اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه/ طب سنتی و آداب غذا خوردن

7a49b291438247a3694ae6d80802eedb_L

یک کارشناس طب سنتی گفت: غذا خوردن از دیدگاه طب سنتی آدابی دارد که به سلامتی تن و روان می‌انجامد.

به گزارش پایگاه شجره طیبه صالحین ،سیدجواد علوی درباره آداب غذا خوردن اظهار داشت: نیم ساعت قبل از غذا یک لیوان آب را در سه جرعه بنوشند. همچنین تا زمانی که افراد کاملاً گرسنه شدید نشدند غذا مصرف نکرده و قبل از سیری کامل دست از غذا بکشند.

به گفته وی قبل از غذا دست‌ها را با صابون شسته و بدون خشک کردن در کنار سفره بنشیند و از زیبایی و غذا نگاه کنند تا از لذت معنوی غذا بهره‌مند شوند و در سر سفره فقط یک نوع غذا مصرف کنند. همچنین با دست راست غذا را مصرف کرده و قبل و بعد از غذا انگشت خود را به نمک بزنند و مزه‌مزه کنند که این عمل باعث خنثی شدن محیط اسیدی غذا و سالم ماندن دندان‌ها و رفع بسیاری از بیماری‌های معده می‌شود. در روایات اسلامی آمده که این کار ۷۰ نوع بیماری را دفع می‌کند که کوچک‌ترین آن جذام، پیسی و جنون است.

این کارشناس طب سنتی افزود: غذا را خوب بجویند که این عمل باعث تحریک بیشتر مرکز سیری در هیپوتالاموس مغز می‌شود و موجب احساس سیری در افراد شده و همچنین موجب ترشح کامل غدد بزاقی، هضم غذا و ضدعفونی کردن سطح دهان می‌شود.

وی افزود: محیط آرام و با نشاط در حین غذا خوردن به جذب غذا کمک می‌کند. همچنین برخی از غذاها را با ۳ انگشت دست راست مصرف کرد که این کار باعث می‌شود لقمه‌های کوچک‌تر خورده و احساس سیری بیش‌تری ایجاد می‌شود.

علوی بیان داشت با آرامش و آهستگی غذا مصرف شود که اهمیت این موضوع به حدی است که طبق فرمایشات امام رضا(ع) مدت زمانی که سر سفره غذا می‌مانیم جزو عمر محسوب نمی‌شود.

این کارشناس طب سنتی بیان کرد: صحبت کردن در هنگام غذا مزموم شناخته شده چرا که مغز متوجه صحبت کردن است و شخص احساس سیری پیدا نمی‌کند به همین دلیل پرخوری کرده که موجب چاقی و بیماری می‌شود.