تلویزیون را به موقع روشن کنیم!

f663a6ffe5d226618599b83cdedd833f_L

رسانه‌ی پرمخاطبِ تلویزیون ، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای سرگرمی، تمام تلاشش را برای جذب ما خواهد کرد. از طرفی نبود فرهنگ صحیح استفاده از تلویزیون در خانواده‌ها در برخی مواقع تمام وقت افراد خانواده را پر خواهد کرد. حتی در برخی موارد فرد کنترل تلویزیون را در دست می‌گیرد و بدون در نظر داشتن برنامه خاصی، فقط شبکه‌ها را عوض می‌کند تا یک برنامه برای دیدن پیدا کند.

 ذهنیت‌ها و افکار از انباشت اطلاعات و داده‌ها شکل می‌گیرند. در نتیجه راز تفاوت افکار و اندیشه‌های ما با یکدیگر، در تفاوت داده‌ها و اطلاعاتی است که وارد ذهن هر یک از ما شده است. داده‌ها بر اساس منابع‌شان می‌توانند از عمق زیاد و یا کم برخوردار باشند و یا به حقیقت نزدیک و یا دور باشند. همین داده‌های به ظاهر ساده که ما روزانه از هزاران منبع دریافت می‌کنیم، مبنای تصمیم ما در بزنگاه‌های بزرگ دنیای پیشِ رو خواهند شد و در برخی اوقات زندگی ما را کاملاً دگرگون خواهد کرد. از این رو این‌که اطلاعات خود را از چه منبعی دریافت کنیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

یکی از مهم‌ترین منابع دریافت اطلاعات در دنیای امروز، تلویزیون است. امروزه تقریباً دیگر کمتر خانه‌ای را می‌توان تصور کرد که تلویزیون در آن نباشد. با وجود رشد سریع فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی، هنوز در ایران تلویزیون پرمخاطب‌ترین و تأثیرگذارترین رسانه ارتباط جمعی است. آمارها نشان می‌دهد که سرانه مشاهده تلویزیون در ایران برای هر نفر، حدود ۴ ساعت در روز است. یکی از مشکلات خانواده‌ها ما در خانه نیز همین است که ما عادت کرده‌ایم که همیشه تلویزیون در خانه روشن باشد. این عادت منجر به بروز آفات بسیاری شده است.

تلویزیون ذاتاً یک رسانه سطحی است و از عمق زیادی برخوردار نیست. از طرفی، مخاطبان هم با یک نگاه عمیق به سراغ تلویزیون نمی‌روند. مهمترین عامل گرایش به سمت تلویزیون نیز سرگرمی است. از طرف دیگر هم مهمترین هدف برنامه‌های تلویزیونی در ایران نیز سرگرمی است. این را با یک نگاه گذرا به برنامه‌های تلویزیون و از آن مهم‌تر شبکه‌های تازه تأسیس صدا و سیما می‌توان مشاهده کرد؛ شبکه‌هایی مثل نمایش، تماشا، ورزش، پویا، I Film و بالاخره نسیم! تقریباً هدفی غیر از سرگرمی برای این تلویزیون نمی‌توان متصور شد. البته این نکته را هم باید متذکر شد که شرط اول طلب است. مردم و خانواده‌ها این را خواسته‌اند که مسئولان این‌گونه برنامه‌ریزی کرده‌اند. از نقش خود در این مسأله نباید غافل شد.

البته سرگرمی به خودیِ خود امر مذمومی نیست و شاید حتی یکی از ملزومات زندگی پرمشغله و شلوغ امروز به حساب آید، ولی نوع سرگرمی و سهم آن در زندگی روزمره یک خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رهبر معظم انقلاب نیز می‌فرمایند: «من با سرگرمى و تفریح و شادى جوانها خیلى موافقم؛ اما بعضى از سرگرمى‌ها و تفریح‌هاى منحرف را دشمن به قصد غافل کردن ما و جوانان عمداً وارد جامعه‌ى ما مى‌کند.»۱

رسانه‌ی پرمخاطبِ تلویزیون نیز، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای سرگرمی، تمام تلاشش را برای جذب ما خواهد کرد. از طرفی نبود فرهنگ صحیح استفاده از تلویزیون در خانواده‌ها در برخی مواقع تمام وقت افراد خانواده را پر خواهد کرد. حتی در برخی موارد فرد کنترل تلویزیون را در دست می‌گیرد و بدون در نظر داشتن برنامه خاصی، فقط شبکه‌ها را عوض می‌کند تا یک برنامه برای دیدن پیدا کند. انگار وقتی اضافه آورده و باید هر طور شده آن را مصرف کند، و برای مصرف آن خود را به دست تلویزیون سپرده است. وقتی که تک‌تک لحظاتش را به توصیه‌ی اولیای الهی باید غنیمت شمرد: «اغتنموا الفرص». به این‌جا که می‌رسد خواهیم دید که ما اسیر تلویزیون شده‌ایم و نه آن ابزار دست ما.

اولویت دومی هم اگر برای تلویزیون بخواهیم برشماریم، بحث اطلاع‌رسانی و انتقال معارف است. با توجه به سطحی بودن ذاتی این رسانه و از طرف دیگر مشغله بسیار افراد در دنیای مردن، که دیگر فرصتی برای کسب اطلاعات و معارف عمیق به آن‌ها نخواهد بود، تلویزیون می‌شود تنها منبع دریافت اخبار، اطلاعات و معارف. در نتیجه دیدگاه‌ها و افکاری که بر اساس چنین اطلاعاتی شکل بگیرد، بسیار سطحی خواهد بود. شما دینی را که از کتب و نصوص محکم و متقن دینی حاصل شده است را با دین حاصل از برنامه‌های تلویزیون مقایسه کنید. رهبر معطم انقلاب در همین مورد می‌فرمایند: «اولاً معرفت‌هاتان را بالا ببرید. عزیزان من! سقف معرفت خودتان را، سایتهاى سیاسى، اوراق روزنامه‌ها و پرسه زدن در سایت‌هاى گوناگون قرار ندهید؛ سقف معرفت شما اینها نیست. من میخواهم بگویم هرچه میتوانید، اولاً در این بخش کار کنید. سطح معرفت را بالا ببرید. با قرآن، با نوشتجات مرحوم شهید مطهرى، با نوشتجات فضلاى بزرگى که خوشبختانه امروز در حوزه‌هاى علمیه حضور دارند، آشنا شوید. سطح معرفت دینى بالا برود؛ این یکى از کارهاست که حتماً لازم است. به نظر من آن کارى که مهم است انجام بگیرد، مطالعات اسلامى است.»۲

در نتیجه، روشن بودن طولانی مدت تلویزیون در خانه و میان خانواده، منجر به یک سطحی‌گرایی جدی در فهم معارف و از دست رفتن وقت گران‌بها خواهد شد. به همین دلیل توصیه می‌شود که حالت پیش‌فرض در خانه و در میان خانواده‌ها این باشد که تلویزیون خاموش باشد و با برنامه قبلی و برای دیدن برنامه مشخص تلویزیون را روشن کنند. از سوی دیگر، والدین باید فضای خانه را به سمت معارف عمیق‌تر سوق دهند و فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را جایگزین مشاهده تلویزیون کنند تا که إن‌شاءالله در آینده‌ای نه چندان دور، خانواده‌هایی با معرفت داشته باشیم؛ إن‌شاءالله…

پی‌نوشت:

  1. بیانات‌ رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اعضاى انجمن‌‌هاى اسلامى دانش‌آموزان‌،۲۴/۱۲/۱۳۸۴٫
  2. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان،۱۶/۵/۱۳۹۱٫