متن اصلی قراردادهای نفتی تدوین نشده/جریمه ۵۰میلیارد دلاری کرسنت غلط است/مصاحبه درباره کرسنت خلاف امنیت است

139410011204205586763974

وزیر نفت با بیان اینکه نگرانی منتقدان را قبول دارم ولی تاکنون متن اصلی قراردادهای جدید نفتی هنوز تدوین نشده، با کارت سوخت بنزین مخالفت کرد و درباره کرسنت گفت: بعد یا قبل از انتخابات به طور محدود با برخی رسانه‌ها درباره پرونده کرسنت صحبت خواهم کرد.

به گزارش صالحین تهران بزرگ، بیژن نامدار زنگنه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: برخی منتقدان می‌گویند مدل جدید قراردادهای نفتی قرارداد مشارکت در تولید است، این در حالیست که پیش از من آقایان داشتند با هندی‌ها قرارداد مشارکت در تولید می‌بستند، من جلوی آنها را گرفتم. هیچ کس مثل من در قراردادها شفاف نیست.

وی گفت: تاکنون سه پیش نویس برای مدل جدید قراردادهای نفتی آماده شده است و پیش نویس چهارم نیز در حال تدوین است؛ با این حال هیچکدام مورد تأیید وزارت نفت و شرکت ملی نفت نیست.

* مخالفت زنگنه با کارت سوخت بنزین

وزیر نفت با اعلام اینکه با عرضه بنزین با کارت سوخت موافق نیست، گفت: البته برخی دوستان در دولت اصرار دارند که عرضه با کارت سوخت ادامه یابد اما هزینه‌های ادامه این طرح بسیار زیاد است. هنوز تصمیمی درباره حذف یا ادامه این طرح گرفته نشده است اما عرضه گازوئیل با کارت سوخت قطعاً ادامه می‌یابد.

زنگنه  با اعلام اینکه بعد یا قبل از انتخابات به طور محدود با برخی رسانه‌ها درباره پرونده کرسنت صحبت خواهم کرد، گفت: برخی با مصاحبه درباره این موضوع که برخلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، رقم جریمه را حدود ۵۰ میلیارد دلار اعلام می‌کنند که علاوه براینکه غیرواقعی است، توقع طرف مقابل را نیز بالا می‌برد. به خاطر منافع ملی فعلاً سکوت می‌کنم.

وزیر نفت در پاسخ به سوال تسنیم مبنی براینکه آیا وزارت نفت تصمیم دارد یورو را در صادرات نفت جایگزین دلار کند، گفت: این یک موضوع عملیاتی است و نه استراتژیک، ما همیشه نفت را با قیمت دلار مبادله می‌کنیم اما اینکه ارز دریافتی کدام باشد را بانک مرکزی مشخص می‌کند. در حال حاضر مشکلی نداریم که دلار یا یورو بگیریم. احتمال دارد که همچنان به دلیل مشکلات بانکی حسابهای دلاری محدودیت‌هایی داشته باشند به همین دلیل درآمد حاصل از فروش نفت با یورو دریافت می‌شود. همچنین مطالبات قدیمی ایران نیز براساس ارزی که بانک مرکزی مشخص کند دریافت می‌شود.