تربیت در محیط رفاقتی (۳)

815594ee7850f83c34de8dafc6ed2b26_L

آن چیزی که باید در معاشرت‏ها، رفاقت‏ها و مصاحبت‏ها و به طور کلّی در روابط تنگاتنگ، محور قرار بگیرد، معنویّت است. اگر معنویت محور باشد، این پیوند رفاقتی پایدار می‏ماند و در نشأتین، یعنی در دنیا و آخرت مؤثر است و انسان از آن سود می‏برد. امّا اگر محور دوستی مادیّت باشد، آنجا است که انسان ضرر می‏گند و حتی ممکن است که در همین دنیا نیز بالأخره‏ پشیمان شود.

مروری بر جلسات گذشته :
آن چیزی که باید در معاشرت‏ها، رفاقت‏ها و مصاحبت‏ها و به طور کلّی در روابط تنگاتنگ، محور قرار بگیرد، معنویّت است. اگر معنویت محور باشد، این پیوند رفاقتی پایدار می‏ماند و در نشأتین، یعنی در دنیا و آخرت مؤثر است و انسان از آن سود می‏برد. امّا اگر محور دوستی مادیّت باشد، آنجا است که انسان ضرر می‏گند و حتی ممکن است که در همین دنیا نیز بالأخره‏ پشیمان شود.

 قانون کلی الهی در ارتباط با معاشرت , رفاقت و مصاحبت :
این آیه شریفه در سوره کهف آمده و خطاب به پیغمبر اکرم است که مسأله مصاحبت و معاشرت پیغمبر را مطرح می‏نماید. به طور کلّی مجالست و معاشرت از رفاقت و پیوند رفاقتی نشأت می‏گیرد که من در ابتدا آیه شریفه را می‏خوانم بعد اشاراتی که نسبت به این جهت، در آیه وجود دارد را عرض می‏کنم. خداوند خطاب به پیغمبر اکرم می‏فرماید: «وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَداهِ وَ الْعَشِیِّ یُریدُونَ وَجْهَهُ وَ لا تَعْدُ عَیْناکَ عَنْهُمْ تُریدُ زینَهَ الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ لا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنا قَلْبَهُ عَنْ ذِکْرِنا وَ اتَّبَعَ هَواهُ وَ کانَ أَمْرُهُ فُرُطاً» خود را به همراه کسانی قرار ده که خدای خویش را شبان و روزان می‏خوانند و به دنبال رضایت اویند! و چشم از آنها برمدار برای این‏که زیبایی‏های دنیا را می‏خواهی! و از کسی که قلبش را از یاد خویش غافل ساخته‏ایم، اطاعت نکن! همچنین از کسی که از هوای نفسش پیروی می‏کند و در کار خود زیاده روی دارد.
راجع به شأن نزول آیه بعضی‏ها گفته‏اند که پیغمبر اکرم با کسانی چون سلمان رابطه تنگاتنگی داشت که باعث شد که بعضی از دنیاداران که محور تمامی معاشرت‏ها، مجالست‏ها و رفاقت‏هایشان دنیا و مسائل مادی بود، بیایند و به پیغمبر بگویند که اگر این‏ها را از خودت دور کنی، یعنی پیوند رفاقتی‏ات را با این‏ها قطع کنی، ما می‏آییم و با تو رفیق می‏شویم. بعضی‏ها اینگونه نقل کرده‏اند که بعد از این ماجرا، این آیه نازل شد.

یک، این‏که خداوند در امر مصاحبت، معاشرت و رفاقت امر به پایداری می‏کند. امّا نسبت به چه اشخاص و چه کسانی؟ «وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ» امر به پایداری در رفاقت است. خداوند پیغمبر را به استقامت و پایداری در دوستی و همنشینی «مَعَ الَّذینَ» با کسانی که «یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَداهِ وَ الْعَشِیِّ» صبح و شام خداوند، ربّ و پروردگارشان را می‏خوانند امر می‏کند. «شبانه ‏روز» بحث صبح و شب نیست. اشتباه نشود! این کنایه است از این‏که اینها در طول شبانه‏روز غفلت از خدا ندارند.
انسان این‏گونه است که اگر چیزی برایش مهم بوده و از نظر درونی‏ برایش خیلی اهمیت داشته باشد، همیشه همان چیز در نظرش مجسم می‏شود و ممکن نیست که آن را فراموش کند. بستگی دارد به آن اهمیتی که آن مسأله دارد، فکر و ذهن انسان را مشغول می‏کند. یعنی هرچه مهم‏تر باشد و بیشتر در نظر انسان اهمیّت داشته باشد، بیشتر ذهن و یاد انسان را به خود مشغول می‏کند. پیش این افراد چه چیزی اهمیت دارد که پیغمبر به دوستی با آن‏ها و استقامت در این رفاقت امر شده است؟ نزد این‏ها «خدا» اهمیت دارد، چون در تمام شبانه‏روز به یاد خدا هستند. خدا می‏فرمایند: رفاقتت را با این‏ها پایدار بدار! «وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَداهِ وَ الْعَشِیِّ»

