لشکر خوبان

be81f90109e2a23b1fff2a8ba0905ee6_L

«آمدید آقای رضایی؟» این اولین جمله‌ رهبر معظم انقلاب بود بعد از دیدن راوی کتاب، سردار حاج مهدی‌قلی رضایی.

کتاب لشگر خوبان، خاطرات داستانی مهدی قلی رضایی از رزمندگان آذربایجان است. وی در روایت خود، جنگ را نه از منظر خاطره، بلکه گاه از چشم یک منتقد نگریسته است. وی صحنه‌ای را که در جنگ زیر آوار مانده است چنین تعریف می‌کند: «منتظر کسی بودم که فکر می‌کردم به زودی خواهد آمد و مژده خواهد داد و مرا با خود خواهد برد. هیچ وقت به آن شدت منتظر و مشتاق یک ذره نور نبودم. در آن حال تنهایی و بی‌خودی، دستی را روی دستم حس کردم. دست، نوازشم می‌کرد و تکانم می‌داد. به تدریج صداهایی هم وارد دنیای سیاه شده بود. سعی کردم دستی را که دستم را در خود داشت فشار بدهم.»

«آمدید آقای رضایی؟» این اولین جمله‌ رهبر انقلاب بود بعد از دیدن راوی کتاب، سردار حاج مهدی‌قلی رضایی. بعد از سخنرانی هم آقای نصیراوغلی با ویلچیر رفتند جلو برای سلام و علیک. آقا فرمودند خانمِ شما با این همه کار به شما هم می‌رسند؟

همسر خانم سپهری در ماه دوم حضور در جبهه از ناحیه‌ی نخاع مجروح شده و بعد از بازگشت به درس‌هایش ادامه داد تا پزشک عمومی شد. خانم سپهری هم در همه‌ی این سال‌ها در کنار مراقبت از همسر و مادری یک پسر، نویسندگی را هم به شکل جدی پی گرفته و از درس و بحث هم غافل نمانده است و الان دانشجوی دکترای فلسفه است.

رهبر انقلاب به آقایان لشکر ۳۱ عاشورا خیر مقدم گفتند و از دیدارشان اظهار خوشحالی کردند. بعد هم درباره کتاب، زحمات نویسنده و ارزش کار گوینده خاطرات به تفصیل سخن گفتند. ارزش‌‌ها و مزیت‌های آن را برشمردند و مثل یک منتقد از چند زاویه درباره اینگونه از ادبیات سخن گفتند. جالب بود که چند نفر از اهالی همین لشکر، کتاب‌های کوچک و بزرگی از خاطرات‌شان را که به تازگی تألیف و تدوین کرده بودند با خودشان آورده بودند.

از بخش‌های جذاب دیدار هم یادآوری رهبر انقلاب از شعر «غواصلارِ» کتاب بود که یکی از رزمنده‌ها آن را کامل خواند. شعری که به نوعی روضه‌ای است در رثای شهادت غواصانی که بدون صدا و مظلومانه در زیر آب شهید شدند. اشک حضار و صدای رهبر انقلاب در همراهی شعر فضای باصفایی ایجاد کرده بود.

خیزش یک ملتی در برابر استبداد داخلی و ایستادگی در برابر ظلم و جور بیگانه به نام ادبیات دفاع‌ مقدس نامگذاری شده است.

کامور بخشایش، نویسنده ی ادبیات پایداری، با اشاره به اینکه ادبیات پایداری در گونه‌های مختلف آثار بی‌شماری تقدیم به جامعه کرده است، بیان کرد: در این ادبیات گونه خاطرات بیشتر از هر موضوع دیگر مورد توجه و علاقه مخاطب قرار گرفته که این موجب شده در خاطره‌نویسی آثار مورد قبولی در جامعه نشر یافته است.

این نویسنده با اشاره به اینکه اسم ۴۰۰ شهید در کتاب یاد شده نام برده شده است، اذعان داشت: با مطالعه کتاب لشکر خوبان احساس می‌کنی با انبوهی از خوبان و ستاره‌ها در جبهه تحمیلی روبرو هستی.

وی با بیان اینکه موضوع اطلاعات و عملیات به دلیل مسائل امنیتی همیشه در حاشیه قرار گرفته بود، بیان کرد: پرداختن به این موضوع طبق استانداردهای خاطره‌نویسی در کتاب لشکر خوبان اقدام بسیار ارزشمندی در زنده کردن آن بوده است.

کامور بخشایش با اشاره به اینکه رزمنده‌های عملیات با ۳ عامل طبیعت، شناسایی و دشمن مواجه هستند، ابراز داشت: رزمنده‌های این عملیات مدام با کوه و باتلاق مواجه بودند و برای شناسایی دشمن مدام با دست خالی به خط می‌زدند و برای روبرو شدن با دشمن مرگ به آنها نزدیک‌تر بود و همیشه استرس داشتند.

وی پر صحنه بودن و پرحادثه بودن کتاب لشکر خوبان را از دیگر ویژگی‌های این کتاب نام برد و گفت: هر کدام از این صحنه ها قابلیت تبدیل شدن به تولید فیلم سینمایی دارد که با آن می‌توان فرهنگ ایثار و شهادت را به نحو مطلوبی به نسل جوان انتقال داد.

این نویسنده به‌کارگیری طنز و شوخی را یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب یاد شده عنوان و بیان کرد: در این کتاب دیالوگ‌ها به تناسب در متن استفاده شده که این مهم معنویت را در این کتاب افزایش داده است.