نوروز، روز بزرگی است

47ebf2096320f78ee7f8e3622b33f968_L

معلی بن خنیس روایت می‏ کند که روز نوروزی به محضر امام صادق علیه‏ السلام رسیدم. امام از من پرسید: آیا می‏دانی امروز چه روزی است؟

گفتم: فدایتان شوم، روزی است که ایرانیان آن‏را بزرگ می‏ دارند و به یکدیگر هدیه می‏دهند. امام صادق علیه ‏السلام فرمود: سوگند به خدا این بزرگداشت، علّتی در زمان‏های دور دارد که برای تو شرح می‏دهم تا بدانی.

ای معلی! روز نوروز، روزی است که خداوند از بندگانش پیمان گرفت که تنها او را بپرستند و شرک نورزند و به پیامبران و امامان و حجت‎هایشان ایمان بیاورند. این روز، اولین روزی است که در آن خورشید دمید و بادهای بارورکننده بر درختان وزید و گلها و شکوفه‏های زمین آفریده شد. این روز، روزی است که جبرئیل بر پیامبر نازل شد. نوروز، روزی است که پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ، علی علیه‏السلام را بر دوش خود سوار کرد؛ تا همچون ابراهیم علیه‏السلام بت‏های عرب را درهم بکوبد و به زیر افکند. این روز، روزی است که برای بار دوم برای علی علیه‏السلام بیعت گرفته شد و در این روز، علی علیه‏السلام بر اهل نهروان پیروز شد. نوروز، روزی است که قائم ما و صاحب امر ظهور می‏کند و در این روز، بر دجال چیره می‏شود و او را در کنار کوفه به دار می‏زند. هیچ نوروزی نمی‏رسد، مگر اینکه ما در آن منتظر فرج هستیم.

(بحار الانوار ،  جلد ۱۴ ، مبحث نوروز )