کار آفرینی

e1a5260e14d121b13781ae5a05e2a9ed_L

کیفیت آموزشی باید بالا باشد تا افراد باهوش بتوانند درعرصه هایی که لازم است وارد شوند و یاد بگیرند و تولید کنند و کارآفرینی ارتقا یابد و کسانی که هوش یا توان لازم را برای آموزش با کیفیت ندارند وارد عرصه های دیگر شوند ؛ چون چنین کسی کیفیت آموزشی را کاهش می دهد.

 کارآفرین بودن آموزش و پرورش :

بیانات مقام معظم رهبری در مورد کار و سرمایه ایرانی کاملا با سند تحولی آموزش و پرورش مرتبط است.  باید کل فرمایشات مقام معظم رهبری را در یک سند کلی منسجم ببینیم . بحث هایی که ایشان مطرح می کنند جامعه ساز و مرتبط با هم است.

مهم ترین تحول در آموزش و پرورش، تحول در معلمی و تحول در برنامه های درسی است.  هدف از  تحول در برنامه های درسی باید این باشد که به ما کارآفرین بدهد . در کشور آمریکا هر کس یک سال که در سنوات آموزشی بالاتر می رود ۱۷درصد کارآفرینی اش رشد می کند.

اگر تولید ملی را بر ساعت کار ایرانیان تقسیم کنیم مشخص می شود که ایرانی ها به صورت متوسط به ازای هر ساعت کار چقدر تولید کرده اند و کارآفرین بوده اند.  این رقم در آمریکا ۷۰ دلار بر ساعت است و در ترکیه ۲۳ دلار و در کشورهای اروپایی ۴۹ دلار است . یعنی در ترکیه وقتی کارگر وارد تولید می شود یک سوم یک نیروی آمریکایی تولید می کند.  این کاستی تولید یک کارگر ترک نسبت به یک کارگر آمریکایی یا به خاطر این است که حمایت های لازم صورت نگرفته است یا ناشی از این است که سایر قسمت ها نتوانسته اند خوب با او هماهنگ شوند.

کیفیت آموزشی باید بالا باشد تا افراد باهوش بتوانند درعرصه هایی که لازم است وارد شوند و یاد بگیرند و تولید کنند و کارآفرینی ارتقا یابد و کسانی که هوش یا توان لازم را برای آموزش با کیفیت ندارند وارد عرصه های دیگر شوند ؛ چون چنین کسی کیفیت آموزشی را کاهش می دهد . ما در کشور رشته هایی داریم که دانشجوی زیادی دارد ولی کیفیت آموزشی پایین است و کارآفرینی افزایش نمی یابد . در چنین جاهایی کار و سرمایه ایرانی هدر می رود.

از اقتضائات با کیفیت بودن آموزش عمومی این است که بچه های هر استانی فرصت های شغلی موجود در منطقه خودشان را بشناسند و این وظیفه آموزش و پرورش است. الان این طور نیست و افراد جامعه فرصت های شغلی تهران را بهتر از فرصت های شغلی منطقه خودشان می شناسند.

حمایت از کارآفرینی و ریسک پذیری :

ما در ایران قانون هایی برای حمایت از کارآفرینی نداریم . نوآوری نباید به گونه ای باشد که یکی نوآوری کند و دیگری موج سواری کند.

ریسک پذیری نیاز به حمایت دارد و کسی که می خواهد ریسک پذیری کند باید یک حمایتی از او شود که او بتواند ریسک پذیری کند.  سیستم بیمه باید خودش را متوجه نخبگان ریسک پذیر کند . نخبه نیاز به حمایت دارد تا بتواند ریسک کند و تولید کند و این مطلب بر خلاف سند ملی نخبگان در کشور ما است.

در دارو سازی از هر ۶ آزمایش معمولا یکی به نتیجه می رسد .لذا نخبه ای که می خواهد در این عرصه ریسک کند نیاز به حمایت دارد.

حمایت از سرمایه های مالی:

حمایت از سرمایه مالی نیازمند داشتن یک بازار سرمایه خوب و نهادهای پولی خوب است.

در بازار سرمایه بخشی از پول ها دارد از فضای مالی درمی آید و به فضای بورس بازی و سرمایه بازی می رود. این حمایت از سرمایه نیست. حمایت از سرمایه باید با واقعیت اقتصاد گره بخورد و به تولید بینجامد و پول با پول مبادله نشود در غیر این صورت ربا است و مطلوب نیست.

ما حوزه های زیرزمینی غیر رسمی که هیچ قاعده و تعریفی برای آن ها نداریم در اقتصاد کشور زیاد داریم که در خیلی از موارد ربوی هستند ؛ مثلا در بازارهای ما ربا متداول است . در آمریکا که سیستم آزاد اقتصادی حاکم است هم اجازه چنین کاری نمی دهند . آمریکایی ها یک بحثی تحت عنوان پولشویی دارند؛ به این معنی که افراد تا سقف مشخصی می توانند پول جا به جا کنند ولی در مورد بیشتر از آن از او می پرسند که این پول که جابه جا شده است بابت چیست؟ ماشین خریده ای، برای قتل گرفته ای؟ یا صرفا پول جابه جا کرده ای؟ حمایت از سرمایه ایرانی مستلزم اجرای قانون پولشویی در ایران است که اجرا نمی شود . در آمریکا قانون ربا دارند به این معنی که ربا را رسمی می کنند و از حالت غیر رسمی در می آورند تا بتوانند با آن مبارزه کنند.

حمایت از سرمایه فیزیکی و منابع طبیعی:

ما در حوزه استفاده مشکل داریم و معمولا استهلاک بالایی داریم، چنان چه در حوزه منابع طبیعی هم استهلاک بالایی داریم.

حمایت از سرمایه های طبیعی یعنی یک مقداری اصلا وارد فرآیند تولید نشود و اگر وارد فرآیند تولید شد به مقدار لازم مصرف شود و اسراف نشود.

ما در ایران تخریب خاک زیاد داریم.  مثلا ته سیگاری که یک زباله متداول است، بسیار آلوده کننده برای آب و خاک هست که ما اصلا به آن توجه نمی کنیم.

تخریب منابع طبیعی خیلی خطرناک است چون بازیافتش خیلی طول می کشد .

بر گرفته از جلسات اقتصاد مقاومتی دکتر پیغامی