها و نهی از بدی‌ها ترویج می‌کردند. آنان همیشه هشدار داده‌اند که با ترک این دو واجب، ستمگران بر جامعه حاکم می‌شوند و زشتی و پلیدی، همه‌جا را خواهد گرفت و تر و خشک با هم می‌سوزند. یادآوری اهمیت عظیم این واجب الهی و تبیین شیوه‌های صحیح آن، وظیفه‌ای است که باید با بیان و قلم و در قالب‌های دیگر، به آن پرداخت. اثر حاضر با همین انگیزه و با مددگرفتن از قرآن و روایات، به سهم خود، گامی در این مسیر برداشته است.

مجموعه نرم افزاری آثار آیت الله ابراهیم امینی

امکانات و قابلیت های موجود در این نرم افزار: ۱٫ هفده عنوان کتاب از آثار آیت الله امینى در  موضوعات تعلیم و تربیت،  عقاید، کلام استدلالى اخلاق اسلامى و زن. ۲٫ ارائه کتاب هاى همه باید بدانند، بررســى مســائل کلى امامت، وحى در ادیان آســمانى، همســر دارى، تربیت، اسلام و تعلیم و تربیت، آشنایى با وظایف و حقوق زن، پیامبرى و پیامبر اسلام، آشــنایى با اسلام، خداشناسى، معاد در قرآن، جوان و همســر گزینى، امامت و امامان، خودســازى، دادگســتر جهان، مرجعیت اهل بیت(ع)، ازدواج، موانع و راه حل ها. ۳٫ جســتجوى ســاده و پیشــرفته در متن و  فهرست از طریق کلمه و عبارت. ۴٫ پژوهش در متن از طریق فهرست درختى و گزینشى. ۵٫ مقایسه دو متن از قسمت هاى مختلف یک  یا دو کتاب با یکدیگر. ۶٫ متــن کامل قرآن کریم با ترجمه و قابلیت جستجو در آیات به همراه لغت نامه در ۶۲ جلد با قابلیت جستجو. ۷٫ قابلیت هاى پژوهشى و امکانات یادداشت بردارى،ذخیره و ویرایش و چاپ متن.