پیامد‌های منفی شبکه‌های اجتماعی (طرح بحث در حلقه ها) – قسمت (۱)

f3223cd8df82a9a2d8d37fafbcfeb167_L

شبکه های اجتماعی، امکان جدیدی بود که در پرتو اینترنت، در اختیار کاربران قرار گرفت و این در حالی ‌است که هیج کس تصور نمی‌کرد روزی جنبه‌ی اجتماعی اینترنت به صورت کاربرد اصلی آن درآید.

این سرویس در عین مفید بودن واشتراک و تبادل سریع اطلاعات، ممکن است بسیار مخرب نیز باشد. دراین بخش قصد داریم به بیان آثار و پیامدهای منفی این شبکهها بپردازیم.

۱- شکل گیری وترویج سریع شایعات واخبار کذب

به سبب فقدان امکان شناسایی هویت واقعی اعضا وکنترل محتوای تولید شده توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی، یکی از پیامدهای منفی و مهم این شبکه‌ها، شکل‌گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذبی خواهد بود که برخی اعضای این شبکه‌‌ها، با اهداف خاص و غالبا سیاسی منتشر می‌کنند.

۲- تبلیغات ضد دینی و القای شبهات

در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی نیز مانند سایر رسانه‌ها، افراد و گروه‌های مغرض با اهداف از پیش تعیین شده و با شیوه‌های مخصوص، تبلیغات ضد دینی و حمله به اعتقادات مذهبی را انجام می‌دهند که پس از تحقیق و ریشه‌یابی، هدف اصلی گردانندگان برخی از این شبکه ها را دین‌زدایی و حمله به مقدسات می‌یابیم.

۳- نقض حریم خصوصی افراد

معمولا شبکه‌های اجتماعی ابزارها و امکاناتی را دراختیار کاربران خود قرار می‌دهند که آنان بتوانند تصاویر و ویدئوهای خود را درصفحه‌ی شخصی خود قرار دهند. همین‌طور، کاربران می‌توانند اطلاعات شخصی خود را در این شبکه‌ها قرار دهند. البته، در اغلب شبکه‌های اجتماعی، برای حفظ حریم خصوصی افراد راهکارهایی ارئه شده است؛ برای مثال دسترسی به تصاویر و اطلاعات را با توجه به درخواست کاربر محدود می‌کنند یا اجازه‌ی مشاهده‌ی پروفایل کاربر را به هرکسی نمی‌دهند، ولی این راه‌ها کافی نیست. مشکلاتی از قبیل ساخت پروفایل‌های تقلبی در شبکه‌های اجتماعی و فقدان امکان کنترل آن‌ها به علت حجم زیاد این هرزنامه‌ها، باعث می‌شود که افرادی با پروفایل‌های تقلبی به شبکه‌های اجتماعی وارد شوند و با ورود به حریم‌های خصوصی افراد مدنظر، تصاویر و اطلاعات آنان را سرقت کنند و تصاویر را در اینترنت پخش کنند.