مراحل مختلف ورع و تقوا در کلام آیت‏ الله حق شناس/ قسمت آخر

657a61d5be38e5f09dbe4ec92d0584ab_L

هر روز خاکستر بر سر نبی اکرم(ص) می ریختند و ایشان چیزی نمی‌فرمود….

یک روز از آن که خاکستر می‌ریخت خبری نبود، فرمود: این شخص هر روز یادی از ما می کرد، امروز چطور یاد ما نکرد؟ گفتند: یا رسول‌الله امروز ایشان مریض است؛ فرمود: باید برای احوال پرسی برویم، «إِنَّمَا بُعِثْتُ لأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الأَخْلاقِ»!

وقتی که یهودی دید، رسول‌ الله(ص) برای عیادت او آمده، گفت: «اشهد ان لا اله الا الله واشهد ان محمد‌ا رسول‌الله»، دید حقیقتاً این پیغمبر است؛ به به از این خلق! حالا رفیقت به تو گفته: «تو»؟ ای بی‌چاره! باید بروی آداب المتعلمین را بخوانی!

عالم و عابد صوفی همه طفلان رهند/مرد اگر هست به جز عارف ربانی نیست

وقت گذشت داداش جون! بنا بود من باقی را هم بگویم، خوب آخری را هم بگویم تا ببینیم چه لباس‌هایی برای ما دوخته‌اند: «لا یبلغ عبد ان یکون من المتقین حتی یدع ما لا باس به حذرا لما به الباس»، من می‌دانم مثلاً اگر بگویم فلان کس خوب است، این یکی از آنجا بلند می‌شود، می‌گوید: آقای میرزا اشتباه کردی؛ آن شخص فلان و فلان کار را کرده است، شروع به غیبت کردن می‌کند و تهمت زدن درباره او!

پس من فعلاً در این مجلس مقتضی نیست صحبت کنم، «ترک الکلام عن الغیر، محافه الوقوع فی‌ الغیبه»: متقی از مردم سخنی نمی‌گوید برای اینکه در غیبت نیفتد، داداش جون! این یک نمونه بود.