با قرآن

816ecbdccb9f359dffd91063ea9add06_XL

قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَهٍ أَن تَقُومُوا لِلَّـهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا مَا بِصَاحِبِکُم مِّن جِنَّهٍ إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِیرٌ لَّکُم بَیْنَ یَدَیْ عَذَابٍ شَدِیدٍ [۱]

علامه‌ی طباطبایی رضوان الله علیه در مورد محتوای سوره‌ی مبارکه‌ی سبأ می‌فرمایند: «این سوره پیرامون اصول سه‌گانه‌ی اعتقادات، یعنى توحید و نبوت و قیامت بحث می‌کند.»(تفسیر المیزان، جلد ۱۶). این سوره در زمره‌ی سور مکی قرار می‌گیرد. بنابراین عمده‌ی بحث‌ها، بحث پیرامون اعتقادات است.

* شرحی بر آیه‌ی مورد بحث

قل : مخاطب این امر، ابتدائاً پیامبر اسلام است. هر امری یک مخاطبی را به همراه دارد.اگر مخاطب امر یک نفر خاص باشد، صیغه‌ی امر به صورت مفرد می‌آید.نوع امر نیز در آیات قرآن متفاوت است. گاهی یک امر دلالت بر وجوب دارد(أقیموا الصلاه و آتوا الزکوه)؛ و گاهی دلالت بر ارشاد و یک مطلب اخلاقی دارد(فاسئلوا اهل الذکر). اما در امر‌هایی که مخاطب آن شخص پیامبر اسلام است، هر امری دلالت بر وجوب دارد. در معنای کلمه (قل) وجوهی ذکر شده‌است. عده‌ای آن‌را بیان لفظی معنا کرده‌اند و عده‌ای آ‌ن را عقیده‌ی قلبی و باطنی معنا کرده‌اند. با بررسی ماده‌ی قل در قرآن، هر دو معنا فهمیده می‌شود. قول صادره از جانب خداوند، امری است که پیامبر موظف به پیاده کردن آن در درون خود و گره زدن آن با جان خویش است، و این هنگامیکه در معرض ابلاغ قرار می‌گیرد با صوت و آوایِ خارجیِ قابل شنیدن همراه است. لذا معانی گفته‌شده برای قول در اینجا با هم منافاتی ندارد.

إنما : کلمه‌ی (إنما)دلالت بر حصر و اختصاص دارد. بدین معنا که شما را فقط به یک چیز نصیحت می‌کنم. گو‌اینکه همین یک موعظه به تنهایی برای هدایت و سعادت افراد بشر کافیست و می‌تواند بساط تعالی آن‌ها را فراهم کند.

أعظکم : خداوند برای تبلیغ دین و دعوت به سبیل نجات، سه راهکار را معرفی می‌کند که تنها اختصاص به پیامبر ندارد: (أدع إلی سبیل ربک بالحکمه و الموعظه الحسنه و جادلهم بالتی هی أحسن[نحل/۱۲۵]) پیامبر اکرم ابتدا موظف است جامعه را حکیمانه و مبتنی بر شناخت دقیق و عمیق عقلی تربیت کند. دین هم محتوای حکیمانه دارد و هم خواهان اینست که انسان ،حکیمانه پذیرای دین باشد. راهکار بعدی موعظه و پند نیکوست. مراد از موعظه، وصیت و سفارش است. پند و اندرز به منظور تذکر و یادآوری است و اینکه کارهاى نیک طورى یادآورى شود که قلب شنونده از شنیدن آن بیان رقت پیدا کند و درنتیجه تسلیم گردد. اینکه از پیامبر در پایان آیه به عنوان نذیر نام برده شده‌است بدین جهت است که پیامبر وظیفه انذار و تذکر را دارد تا انسان‌های دارای فطرت الهی متوجه درون خود شوند و راه درست را در پیش بگیرند که این هدف با نصیحت نیکو محقق می‌شود. نقل است که پیامبر اسلام در مواردی خطاب به امین وحی ،جبرئیل می‌فرمودند: عظنی!مرا موعظه کن! طبق این بیان حتی نبی اکرم هم خود را از موعظه مبرا نمی‌دانست. راهکار سوم جدال أحسن است. جدال عبارت از سخن گفتن از طریق نزاع و غلبه جوئى است. هدف در جدال غلبه و چیرگی است. یعنی با استفاده از مقبولات طرف مورد خصومت او را مقهور و مغلوب کنیم.طبقات مردم در مکه سه دسته بودند. عده‌ای مسلمان بودند که موظف بودند حکیمانه دین را بپذیرند لذا دعوت حکیمانه مختص این گروه است، عده‌ای دیگر مشرکان عنودی بودند که از هر حربه‌ای برای مبارزه با اسلام استفاده می‌کردند که راه مبارزه با این دسته جدال أحسن است و دسته‌ی آخر متوسطان جامعه بودند که برای دعوت ایشان از سلاح موعظه و اندرز استفاده می‌شود. با این تفسیر می‌توان گفت مخاطبان این موعظه (کم) افراد متوسط جامعه و مومنان هستند.

