از life style تا حیات طیبه (۴)

63de4f3c6303b2f95afa397bd1aa79d0_L

ضرورت تعلیم و تعلم
در ادامه بحث سبک زندگی به رابطه انسان با خود رسیده بودیم که در ذیل این رابطه بحث تعقل و تدبر و جنبه های مختلف آن را بررسی کردیم.اما باب دوم در رابطه انسان با خود مربوط می شود به ضرورت تعلیم و تعلم.
به تعبیر دیگر دانش اندوزی و یادگیری یکی از مهمترین مقوله هایی است که در سبک زندگی اسلامی به آن توجه می شود، برای تبیین بیشتر موضوع بهتر است نگاهی به آیات و روایات حیطه علم اندوزی داشته باشیم.

علامه مجلسی در بحار الانوار نقل می کنند: رسول اکرم (ص) مشاهده کرد که در مسجد، دو مجلس تشکیل شده است ، یکی مجلس علم که در آن از معارف اسلامی بحث میشود و دیگری مجلس دعا که در آن خدا را میخوانند. رسول اکرم فرمود : این هر دو مجلس خوب و مورد علاقه ی من است . آن گروه دعا میکنند و این گروه درس میخوانند و درس میگویند ، ولی گروه علمی برتر و بالاتر از گروه دعا هستند و من از طرف پروردگار برای تعلیم مردم ، مبعوث شده ام. سپس رسول اکرم (ص) به گروه معلّمین و محصّلین پیوست و با آنان در مجلس علم نشست.

حتی این ضرورت به جایی رسیده است که در روایاتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و حضرت صادق علیه السلام کسب علم را فریضه دانسته اند. نبی اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرموده اند : طلب دانش بر هر مسلمانی فرض است .  به راستی خدا دانش جویان را دوست دارد. و یا امام صادق علیه السّلام فرموده اند : طلب دانش فریضه است.

کدام علم را فرا بگیریم؟

اما این نکته که چه علمی مد نظر است و چه موضوعاتی برای یادگیری اولویت دارند سوال است که همیشه پاسخ دادن آن ملاحظاتی زیادی را در برداشته است.

حضرت آیه الله جوادی آملی در کتاب مفاتیح الحیاۀ برخی علوم مورد نیاز را اینگونه مشخص کرده اند:

 1. آموزش علوم دینی
 2. آموزش عقاید
 3. آموزش قرآن
 4. آموزش حدیث
 5. آمزش فقه و واجبات
 6. آموزش حرفه و صنعت
 7. آموزش شعر دینی
 8. آموزش مهارت

اما نکته ای که می بایست اشاره کرد این است که این دسته بندی شاید دسته بندی دقیق و متقنی نباشد.

به عنوان یک کلید کلی میتوانیم اینگونه مطرح کنیم که اسلام به علومی نگاه ویژه دارد که فراگیری و پیشبرد آنها موجبات عزت و قدرت مسلمانان شود.

پس در تبیین سیاست های علمی و تعلیمی جامعه اسلامی علومی بیشتر مد نظر خواهند بود که کاربردی تر و در راستای تقویت نظام اسلامی باشند.

چگونه بیاموزیم؟

اما محور دیگری که درباب علم و دانش اندوزی می بایست به آن توجه داشت روشها و نکات پیرامون تعلیم و تعلم است. بسیاری از مواقع محتوای خوب و دقیقی توسط مربیان ارائه می شود اما به خاطر نامناسب بودن محیط آموزشی و یا ضعف در روش ارائه و یا حتی اشکال در متعلمین این محتوای خوب منتقل نمی شود.توجه به نکاتی در این زمینه راه را برای تعلیم با بازدهی بیشتر هموار میکند.

 1. صبر در تعلیم
 2. عدم شرم در یادگیری
 3. مکتوب کردن
 4. پرسش گری و سوال محوری
 5. آموزش به دیگران (مباحثه)
 6. پاداش و جایزه در تعلیم

توضیح هر یک از این موارد به صورت مفصل باقی خواهد ماند تا انشالله در مطالب بعدی به مرور آنها را تکمیل کنیم.