آیت‌الله جنتی، یار دیرین انقلاب

c5aba44d28efa970d69d4f7d7ec869e3_L

آیت الله جنتی: انقلاب اسلامی به دوش کسانی است که به دنبال پول و مقام نیستند و از تحریم نمی ترسند و شعار هیات من الذله را اساس کار خود قرار داده اند.

احمد جنتی در سال ۱۳۰۵ در خانواده‌ای مذهبی در روستای‌ لادان‌ از بلوک‌ ماربین‌، واقع‌ در ۳ کیلومتری‌ غرب اصفهان به دنیا آمد.

پدرش‌ ملا هاشم‌ از روحانیون‌ بزرگ و معتمد بود. وی به‌ مکتب خانه‌ رفت‌ و خود اندکی‌ از دروس‌ جدید را خواند و بعدها در قم‌، مقداری‌ زبان‌ انگلیسی‌ فراگرفت‌.

 آیت‌ الله احمد جنتی‌ دوره‌ ادبیات‌ عرب‌ و مقدمات‌ سطح‌ را تا سال‌ ۱۳۲۴ در حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ خواند و پس‌ از تکمیل‌ مقدمات‌ و طی‌ کردن‌ برخی‌ از دروس‌ سطح‌، به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت.

 با ورود به‌ قم‌ به‌ تکمیل‌ دروس‌ دوره سطح‌ پرداخت‌ و در درس‌ خارج‌ بزرگانی‌ همچون‌ آیت الله بروجردی‌ و امام خمینی (ره) شرکت‌ می‌کرد و در این‌ مدت‌ در بحث‌های اخلاق ‌و تفسیر نیز حضور می‌یافت.

 وی در دوران‌ تحصیل‌ خود با افرادی چون‌ سعیدی‌، محسن‌ حرم‌پناهی‌، مفتح‌، سید کرامت‌الله‌ ملک‌ حسینی‌، ابوالقاسم‌ خزعلی‌ و محمد علی موحدی‌ کرمانی‌ به‌ مباحثه‌ درس‌ می‌پرداخت‌ و با بزرگانی‌ چون‌ بهشتی‌، قدوسی‌، آیت‌ الله مصباح‌ یزدی‌، آیت‌ الله سبحانی‌، آیت الله مشکینی‌ و آیت‌ الله امینی‌ مصاحبت‌ داشت.

 آیت‌ الله احمد جنتی‌ پیش‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی، در سخنرانی‌ها، اجتماعات‌ عمومی‌ و جلسات‌ خصوصی‌ همواره‌ به‌ تبلیغ بر ضد حکومت‌ پهلوی‌ می‌پرداخت‌ و دیگران‌ را به‌ پیروی‌ از راه‌ امام خمینی (ره) دعوت‌ می‌کرد.

 در درون‌ حوزه‌، در ملاقات‌ با علما و مراجع‌، آنها را از آخرین‌ اخبار حرکت‌ انقلابی‌ امام (ره)‌ و مردم‌ با خبر می‌ساخت‌. او با عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، به‌ برنامه‌ ریزی‌ هماهنگ‌ برای‌ برپایی‌ راهپیمایی‌ها، نوشتن‌ اعلامیه‌ها و ارتباط‌ با دیگر مراکز مرتبط‌ با نهضت‌ امام ـ همانند جامعه‌ روحانیّت‌ مبارز ـ می‌پرداخت و ارتباط‌ خود را با امام (ره) حفظ‌ می‌کرد تا از آخرین‌ فعالیت‌های‌ مبارزاتی‌ در قم‌، نجف‌ و دیگر شهرها اطلاع‌ پیدا کند.

او بارها در قم‌، رفسنجان‌ و جزیره‌ خارک‌ مورد تهدید و تعقیب‌ رژیم‌ شاه‌ قرارگرفت‌ و چند بار در قم‌ بازداشت‌ شد.

