سبک زندگی حضرت زهرا(س) را بیاموزیم/ چگونه روزی خود را افزایش دهیم؟

af5bd485f51b31cfbb9679acd5ccfedd_L

سبک زندگی مان رنگ غربی گرفته است و گاه در این سبک زندگی، ارزش های دینی مان در کنار سنت ها و در میان رنگ و لعاب های غرب گرایانه مظلوم واقع می شوند. اینجاست که زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)، می تواند یک الگوی تمام عیار برای جامعه اسلامی ما باشد.

به گزارش پایگاه شجره طیبه صالحین ، روزهای پایانی سال ۱۳۹۲ و ابتدای سال ۱۳۹۳ با شهادت بانوی دو عالم متقارن شده است و در روزهایی که ایرانیان مسلمان در تکاپوی سرو سامان دادن به کارهای پایان سال و در تدارک شروع روزهای هیجانی ابتدای سال هستند، گذر از کنار بنرهای تبلیغ مراسم عزاداری حضرت فاطمه (س) که در گوشه و کنار شهر برپاست این مهم را یادآوری می کند که سال نو ما با روزهای تنهایی امیرالمومنین(ع) متقارن است و یادمان باشد که در کنار دید و بازدیدهای سال جدید، در عزای امام حسن و امام حسین علیهما السلام نیز شریک باشیم.

پاسداشت ارزش های دینی در کنار سنت ها

سبک زندگی مان رنگ غربی گرفته است و گاه در این سبک زندگی، ارزش های دینی مان در کنار سنت ها و در میان رنگ و لعاب های غرب گرایانه مظلوم واقع می شوند. اما ادای احترام به عزای فاطمه کبری(س) و با جان دل و معرفت، عرض ارادت به ساحت زهرای مرضیه(س) کردن و در کنار اهل بیت عصمت و طهارت به سوگ مادر نشستن آنقدر مقدس و ارزشمند است که هیچگاه و به هیچ  بهانه ای قابل چشم پوشی نخواهد بود.

پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: فاطمه جان! هر کس بر اساس آگاهی و اخلاص و برای خشنودی خدا بر تو درود فرستد، خداوند او را مورد بخشایش خویش قرار داده و در بهشت پرطراوت و زیبا، در همسایگی من او را جای خواهد داد.(کشف الغمه)

امام صادق(ع) در جمع یارانش می فرمود: تقوای الهی پیشه کنید و با یکدیگر برادرانی نیکوکار و دوستانی در راه خدا و به هم پیوستگانی مهربان باشید و با یکدیگر دیدار و ملاقات کرده و درباره امر ما گفت و گو و آن را زنده کنید.(مصادقه الاخوان،ص۳۴)

امام باقر(ع) فرمود: گرد هم آیید و با هم گفتگو کنید که فرشتگان، شما را احاطه می کنند. خدا رحمت کند هر کسی را که امر ما را زنده می کند.(وسائل الشیعه، ج۱۲،ص۲۲)

امام صادق (ع) فرمود: فاطمه(س) نزد پیامبر(ص) از برخی امور خودش به پدرش شکایت آورد. رسول خدا(ص) نوشته ای به وی عطا کرد و فرمود: آنچه در این است بیاموز. نوشته بود: …. هر کس به خدا و روز قیامت ایمان دارد، مهمانش را گرامی بدار.(الکافی،ج۲،ص۶۶۷)

پیامبر اکرم(ص) فرمود: هر کس برای من یک عمل ضمانت کند من برایش چهار چیز را ضمانت می کنم: هر کس صله رحم کند، خدا او را دوست بدارد و روزی وی را گسترش دهد و عمرش را فزونی بخشد و او را به بهشتی درآورد که وعده داده است. (عیون اخبارالرضا،ج۲،ص۳۷)

رسول اعظم(ص) : بوی خوش بهشت از مسافت هزار ساله به مشام می رسد؛ ولی ستم کننده به والدین و قاطع رحم آن را نمی یابد. (الکافی،ج۲،ص۳۴۹)

محمد رسول الله(ص): ای صاحبان خویشاوندی! با همدیگر دیدار کنید؛ ولی همسایه نشوید و به همدیگر هدیه دهید، زیرا دیدار و زیارت، دوستی را محکم می کند و همسایگی [ممکن است]موجب گسستگی پیوند شود و هدیه، خوی آدمی را نرم می کند.(مستدرک الوسائل،ج۱۳،ص۲۰۵)

امام باقر(ع) فرمود: مردی نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت: ای رسول خدا! مرا سفارشی کن. فرمود: … با چهره گشاده برادرت را دیدار کن. (الکافی،ج۲،ص۱۰۳)

