از life style تا حیات طیبه (۵)

15267278960d6e9dc9bfcf4ab3f6ca09_L

کار و تلاش
مطمئنا یکی از مهمترین ویژگی هایی که در سبک زندگی اسلامی مورد توجه قرار میگیرد، بحث کار و تلاش است. در بعضی از روایات کار و تلاش برای طلب روزی حلال به عبادت برتر تعبیر شده است.
شاید مهم تر از بحث امرار معاشی که به واسطه کار صورت میگیرد، اثر تربیتی که بدین طریق بر فرد بر جای می ماند می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

در روایتی از امام باقر علیه السلام نقل شده است: تنبلی برای دین و دنیا زیان بار است. (کافی، ج ۵، ص ۷۶)
توجه به دو مقوله دین و دنیا به صوردت همزمان نشان میدهد که شاید کاهلی و سستی در ظاهر موجبات آسایش دنیایی باشد اما همین آسایش هم مقطعی و ناپایدار است. برای تکمیل بحث خود به روایت دیگری در این باب هم میتوان اشاره کرد.
امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرماید:
حضرت موسى از خداوند سؤال کرد: خدایا مبغوض‌ترین بندگان در نزد تو چه کسانى هستند؟
خداوند در پاسخ فرمود:جیفهٌ باللیل بَطّالٌ بالنهار؛ کسانى که شب تا صبح همچون جسد مرده‌اى می‌خوابند و روز خود را به بطالت و بیکارى می‌گذرانند.
پس یکی از شاخص های فردی که، بر اساس سبک زندگی اسلامی زندگی میکند، تلاش و کار است، اما برای درک بهتر، دو تکنیک برای موفقیت و بهبود عملکرد مطرح میکنیم.

۱٫ سحرخیزی:
یکی از مهمترین رفتارها در سبک زندگی اسلامی توجه به زمان بندی و اوقات روز است. آنچه که در سیره معصومین علیهم السلام توصیه شده است، بهره مندی از خواب در ابتدای شب و بیدار شدن در وقت سحر برای انجام اعمال عبادی و حتی کارهای علمی و فکری است. آرامش سحر خود علتی برای تمرکز بیشتر و بالا رفتن دقت است. سحر خیزی عنصری مهم برای دستیابی به موفقیت است به گونه ای که حضرت امیر علیه السلام در روایتی می فرمایند: صبح زود در پی روزی رفتن روزی را زیاد میکند.(وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۱۱)

۲٫ مدیریت و برنامه ریزی
اما تکنیک دیگری که احتمال موفقیت در کارها را بسیار افزایش می دهد، مدیریت و برنامه ریزی در کارها است. اگر قبل از انجام هر کاری برنامه ریزی دقیقی برای پیشبرد آن داشته باشیم، مطمئنا امکان موفقیت در آن بیش از پیش خواهد بود و کیفیت کار صورت گرفته هم بالاتر خواهد بود. حضرت صادق علیه السلام می فرمایند: مسلمان را جژ سه چیز اصلاح نکند: دین شناسی، شکیبایی در گرفتاری ها و مدیریت نیکو در زندگی. (کافی، ج ۵، ص ۷۹)
اما بهتر است در پایان چند روش برای مدیریت بهتر کارها معرفی کنیم.

0011