سبک ازدواج

27b121b0ae770e16bad129082b850bbc_L

در دین مبین اسلام نکاح و ازدواج ارزش بالایی داشته و بسیار مورد تکریم قرار گرفته است. در این باب آیات و روایات بسیاری وارد شده است که بیانگر این ارزش والاست. در این نوشتار به گوشه ای از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تکویناً هر دختر و پسر بالغی احتیاج به ازدواج دارد و اگر با این نیاز طبیعی و تکوینی مبارزه شود، جز بدبختی و فساد چیز دیگر نتیجه نمی دهد. به حکم تکوین الهی باید آب نوشید تا رفع تشنگی شود و اگر کسی با تحمل رنج و مشقت بر خلاف تکوین حرکت کند، سرانجام مجبور به تسلیم است یا این که خود را از بین می برد. نیاز طبیعی پسران و دختران بالغ نیز چنین است و اگر برخلاف تکوین رفتار شود منجر به فساد اجتماع می گردد. شرع مقدس اسلام نیز به ازدواج عنایت و تأکید فوق العاده ای دارد. به طوری که پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: هیچ چیزی نزد خداوند محبوب تر از ازدواج نیست. حضرت امیرالمؤمنین (ع) نیز می فرمایند: ازدواج کنید، که همانا ازدواج کردن سنت رسول خدا (ص) است که همواره می فرمودند: هر کسی که دوست دارد از سنت من تبعیت کند، همانا «ازدواج کردن» از سنت من است. اسلام به پسر و دختر امر می کند که هر چه زودتر ازدواج کنند و آنقدر به این مهم تأکید دارد که رسول گرامی (ص) ازدواج نکردن را اعراض از سنت خویش، یعنی خروج از اسلام، می داند و خانه ای را که در آن «ازدواج» صورت پذیرد بهترین خانه می داند. ازدواج و حفظ نسل مسلمانان مورد فخر و مباهات رسول خدا (ص) است چنانکه فرمود: ازدواج کنید و تشکیل خانواده بدهید و تولید نسل نمایید، که من در روز قیامت به شما مباهات می کنم.همچنین پیامبر اسلام در خصوص تاثیر ازدواج بر دینداری می فرمایند: کسى که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است.
بنابر آموزه های دین اسلام، مومنین و مسلمانان باید معیار دین و ایمان را برای ازدواج اساس کار خود قرار دهند و نه مال و زیبایی را. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: هر که با زنى به خاطر مالش ازدواج کند، خداوند او را به مال وى واگذار مى‏کند، و هر که با او به خاطر جمال و زیبائى‏اش ازدواج نماید، در او چیزى را که خوشایند او نیست، خواهد دید، و هر که با وى به خاطر دینش ازدواج کند، خداوند تمامى این مزایا را براى او جمع مى‏کند.
دین مبین اسلام، فقر و تنگدستی را مانع از ازدواج نمی داند و توصیه می کند که جوانان زود ازدواج کنند و فقر نباید سدّ راه ازدواج شود که این وسوسه ی شیطانی است. انسان مومن و مسلمان نباید از این وسوسه شیطانی هراس داشته باشد و در واقع اگر از این وسوسه بهراسد، به خداوند بخشنده سوءظن دارد و سوءظن به خدا حرام است. همانگونه که حضرت صادق(ع) می فرمایند: هر کس از ترس فقر ازدواج نکند نسبت‏ به لطف خداوند بدگمان شده است؛ پروردگار عالم نیز وعده داده است که گره از کار کسانی که فقیرند و ازدواج می کنند بگشاید. خداوند از لطف خود آنان را بی نیاز خواهد فرمود. و اَنکحوا الأیامی منکُم والصّالحین من عبادکُم و إمائکُم إن یکونوا فقراء یُغنهمُ الله من فضله والله واسعٌ علیمٌ (نور/۳۲) . امام رضا(ع) در این زمینه می فرمایند: هنگامى که مردى از شما خواستگارى کرد که از دین و اخلاق او راضى بودید به ازدواج با او رضایت دهید، و مبادا فقر او تو را از این رضایت ‏باز دارد.
دین مبین اسلام برای تسهیل در امر ازدواج، موانع و سدّ این مهم را از سر راه برداشته است. رسول اکرم(ص) می فرمایند: از نشانه‏هاى برکت زن آن است که خواستگاریش بى تکلف و آسان انجام گیرد. از نظر اسلام هر چه مهریه و جهیزیه کمتر باشد مطلوب تر و بهتر است. امام علی(ع) در این رابطه می فرمایند: مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنى گردد.  اصولاً از روش پیامبر اکرم (ص) و ائمه طاهرین(ع) به روشنی به دست می آید که مانعی در راه ازدواج کردن نیست، چون آنها همه ی موانع را برداشته اند و امر به ازدواج های ساده نموده اند؛ نمونه بارز این نوع ساده گیری را می توان در جریان ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) به وضوح یافت.
همچنین در دین اسلام، وساطت برای ازدواج بسیار ستایش شده است. امام صادق(ع) می فرمایند: کسى که مجردى را تزویج کند و امکان ازدواج او را فراهم نماید از کسانى است که در قیامت‏ خداوند به آنان نظر لطف مى‏کند. و نیز امیر المومنین علی(ع) می فرمایند: از بهترین شفاعتها، شفاعت‏ بین دو نفر در امر ازدواج است تا اینکه خداوند آنان را مجذوب یکدیگر گرداند.
با توجه به معیارهای دینی و آموزه های اسلامی در زمینه ازدواج و فواید آن، این نتیجه به دست می آید که ازدواج موجب کسب کمالات معنوی، عفّت و پاک دامنی، احساس مسئولیت، آرامش و امنیت خاطر، تولید و بقای نسل انسانی، سلامت و امنیت اجتماعی، تقویت و تثبیت صفات جنسی و باعث بروز استعدادها و توانایی های بالقوّه می گردد و همچنین از آموزه های دینی و تحقیقات تجربی اندیشمندان می توان استفاده کرد که در ازدواج، علاوه بر بلوغ جنسی، بلوغ اجتماعی، عقلی و عاطفی نیز در حدّ قابل قبولی نیاز است و بهترین زمان ازدواج برای دختران و پسران، اوایل جوانی است و این مقطع سنّی برای بیشتر افراد، که شرایط ازدواج را دارا هستند، مناسب است. ازدواج در این دوره، فواید معنوی، اجتماعی، روان شناختی زیادی بسیار زیادی دارد.
امید است با فراگیری فرمایشات اهل بیت(ع)، سخنان ایشان را به کار بسته و در پیشبرد جامعه ی اسلامی در بحث ازدواج و احیای سبک ازدواج اسلامی نقش موثری را ایفا کنیم.