انسان از کجا می‏تواند بفهمد که فلان شخص، با خدا است و خدا از یادش نمی‏رود؟
مثلاً اگر کسی دائماً ذکر می‏گوید، بسیار دعا می‏خواند و … همان کسی است که مورد بحث ما است؟ خداوند می‏گوید: نه! شعور پیدا کن و باشعور باش! ببین که او این کارها را برای چه انجام می‏دهد. آیا برای ظاهر سازی است یا برای انجام تکالیف الهی؟! اگر «یُریدُونَ وَجْهَهُ» بود، خوب است. این‏ها ظواهر است که می‏بینیم رعایت کرده و به اصطلاح متشرّع است، اما این کافی نیست. اگر ظواهر دین را اظهار می‏کند و این‏طور جلوه می‏نماید که خدا سرش می‏شود، کافی نیست. بلکه علاوه بر ظاهر نیکو باید از نظر باطن هم این‏ها «یُریدُونَ وَجْهَهُ» خدا را بخواهند. هدفشان از انجام فرائض و پایبندی به شرع این نباشد که بخواهند من و تو را فریب دهند. قصدشان ریاکاری نباشد! مِن باب خدعه و خودنمایی نباشد!چون ممکن است ظاهری فریبنده داشته باشد، ولی از نظر باطن هدفی شیطانی داشته باشد! مثلاً بخواهد امثال من را که مذهبی‏ها را دوست داریم، فریب دهد. فریب ظواهر را نخور! در انتخاب در رفاقت دقت کن! معیارت، ظاهر فریبنده نباشد! بلکه باید معیار و ملاکت، باطن باشد.
چنین آدم‏هایی را اگر به دست آوردی، اول در رفاقت با آنها پایداری کن، بعد می‏گوید دست از او نکش! چشم از او نپوش! «وَ لا تَعْدُ عَیْناکَ عَنْهُمْ» چشم‏هایت را از این‏ها برندار! دو چشمت را از آنها برندار، کنایه است از این که پای آن بایست! یک وقت از او منصرف نشوی و به جای دیگر بروی! وقتی می‏گوییم فلانی را زیر نظر داشته باش، معنایش این است که حواست به او باشد، نکند او را از دست بدهی! چرای این قضیه هم خیلی روشن است. چون ما در بحث‏هایمان گفتیم که این رابطه، یک رابطه سرنوشت‏ساز در دنیا و آخرت است. این رابطه دوستی در نشئه قیامت هم که جاودانه است، نقش دارد و چون در نشأتین برای تو مؤثر است، نقش سرنوشت‏ساز دارد و تو را می‏سازد، چشم به او بدوز!

«تُریدُ زینَهَ الْحَیاهِ الدُّنْیا» آن کسی که فقط مادیت و نشئه دنیا را هدف‏گیری کرده است، زندگی مرفِه و زیبای دنیایی را دنبال می‏کند به درد دوستی و معاشرت نمی‏خورد. نهی از معاشرت و مصاحبت با این‏ها می‏کند. دلیلش هم معلوم است. چون چنین رابطه‏ای نقش تخریبی‏اش بیشتر از نقش سازندگی آن است بلکه فقط نقش تخریبی دارد.

