فرهنگ چیست؟/ جریان چه خصوصیاتی داد؟

d34caa2ce7f04361bbd5a582194d6921_L

جریان‌شناسی یعنی شناخت جریان‌ها و جریان عبارت است از جمعیت نظام‌مند مدیریت شده و تاثیرگذار بر جامعه و بسته به محل تاثیر، آن جریان را می‌توان جریان سیاسی یا فرهنگی یا … دانست.

جریان‌شناسی فرهنگی از آن دست مفاهیمی است که چندسالی هست جای خود را در میان ادبیات علمی و فکری جامعه کشور ما باز کرده است. اما پیش از آن که بخواهیم به جریان‌های فرهنگی بپردازیم و اصطلاحا جریان‌شناسی کنیم، ابتدائا باید بدانیم و بررسی کنیم که فرهنگ چیست؟ تا زمانی که تعریف صحیحی از فرهنگ در ذهن نداشته باشیم طبیعی است که سخن گفتن از جریان‌های فرهنگی عبث است. پس از آن هم باید از جریان‌شناسی دانست. جریان چه خصوصیتی دارد؟ یک مجموعه، حرکت یا طرز تفکر چه ویژگی باید داشته باشد تا جریان نامیده شود و به صورت خاص چه ویژگی بایستی داشته باشد تا جریان فرهنگی خوانده شود.

تعریف فرهنگ

فرهنگ از آن دست مفاهیمی است که عبارت سهل ممتنع دقیقا شایسته آن است. اگر چه همه ما برای بسیاری از کارها و رفتارهای خود و دیگران از  عبارت فرهنگ و کار فرهنگی استفاده می‌کنیم، اما وقتی پای تعریف فرهنگ به میان می‌آید، تقریبا قریب به کل ما در تعریف فرهنگ در می‌مانیم. و این یعنی سهل و ممتنع.

در بین اندیشمندان هم بازه تعاریف از فرهنگ آن چنان گسترده است که انتخاب یکی به عنوان تعریف مختار هم کار دشواری است.

فرهنگ فارسی معین واژه‌ی «فرهنگ» را مرکب از دو واژه‌ی «فر» و «هنگ» به معنای ادب، تربیت، دانش، علم، معرفت و آداب و رسوم تعریف کرده است. در آثار این دوران، فرهنگ علاوه ‌بر دانش، شامل هنرهایی چون نقاشی و موسیقی یا سوارکاری و تیراندازی هم می‌شد. در گذشته اعتقاد فارسی‌زبانان بر این بود که تا بدون فرهنگ آدمی نمی‌تواند قدمی مثبت در زندگی بردارد. از همین روست که فردوسی فرهنگ را برتر از گوهر و نژاد می‌داند.

نزد اروپاییان تعریف واژه‌ی فرهنگ پیشینه‌ای طولانی دارد. در سال ۱۹۵۲ دو تن از نویسندگان اروپایی با گردآوری ۱۶۴ تعریف از فرهنگ، اظهار کردند که فرهنگ در غالب موارد به سه برداشت عمده می‌انجامد:

  • برترین فضیلت در هنرهای زیبا و امور انسانی که همچنین به فرهنگ عالی شهرت دارد.
  • الگوی یکپارچه از دانش، عقاید و رفتار بشری که به گنجایش فکری و یادگیری اجتماعی نمادین بستگی دارد.
  • مجموعه‌ای از گرایش‌ها، ارزش‌ها، اهداف و اعمال مشترک که یک نهاد، سازمان و گروه را مشخص و تعریف می‌کند.

از نظر مارکس وِبِر فرهنگ از یک سلسله روش‌ها و زمینه‌ها متأثر است که آن روش‌ها و زمینه‌ها افراد جامعه را به هم مى‌پیوندند و در رفتار و کردار و روابط اجتماعى آنها منعکس مى‌شود. روسک فرهنگ را به گونه ای سبک زندگی می‌داند و معتقد است: «فرهنگ به‌ نحوه‌ی زیستى گفته مى‌شود که هر جامعه‌اى براى رفع احتیاجات اساسى خود از حیث بقاء، ادامه نسل، و نظام امور اجتماعى اختیار مى‌کند.»

