مدیریت جهادی ‌راهبرد اقتصاد مقاومتی

4d22af30e60abaaa4635886a493b49fd_L

 از نظر دیگر اقتصاد مقاومتی، استراتژی کلان نظام در دهه جاری است و باید باشد. اما راهبرد اجرایی اقتصاد مقاومتی «مدیریت جهادی» است.

به گزارش پایگاه شجره طیبه صالحین ، در کشور یک سند بالادستی مهمی به نام سند چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ داریم که البته قرار است طی ۱۰ سال دیگر به اهداف آن برسیم و به دلایل متعددی به‌ویژه عملکرد دولت‌های نهم و دهم نه تنها در جای خود نیستیم بلکه از برنامه تحقق سند بسیار عقب هستیم. برای مثال ما باید به رشد اقتصادی ۸ درصد برسیم که لازمه‌اش این است که طی ۲۰ سال برنامه چشم‌انداز سالانه، رشد اقتصادی داشته باشیم اما متاسفانه سال گذشته رشد اقتصادی ما منفی بوده است. رشد اقتصادی منفی سال گذشته شاهدی بر این است که از برنامه چشم‌انداز عقب هستیم.

یک چشم‌انداز نیز از سوی مقام معظم رهبری به عنوان آرمان مطرح شد که آن هم این است که دهه چهارم انقلاب، دهه «پیشرفت و عدالت» است. یعنی ما باید شش الی هفت سال دیگر که تقریبا در آستانه سال ۱۴۰۴ قرار می‌گیریم شاخصه‌های عدالت و پیشرفت در وضعیت قابل قبولی باشند؛ یعنی هم شاخص‌های توسعه کشور باید در وضعیت مطلوب باشد(‌دست‌کم در خاورمیانه) و هم شاخص‌های عدالت (‌اعم از عدالت اجتماعی،‌قضایی و آموزشی و غیره) دارای وضعیت مطلوبی از منظر افکار عمومی و مردم داخل کشور باشد.

اما وضعیت ایران و موقعیت کشور به‌گونه‌ای است که ما همواره برای تحقق برنامه‌های کلان کشور راه هموار نداشته، نداریم و نخواهیم داشت. یعنی موانع بسیاری در مسیر ایجاد می‌شود و از سوی دیگر برخی دشمنان جدی در عرصه بین‌المللی داریم که کارشکنی می‌کنند که نیازمند آن است به لوازم رسیدن به پیشرفت و عدالت پایبند باشیم که یکی از آنها «اقتصاد مقاومتی» است. به عبارت دیگر بدون اقتصاد مقاومتی دستیابی به شاخص‌های عدالت و پیشرفت ناممکن است.

از نظر دیگر اقتصاد مقاومتی، استراتژی کلان نظام در دهه جاری است و باید باشد. اما راهبرد اجرایی اقتصاد مقاومتی «مدیریت جهادی» است. به علت آنکه با مدیریت‌های متعارف و مرسوم و کاسب‌کارانه مبتنی بر هزینه و فایده نمی‌توانیم این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم و به این شاخص‌های مطلوب دست پیدا کنیم. این مدیریت جهادی است که ضمن تکیه بر عقل و تجربه، به شدت بر ایمان،‌تعهد،‌مسئولیت و ایثار و از خودگذشتگی متکی است. نمونه آن هم سال‌های دفاع‌مقدس بود که مدیریت جهادی توانست به‌رغم همه محدودیت‌ها ایران را از یک عرصه تقابل جهانی سربلند بیرون بیاورد. بنابراین به نظر می‌‌آید «مدیریت جهادی» راه ناگزیر کشور در اتخاذ اقتصاد مقاومتی برای رسیدن به عدالت و پیشرفت باشد. مدیریت و تلاش جهادی فرهنگی است که در مقاطع مختلف از جمله دوران دفاع‌مقدس آزمون موفق خود را پس داده است. در آن شرایط سخت هم به‌رغم کمبود امکانات، این مدیریت و تلاش جهادی بود که توانست به‌عنوان راهبردی برای عبور از موانع سخت عملکرد موفقی داشته باشد.