امام باقر(ع) فرمود: برادر مسلمانت را دوست بدار… پشتیبان او باش، چنان که او پشتیان توست. در غیابش آبروی او را حفظ کن و اگر حاضر است، دیدارش کن و او را بزرگ و گرامی بشمار … و هر گاه گرفتار شد یاریش کن.(مشکاه الانوار،ص۱۸۱)

رسول خدا(ص) فرمود: امت من مادامی که به همدیگر مهر می ورزند و هدیه می دهند و امانت را به صاحبش برمی گردانند و از حرام می پرهیزد و مهمان را تکریم می کنند، پیوسته در خیر(نیکی) اند.(عیون اخبارالرضا،ج۲،ص۲۹)

آنچه باید بدان توجه کنیم آن است که در سبک زندگی اسلامی، عید باستانی نوروز هم دارای جایگاه خاص خود می باشد که در آن ارزش های دینی مان هم چون سنت حسنه صله رحم ، احترام  به بزرگترها و اکرام کوچکترها و هدیه دادن جزو آداب عید نوروز است. بنابراین احیای ارزش های دینی در کنار سنت های ایرانی با عمل به روایات وارده از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) می تواند صورت بگیرد و اجتماع مومنان می تواند به اقتضای زمان رنگ و بوی خود را داشته باشد. در سال تحویل دعا و مناجات با خداوند و در روزهای فاطمیه نیز می تواند مهمانی ها با روضه و حتی بیان یک جمله که بر معرفت انسان بیافزاید رونق داشته باشد اما حرمت عزای صدیقه طاهره(س) نیز حفظ شود.

زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)، می تواند یک الگوی تمام عیار برای جامعه اسلامی ما باشد

هم چنین، زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)، می تواند یک الگوی تمام عیار برای جامعه اسلامی ما باشد. ای کاش در این ایام و به مناسبت آغاز سالی نو، سرمشق زندگی مان را هم فاطمی کنیم و به مناسبت تقارن شهادت حضرت زهرا(س) با آغاز سال ۱۳۹۳، زندگی خود را کمی بر اساس سبک زندگی صدیقه کبری(س)، تنظیم کنیم و تا پایان سال آن را بیش از پیش به این سبک نزدیک و نزدیک تر کنیم.

«زندگی‌ فاطمه‌ی‌زهرا(س‌)، اگر چه‌ کوتاه‌ بود و حدود بیست‌ سال‌ بیشتر طول‌ نکشید؛ اما این‌ زندگی‌، از جهت‌ جهاد و مبارزه‌ و تلاش‌ و کار انقلابی‌ و صبر انقلابی‌ و درس‌ و فراگیری‌ و آموزش‌ به‌ این‌ و آن‌ و سخنرانی‌ و دفاع‌ از نبوت‌ و امامت‌ و نظام‌ اسلامی‌، دریای‌ پهناوری‌ از تلاش‌ و مبارزه‌ و کار و در نهایت‌ هم‌ شهادت‌ است‌. این‌، زندگی‌ جهادی‌ فاطمه‌ی‌زهراست‌ که‌ بسیار عظیم‌ و فوق‌العاده‌ و حقیقتا بی‌نظیر است‌ و یقینا در ذهن‌ بشر ـ چه‌ امروز و چه‌ در آینده‌ ـ یک‌ نقطه‌ی‌ درخشان‌ و استثنایی‌ است».

(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمع‌ کثیری‌ از بانوان‌ کشور ۲۶/۱۰/۶۸)

«زنان مسلمان در زندگى شخصى، اجتماعى و خانوادگى خود باید زندگى فاطمه زهرا ـ علیها السلام ـ را از جهت خردمندى، فرزانگى و عقل و معرفت الگو و سرمشق خود قرار دهند و از بُعد عبادت، مجاهدت، حضور در صحنه تصمیم گیری هاى عظیم اجتماعى، خانه دارى، همسردارى و تربیت فرزندان صالح از زهراى اطهر ـ علیها السلام ـ پیروى کنند؛ زیرا زندگى آن بانوى بزرگ اسلام نشان مى دهد که زن مسلمان براى ورود در صحنه سیاست و میدان کار و تلاش و نیز ایفاى نقش فعال در جامعه همراه با تحصیل، عبادت، همسردارى و تربیت فرزندان مى تواند پیرو فاطمه زهرا ـ علیها السلام ـ باشد و دخت گرامى پیامبر عظیم الشأن الهى را الگوى خود قرار دهد». (بیانات مقام معظم رهبری در ۱۷/۹/۷۲)

منبع : فرهنگ نیوز