 نخستین‌ مسؤولیت‌ وی  پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، قضاوت‌ در دادگاه‌های‌ انقلاب‌ با حکم‌ امام (ره) بود و در این دوران با همکاری چند تن دیگر به تدوین‌ و اصلاح‌ ساختار قضایی‌ کشور پرداخت. از مسؤولیت‌های مهم‌ وی عضویت‌ در شورای‌ نگهبان‌ قانون‌ اساسی‌، از نخستین‌ روزهای‌ تشکیل‌ این‌ نهاداست.

بخشی از نطرات آیت الله جنتی

۱) انقلاب اسلامی:

مردم ایران با دست های خالی و در یک زمان کوتاه از لحاظ تاریخی توانستند یک حکومت ۲۵۰۰ ساله را ساقط کنند که یک معجزه الهی بود و کار خداست و جز کار خدا هیچ توجیهی ندارد.

۲) هدف منافقین:

اوایل انقلاب، در یک نمونه منافقین قدرت زیاد و حمایت غرب را داشتند و به ‌دنبال از بین بردن انقلاب بودند، اما امام (ره) با آن‌ها برخورد کرد.

 برخی مدعیان مرجعیت که گمان می کردند بعد از امام خمینی (ره) آینده ای دارند به دنبال ایجاد فتنه بودند که امام وقتی دید آنها انقلاب را دگرگون می کنند همان جا با آنها برخورد کرد و فتنه را سرکوب کرد

۳) فتنه ۸۸:

در زمان مقام معظم رهبری، با تدبیر  ایشان آتش فتنه بزرگی در سال ۸۸ خاموش شد. این فتنه، مقاومت مردم و ارزش های دینی را هدف قرار داد، اما ملت آگاه ایران در برابر فتنه ایستادند و آن را خاموش کردند.

این فتنه با حمایت خارج و با الهام خارج و بر اساس یک تجربه غلط که آمریکائیان داشتند که به اسم تقلب در انتخابات همه چیز را زیر و رو کنند این کار را پیش گرفتند.

 فتنه‌گران با حرکات خود نشان دادند که نه خط امام و نه راه و خود او را نمی خواهند و گفتند ما جمهوری ایرانی می خواهیم و در مراسم امام حسین‌علیه‌السلام هتاکی کردند و پرچم امام حسین‌علیه‌السلام را پایین کشیدند و بی احترامی کردند که فتنه بزرگی بود. دبیر شورای نگهبان تاکید کرد: این فتنه نیز با تدبیر مقام معظم رهبری بدون اینکه بخواهند جنگ راه انداخته و یا حکومت نظامی کنند خاموش شد.

۴) آمریکا:

سردمداران آمریکا در سینه خود کینه اسلام را دارند و دنبال براندازی اسلام هستند. آمریکا تهدید می کند که گزینه نظامی روی میز ماست،

آیت الله جنتی : آنها هنوز خواب ۳۰سال پیش را می بینند و آنان اکنون بدهکارترین مردم هستند و هنوز تهدید می کنند.

۵) انقلاب اسلامی:

انقلاب ۵۷ کهنه شدنی نیست و هنوز نیروهای انقلابی و کسانی هستند که روحیه سالهای ۵۷ را داشته باشند. انقلاب اسلامی به دوش کسانی است که به دنبال پول و مقام نیستند و از تحریم نمی ترسند و شعار هیات من الذله را اساس کار خود قرار داده اند.

۶) ثروت‌های بادآورده:

کسانی هستند که هزار میلیارد تومان ثروت دارند و یا از سویی دیگر شاهد فساد مالی سه هزار میلیاردی هم هستیم و یا آن مردی که اکنون زندانی است. وی در ادامه سخنان خود گفت: برخی ممکن است تظاهر به حمایت از ولی فقیه کنند اما اقدامات منافقانه انجام دهند و حقیقت قضیه جا نمی افتد.

ما تا آخرین نفس ایستاده ایم

 آیت الله جنتی ادامه داد: انقلاب اسلامی به دوش کسانی است که به دنبال پول و مقام نیستند و از تحریم نمی ترسند و شعار هیات من الذله را اساس کار خود قرار داده اند