دکتر علی شریعتی فرهنگ را به مجموعه ساخته‌ها و اندوخته‌های مادی و معنوی یک قوم یا نژاد یا ملیت خاص در طول تاریخ تعریف می‌کند. دکتر علی اکبر ولایتی در کتاب خود، پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران معتقد است فرهنگ شامل مجموعه‌ای از سنت‌ها، باورها، آداب و اخلاق فردی یا خانوادگی اقوامی است که پایبندی ایشان بدین مفاهیم، اسباب تمایز آنها را از دیگر اقوام و قبایل مشخص خواهد کرد. به سخن دیگر، فرهنگ مجموعه باورهای فردی یا گروهی خاص است و چون باورهای ذهنی هستند، پس فرهنگ جنبه عینی ندارد، در حالی که تمدن می‌باید عینی باشد. همچنین می‌توان پنداشت که فرهنگ به انسان آموخته می‌شود و از این وجه شاید بتوان گفت که فرهنگ، فصل ممیّز بین انسان و حیوان است. مرحوم علامه محمدتقی جعفری در کتاب «فرهنگ پیرو فرهنگ پیشرو» واژه‌ی فرهنگ را دارای دو استعمال اصلی می‌داند:

۱ – به محصول یک تمدّن عالی اطلاق می‌شود، مانند ادبیات، هنر، فلسفه و بدین ترتیب کاربرد معمول و متداول آن برای توصیف افرادی با سواد و با معلومات عالی است.

۲ – این واژه در میان دانشمندان مردم‌شناس یا در علم مردم‌شناسی برای توصیف وجوه تمایز میان تاریخ بشر و حیات وی به کار برده می‌شود. برای مثال می‌توان از خلق ایده‌ها، اندیشه‌ها، عادات و اشیاء مادی نام برد که همگی منجر به سازگاری رو به پیچیدگی انسان با محیط طبیعی می‌گردد.

مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود به تعریف این واژه پرداخته و در موقعیت‌های مختلف آن را شرح داده‌اند. ایشان فرهنگ را شامل تمامی خاطرات، ذهنیات، ایمان‌ها، باورها، سنت‌ها، آداب و ذخیره‌های فکری و ذهنی برای یک ملت می‌دانند که مایه اصلی هویت ملت‌ها است. همچنین آنچه که در پیشرفت، عزت، رشد فناوری و نوآوری یک ملت موثر است فرهنگ آن‌هاست. در جای دیگر فرهنگ را جهت بخش ذهنیت‌های انسان می‌دانند که در رفتارهای فردی و اجتماعی عامل اصلی و تعیین‌کننده می‌باشد زیرا فرهنگ است که می‌تواند عوامل لازم برای شکوفایی استعدادها و توانایی‌های افراد را در جامعه تامین کند.‏

همان طور که قابل برداشت از همین چند تعریف ارائه شده است، در تعریف فرهنگ اختلاف نظرهای جدی وجود دارد ولی به طور کلی می‌توان برداشت کرد که تعاریف حول چه محورهایی می‌گردد و می‌توان به این مساله پرداخت که جریان‌های فرهنگی چیستند و چه می‌کنند؟

جریان‌شناسی چیست؟

حجت الاسلام خسروپناه در تعریف جریان‌شناسی این گونه بیان می‌کند: «جریان‌شناسی یعنی شناخت جریان‌ها و جریان عبارت است از جمعیت نظام‌مند مدیریت شده و تاثیرگذار بر جامعه.» و بسته به محل تاثیر، آن جریان را می‌توان جریان سیاسی یا فرهنگی یا … دانست.

هدف از جریان‌شناسی چیست؟ جریان‌شناسی در زمینه‌های مختلف تقنینی، امنیتی و … به کار می‌آید. تصمیم‌سازی درباره هر کدام از جریان‌ها نیاز به شناخت آن‌ها دارد. گسترش، حمایت، هدایت، نظارت، ممنوعیت و هر اقدامی که نسبت به جریان‌های مختلف و در مورد بحث ما جریان‌های فرهنگی بخواهد صورت گیرد، ابتدائا نیازمند شناخت دقیق از آن جریان است زیرا که همان طور که در تعریف گفته شد تاثیرگذاری از پایه‌های یک جریان است و هرگونه فعالیت در جهت گسترش و یا محدودسازی یک جریان نیازمند دقت نظر است و در کنار آن شناخت جریان‌های فرهنگی فعال در گذشته که حتی ممکن است امروزه اثری از آن‌ها باقی نمانده باشد، منجر به عبرت آموزی و فهم شرایط خاص نسبت به جریان‌ها می‌گردد که باعث می‌گردد تا در برابر جریان‌های آتی نیز بتوان این آمادگی را حفظ کرد.

آن چه در این یادداشت آمد، تنها مقدمه ای از بحث جریان‌شناسی فرهنگی بود که پرداختن به اصل موضوع بدون این مقدمه ناقص می‌نمود. ان‌شاءالله در یادداشت‌های بعدی به صورت دقیق تر به موضوع پرداخته خواهد شد.