بواحده : نکره بودن دلالت بر عظمت موضوع مورد بحث دارد و چون کلمه‌ی واحده به صورت نکره آمده است، این مطلب نشانگر اهمیت و بزرگی مسئله‌ی مورد اندرز است و مؤیدی است برای حصری که در ابتدای آیه آمده است.

أن تقوموا : آنچه که پیامبر موظف به موعظه آن است دعوت به قیام برای خداست. یعنى براى خدا قیام کنید و منظورتان جز حفظ حرمت خدا نباشد. قیامی به منظور برپاداشتن دین، احکام و اوامر الهی؛ از آنجایی که این موعظه به صورت جمع آمده و مخاطبان کثیری را مورد خطاب قرار داده است، این مطلب دلالت بر وظیفه‌ی اجتماعی افراد در سطح جامعه دارد. یعنی برپایی دین و قیام برای خدا تنها در سطوح فردی و تعبدات شخصی در گوشه‌ای نباشد. بلکه برپاداشتن دین در تمام سطوح جامعه و در بین تمامی افراد جامعه صورت بپذیرد و یک تبلور خارجی در سطح اجتماع داشته باشد.این امر دلالت بر یک امر ارشادی دارد و هدف نهایی آن رشد و تعالی قیام کنندگان در گام اول و به تبع آن رشد و تعالی جامعه است.

لله : حرف جاره لام، برای بیان علت غایی افعال مطرح می‌شود. یعنی علت غایی قیام شما برای خدا باشد. به بیان واضح‌تر از این قیام هدفی را جز خدا دنبال نکنید. این مطلب بیانگر اخلاص است. برای آنکه یک عمل مخلصانه محقق شود وجود دو رکن ضروری است. اول حسن فعلی و دوم حسن فاعلی. اعمال عبادی و از آن جمله برپایی و قیام برای دین، حَسَن است. لذا فعل، حُسن ذاتی دارد. اما زمانی این فعل حَسَن اثر نیکو دارد که فاعل آن نیز حَسَن باشد. حُسن فاعلی به معنای اخلاص در عمل، در نزد فاعل است. لذا (لله) بودن قیام بیانگر نیت قیام کنندگان است. ویژگی بارز عملی که برای خدا انجام می‌شود، ماندگاری و بقا است. زیرا آنچه که (لله)است، به بیان آیات قرآن ماندگار و جاودان است(ما عندکم ینفد و ما عند الله باق[نحل/۹۶]). تقریر این استدلال بدین گونه است : خداوند باقی و ابدی است. از موجود باقی، جز چیز باقی و ماندگار صادر نمی‌شود. هر آن‌چیزی که منسوب به ذات ازلی و ابدی است، ماندگار است. پس در نتیجه هر عملی که برای خدا انجام می‌شود از آن جهت که منسوب به ذات ماندگار احدی است، باقی می‌ماند و در لوح محفوظ الهی ثبت می‌شود.

