پوشاک

09661fddd44609e123a27762f72b3a0e_L

پوشش، انتخاب نوع لباس و خرید آن همواره یکی از دغدغه‌های آدمی بوده که ائمه معصومین (علیهم السلام) دستورات خاصی در این زمینه داده اند؛ بر این اساس آداب پوشش از منظر ائمه ‌اطهارعلیهم‌السلام را بررسی می کنیم.

 

اهمیت پوشش

رسول خدا (ص) می‌فرماید: آدمیزاد حق دارد (باید) لباسی داشته باشد تا عورت او را بپوشاند؛ همچنین می‌فرمایند: پوشش و لباس نشان بی‌نیازی است؛ و می‌فرمایند: تن با سه چیز شاداب و پروریده می‌شود: بوی خوش و لباس ملایم و نوشیدن عسل.

امیرمؤمنان (ع) می‌فرمایند: لباس، زیبایی را نمایان می‌سازد؛  و نیز می‌فرمایند: لباس پاکیزه غم و اندوه را می‌زداید و برای نماز نیز لازم است.

نهی از برهنگی

رسول خدا (ص) می‌فرماید: ای علی! خدا عریان شدن و بدون لنگ زیر آسمان غسل کردن و ورود در نهر آب و حمام را نمی‌پسندد. امیرمؤمنان (ع) نیز می‌فرمایند: هرگاه برهنه می‌شوید شیطان با چشم طمع به شما می‌نگرد، پس خود را بپوشانید.

آداب پوشش

رسول خدا (ص) می‌فرماید: کفش راحتی و سبک بپوشید و همانند اهل کتاب نباشید [نعلین بپوشید و موزه مپوشید]؛ همچنین می‌فرمایند: کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید؛ نیز می‌فرمایند: هرگاه خواستی کفش و لباس بخری خوب و نو آن‌ها را برگزین و می‌فرمایند: هرگاه مردان و زنان امت من، از پوشیدن کفش‌ها و نعلین‌های پاره پاره و وصله‌دار دریغ نکنند خدا بر آنان آسان گیرد.

نکته:‌ پیام این‌گونه احادیث این است که مسلمانان با رعایت نظافت و انتخاب جنس خوب در پوشاک، در زندگی ساده‌زیست باشند و تجمل‌گرا نباشند و همچنین می‌فرماید: هرگاه لباستان را در‌آوردید بر آن بسم‌الله بخوانید؛ و نیز می‌فرماید: هرگاه لباستان را درآوردید آن‌ها را تا بزنید.

امیرمؤمنان (ع) می‌فرمایند: هرکس به ادامه زندگی علاقه‌مند است،‌ کفش خوب و لباس راحت و سبک بپوشد.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: پس از استحمام، هنگام پوشیدن لباس بگو: خدایا! لباس تقوا به من بپوشان و از بدی دورم کن، هرگاه چنین کردی از هر دردی در امانی.

راوی می‌گوید: امام رضا (ع) لباس را از سمت راست می‌پوشید و هرگاه لباس نو بر تن می‌کرد بر کاسه‌ای از آب ۱۰ بار «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ» و ۱۰ بار«قل هو الله احد» و ده مرتبه«قل یا ایها الکافرون» می‌خواند و سپس آن را بر لباس نو می‌پاشید، آن گاه می‌فرمود: هرکس پیش از پوشیدن لباس نو چنین کند پیوسته در ناز و نعمت زندگی به سر می‌برد مادامی که تاری [نخی] از آن لباس باقی است.

اسحاق بن عمار گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: آیا رواست که مؤمن ۱۰پیراهن داشته باشد؟ فرمود: آری. پرسیدم: بیست پیراهن چطور؟ فرمود: آری این‌ها اسراف نیست، بلکه اسراف این است که پیراهن آبروداری [مهمانی و مجلس رسمی] را پیراهن کار قرار دهی.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: کمترین حدّ اسراف، استفاده بی‌جا [در حال عادی و کار] از لباس رسمی است که برای حفظ آبروست؛ همچنین می‌فرمایند: پوشیدن کفش سیاه و نعلین زرد سنت است؛ نیز می‌فرمایند: هرکس کفش زرد بپوشد پیش از آنکه کهنه شود سودی عایدش شود.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: هرکس کفش زرد بپوشد پیوسته در شادمانی است تا مندرس شود؛ همچنین می‌فرماید: سزاوار است که صاحب عزا عبا نپوشد و پیراهنی برتن کند که شناخته شود و سزاوار است که همسایگان سه روز از طرف او [از مهمانانش] پذیرایی کنند؛ کنایه از اینکه صاحب عزا، لباس مرتب معمولی نپوشد.

پوشش های پسندیده

رسول خدا(ص) می فرماید: برای حضور در میان برادران دینی، لباستان را آراسته و لوازم خود را به اصلاح آرید به گونه ای که در میان مردم مانند خالی، نمودار و برجسته باشید؛ زیرا خدا زشتی و زشت نمایی را دوست ندارد؛ همچنین می فرماید لباس سفید از هر لباسی برای شما بهتر است، پس آن را بپوشید و مردگانتان را در آن کفن کنید.

پوشش های ناپسند

امام صادق(ع) می‌فرمایند: امیرالمومنین(ع) پیوسته می‌فرمودند: امور این امت همواره به خیر و صلاح خواهد بود، مادامی که به سان بیگانگان غذا نخورد و لباس نپوشد، پس هرگاه چنین کردند خدا خوارشان می‌کند.

لباس شهرت

امام حسین(ع) می فرمایند: هرکس لباس شهرت بپوشد خدا روز قیامت لباسی از آتش بر او بپوشاند.

امام صادق(ع) می فرماید: خدا لباس شهرت را دشمن دارد؛ همچنین می فرماید:برای خواری مرد همین بس که لباسی انگشت نما و بدنام کننده بپوشد .