از life style تا حیات طیبه

09dad4a644cf4e7edd2e0dd7a337d51f_L

پرداختن به مفاهیم کلی همچون سبک زندگی در عین سادگی دشواری‌های خاص خودش را هم دارد. به تعبیری می‌توان گفت که سبک زندگی، سهل ممتنعی است که به خاطر بسیط بودن بیش از حدش، نمی‌توان حدود و ثغور آن را به صورت خاص مشخص کرد.
اما آنچه را که نمی‌توان انکار کرد ضرورت و حساسیت پرداختن به این موضوع است. موضوعی که بی‌تردید در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند به عنوان برگ برنده انقلاب اسلامی باشد و شاید هم اصلی‌ترین تهدیدی باشد که فرهنگ ما را دچار چالش کند.

مطمئنا برای بچه‌های جمع صالحین بررسی و درک مباحثی که از سوی حضرت آقا مطرح می‌شود از نان شب واجب‌تر است.
پس ضرورت بحث در این حیطه و تمرکز کردن برای احصاء ابعاد مختلف این موضوع امری ضروری و حیاتی است. از این پس بنا داریم در یک مجموعه یادداشت ابعاد مختلفی را درباره این مفهوم باز کنیم.
در یادداشت اول به بحث درباره واژه شناسی این مفهوم می‌پردازیم.
بنابر یک نوع تقسیم‌بندی اگر قائل باشیم که تمدن همان حالت تجسد یافته فرهنگ است، بی‌شک سبک زندگی را می‌توان اصلی‌ترین و مهم‌ترین ستون فرهنگ دانست. که دقیقا نقش نرم‌افزاری را دارد که بر روی این سخت‌افزار نصب می‌گردد.

واژه شناسی
«سبک زندگی» در زبان‌های مختلف و در شکل‌های مختلف یاد شده، در زبان آلمانی (Lebenstill) و در زبان انگلیسی از شکل (Life Style) , (Style of Life / Living) در گذشته و امروز بیشتر به صورت (Lifestyle) استفاده می‌شود.
آنچه که ما رادر بررسی ریشه‌های این واژه با مشکل روبرو می‌کند واژه سبک است، معنای واژه زندگی روشن و بدیهی است اما “سبک” را نمی‌توان به راحتی تبیین کرد.
شاید نزدیک‌ترین برداشت مورد نظر ما را بتوان در لغت نامه کمبریج یافت به گونه‌ای که سبک را شیوه و روش انجام چیزی خصوصاً شیوه‌ای که برای فرد، گروهی از مردم، مکان یا دوره‌ا‌ی، نوعی Typical باشد تعریف می‌کند.
همچنین نظر شوپنهاور در این مورد قابل اعتناست، وی معتقد است که می‌توان سبک را سیمای فکر انسان دانست و آن راهی مطمئن برای شناخت خلق و خوی انسان است. به نظر وی تقلید از سبک دیگران در حکم نقابی است که شخص برچهره خویش بسته است.
در یک جمع‌بندی کلی سبک زندگی را می‌توان شیوه زندگی که منعکس کننده گرایش‌ها و ارزش‌های یک فرد یا گروه است که شامل عادات، نگرش‌ها، سلیقه‌ها، معیارهای اخلاقی، سطح اقتصادی و … می‌شود.
که با هم طرز زندگی کردن فرد یا گروهی را می‌سازد.