مثنی و فرادی :(مثنی) یعنی دو به دو و (فرادی) یعنی یکی یکی. یعنی به این معنا که قیام شما گروهی و دسته جمعی باشد و اگر نشد به صورت فردی به قیام جهت برپایی دین خدا بپردازید. باید توجه داشت تمام الفاظ قرآن در معنا و ترتیب اطلاق دارند. تقدم و تأخر در آیات قرآن بی‌علت نیست. اینکه در این آیه قیام گروهی مقدم بر قیام فردی است، اولویت را با قیام گروهی می‌دهد. یعنی در ابتدای امر به صورت گروهی برای خدا قیام کنید. چرا که در صحنه اجتماع برای اثر‌گذاری، بایستی به صورت جمعی فعالیت کرد. علاوه بر آن دست و قدرت الهی نیز به همراه گروه و جماعت است(یدالله مع الجماعه). اگر وظیفه، قیام برای خداست، در صورت عدم همراهی جمع، انسان موظف است به تنهایی به تکلیف خود بپردازد و قیام کند. به امید آنکه دیگران نیز با او همراه شوند. مانند قیام پیامبر که در ابتدا به تنهایی قیام کرد و در ظرف بیست و سه سال توانست کل شبه جزیره‌ی عربستان را همراه خود کند. چون ویژگی قیام برای خدا همین است که خدا انسان را یاری و سر پرستی می‌کند(إن تنصروا الله ینصرکم و یثبت أقدامکم[محمد/۷]) و خداوند نیز(نعم المولی و نعم النصیر[أنفال/۴۰]) است.

ثم تتفکروا :(ثم) به معنای ترتیب با فاصله‌ی زمانی است و برگردان آن در فارسی لفظ سپس است. یعنی ابتدا برای خدا قیام کنید و سپس فکر کنید. یکی از مسائل مهم در هر قیامی توجه به زمینه‌های فکری و اعتقادی آن قیام است. در جای جای قرآن انسان‌ها دعوت به تفکر شده‌اند. هر قیامی علاوه بر جنبه‌ی عملی و اجرایی آن، نیازمند پشتوانه‌ی فکری و کار اندیشه محور است. اینکه قیام مقدم بر فکر شده‌است ناظر بر این مطلب است که قیام برای خدا، یاری خدا را نیز به همراه دارد و این بشارتی است به انسان مؤمن تا با تفکر پیرامون ابعاد مختلف قیام، امداد‌ها و قدرت نامتناهی الهی را درک کند و به ایمانش افزوده شود(فزادهم ایمانا[آل‌عمران/۱۷۳]). هم چنین می‌توان گفت که قیام خود زمینه‌ساز تفکر است. هم چنین می‌توان تفکر را شامل مخاطبان آیه دانست تا با تفکر درباره نتیجه‌ی قیام برای خدا، به صداقت در گفتار و عقلانیت در دعوت پیامبر پی برده، او را از نسبت‌های واهی مبرا کنند.

ما بصاحبکم من جنه إن هو الا نذیر لکم بین یدی عذاب شدید: (صاحب) به معنای هم صحبت و کسی است که قرابت مادی دارد. حالی آنکه ممکن است از لحاظ معنوی دوری وجود داشته باشد. این بیان به معنای نزدیکی جسمانی و دوری معنوی و اعتقادی است. یعنی مصاحبان پیامبر در برابر دعوت پیامبر بر خلاف عقیده‌ی او برآمده و امین خود را مجنون خطاب کردند. مشرکان و عنودان بد گهر، برای مبارزه با پیامبر و خنثی نمودن دعوت وی او را به جنون متهم کردند(و قالوا مجنون و ازدجر[زمر/۹]). قرآن کریم با نفی این اتهام واهی(ما بصاحبکم من جنه) با دعوت مردم به تفکر، صداقت در گفتار و عقلانیت در دعوت پیامبر را مطرح می‌کند و او را بیم دهنده‌ی جامعه معرفی می‌کند و بدین ترتیب آن‌ها را از آتشی که فرارویشان در انتظار آن‌هاست بیم داده، بیان می‌کند که عاقبت چنین اتهاماتی به رسول خدا آتش جهنم است(إن هو الا نذیر لکم بین یدی عذاب شدید).

[۱] -سوره ی سبأ آیه ۴۶