سرآمد زینت زندگی دنیا، مال و جاه است. یک وقت از کسانی که این چیزها را هدف‏گیری کرده‏اند روش نگیری! «وَ لا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنا قَلْبَهُ عَنْ ذِکْرِنا» از کسی که دلش بی‏خبر از خدا است و از معنویت غافل است، پیروی نکن و از او روش نگیر! سراغ این‏ها نرو!
بعد می‏گوید «وَ اتَّبَعَ هَواهُ» یعنی این آدم، کسی است که همیشه اسیر خواسته‏های شهوی، غضبی و وهمی‏ خویش است. اگر بخواهیم توضیح دهیم که «هوا» چیست باید بگوییم: خواسته‏های حیوانی! در یک جمله، هوا یعنی خواسته‏های حیوانی. پول، برای او بت است. ریاست، بت‏ است. «أَفَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ» در سوره جاثیه دارد چنین آدمی هوای نفسانی خویش را خدای خود قرار داده است. «وَ اتَّبَعَ هَواهُ» همان است که فرمود: «أَفَرَأَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلهَهُ هَواهُ» از این‏هایی که پول و ریاست برایشان «بُت» شده است، روش نگیرید! اینها انسان را بیچاره می‏کنند. دنیا و آخرتتان را به باد می‏دهند.
این را می‏گوید، بعد می‏فرماید: «وَ کانَ أَمْرُهُ فُرُطاً» چنین کسی کارهایش بر محور افراطی‏گری و زیاده‏روی است. حالا توضیح می‏دهم که این یعنی چه. ما یک افراط و تفریط داریم و یک اعتدال که میانه‏روی است. این‏جا منظور آیه زیاده‏روی است. می‏گوید کسانی هستند که در بعد حیوانی‏شان زیاده‏روی می‏کنند و افراطی‏گری دارند.
انسان مجموعه‏ای از قوا است. در این شبهه‏ای نیست که هم عقل دارد، هم قلب دارد، هم شهوت دارد، هم غضب دارد، و همچنین وهم دارد. یک مجموعه است. همه این‏ها هم خوب است و حتّی مقدس است. مثلاً غضب خوب است، و غضب مقدّس هم داریم، مانند تنفّر از گناه. امّا انسان نباید افراط‏گری کند! مرزشناسی باید داشته باشید! اگر کسی زیاده‏روی می‏کند و مرزشناسی ندارد، یعنی مرز سرش نمی‏شود و نه بُعد انسانی سرش می‏شود نه شرعی، به درد دوستی نمی‏خورد.
اعتدال به معنای حفظ مرز انسانیت و الهیت است. آقا تو هم بعد انسانی داری و هم بُعد الهی، بعد حیوانی نیز در تو وجود دارد. نباید این بُعد حیوانی بعد الهی و انسانی را در تو تخریب کند. تعبیر به افراط به این معنا است. «وَ کانَ أَمْرُهُ فُرُطاً» کارهایش را که نگاه می‏کنم، می‏بینم نه خدا سرش می‏شود نه انسانیت. فقط همان بُعد حیوانیت، پول و ریاست برایش مهم است و بس. نه عقل سرش می‏شود، نه شرع.

رفیق از دیدگاه امام علی (ع) چه کسی است ؟
علی (علیه‏السلام) چه تعبیرات زیبایی دارد. حضرت می‏فرماید: «الصَّدِیقُ مَنْ کَانَ نَاهِیاً عَنِ الظُّلْمِ وَ الْعُدْوَانِ» دوست کسی است که انسان را از ظلم و دشمنی باز دارد. «رفیق» به کسی می‏گویند که جلوی تو را بگیرد و نگذارد تو حق‏کشی و مرزشکنی کنی. «مُعِیناً عَلَی الْبِرِّ وَ الْإحْسَانِ» از این طرف وقتی که می‏بیند تو می‏خواهی مرز الهی را رعایت کنی و اطاعت الهی را به جا آوری، به تو کمک می‏کند. معیارهایی رفیق، این است.
«صَدِیقُکَ مَنْ نَهَاکَ وَ عَدُوُّکَ مَنْ أغْرَاکَ» دوست تو کیست؟ آن‏که وقتی می‏خواهی مرزشکنی کنی، جلوی تو را را می‏گیرد و نمی‏گذارد که مرزشکنی کنی. به تو می‏گوید: این کار را نکن! این خیانت است! این جنایت است! این معصیت است! رفیق با رفیق خود این‏طور حرف می‏زند. «وَ عَدُوُّکَ مَنْ أغْرَاکَ» آن کسی که تو را فریب می‏دهد، مغرورت می‏کند و تو را به وادی مرزشکنی می‏کشاند، دشمن تو است. کاری می‏کند که تو، نه شرع سَرَت بشود و نه عقل. کسی که تو را از وادی انسانیت و الهیت دور می‏کند، دشمن تو است.
حضرت یک تعبیر در ارتباط با ریاست دارد که به نظر من خیلی گویا است. علی (علیه السلام) می‏فرماید: «عِنْدَ زَوَالِ الْقُدْرَهِ یَتَبَیَّنُ الصَّدِیقُ مِنَ الْعَدُوِّ » هنگام پایان قدرت، دوست از دشمن شناخته می‏شود. وقتی که به ریاسترسیدی دنبال تو هستند امّا همین که مسئولیت را از تو گرفتند، همه می‏گویند: خداحافظ! به سلامت! آن‏جا دوست از دشمن ‏شناخته می‏شود. آنجا می‏بینید که چه کسانی پشت کردند و رفتند و چه کسانی هم باقی ماندند. حضرت معیار می‏دهد تا کسانی را که برای دنیا به سوی تو آمدند و معیار رفاقتی‏شان دنیا بود و چه کسانی را که معیار رفاقتی‏شان دنیا نبود، بشناسی. آنجا می‏فهمی.
قدرت در اینجا اعم است یعنی هر نوع تمکن و توانایی. چون ظهور قدرت در ریاست است من این‏طور گفتم وگرنه بحث دنیا است که سرآمدش ریاست و قدرت مالی است. تمکّن مالی هم قدرت است. لذا تا موقعی که از نظر دنیایی دست تو پر بود با تو رفیق‏اند. امّا وقتی که دست تو خالی شد، آنجا دیگر رفاقت بی رفاقت.