ملاک پیروی از گفته‌ها

da388805d72915b428bc7670a13b37e3_XL

شرح حدیثی از حضرت امام محمد باقر علیه‌السّلام توسط حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در جلسه درس خارج فقه با موضوع توجه به خیرخواهی و فریبکاری در سخنان دیگران .

 

« عَنْ أَبُو جَعْفَرٍ ع یَا صَالِحُ اتَّبِعْ مَنْ یُبْکِیکَ وَ هُوَ لَکَ نَاصِحٌ وَ لَا تَتَّبِعْ مَنْ یُضْحِکُکَ وَ هُوَ لَکَ غَاشٌّ وَ سَتَرِدُونَ عَلَى اللَّهِ جَمِیعاً فَتَعْلَمُون[۱] »

فى الکافى و التّهذیب، عن الباقر (علیه‌السّلام): [حضرت امام محمدباقر علیه‌السلام فرمودند:] « اتّبع من یبکیک و هو لک ناصح »؛  [از] آن کسى که حرفهائى به تو میزند که آنقدر تلخ است که تو را به گریه مى‌آورد، اما خیرخواه توست ؛ حرف او را قبول کن . « اتّبع » یعنى حرف او را گوش کن، بپذیر ؛ [اگرچه] تلخ است ، لیکن به نفع توست .

« و لا تتّبع من یضحکک و هو لک غاش »؛ ولى گوش نکن، پیروى نکن از حرف آن کسى که حرفهاى شیرینى میزند که خوشت مى‌آید و لبهاى تو را به تبسم باز میکند، اما « و هو لک غاش »؛ فریبگر است، غش میکند با تو ، خیرخواهى ندارد، از روى بددلى و بدخواهى است، [ولی] حرفى میزند که تو خوشت بیاید؛ از این شخص پرهیز کن. « و ستردّون الى اللَّه جمیعا فتعلمون »؛ وقتى پیش خداى متعال رفتید ، آنگاه حقایق دلهاى یکدیگر را آنجا خواهید فهمید.[۱] . کافى، ج ۲، ص ۶۸۳