دست‌اندازی دولت به منابع صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۵

139408251102593496521384

رئیس کمیته اقتصادی مجلس با انتقاد از اینکه بودجه پس از برجام با بودجه قبل از برجام تفاوتی ندارد، گفت: دولت در لایحه بودجه ۹۵ سهم صندوق توسعه ملی را از بالای ۳۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش داده و به شکل‌های مختلفی به منابع صندوق دست‌اندازی کرده است.

به گزارش صالحین تهران بزرگ، جعفر قادری رئیس کمیته اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جزئیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور اظهار داشت: معتقدیم که دولت در تنظیم بودجه کار خاصی انجام نداده و اگر اجرای برجام نبود، بودجه بعد از برجام با بودجه پس از برجام تفاوتی زیادی نمی‌کند فقط اعداد و ارقام را عوض کردند در حالی که ما نیاز به اصلاح ساختاری داریم.

وی همچنین از دست‌اندازی دولت به منابع صندوق توسعه ملی انتقاد کرد و گفت: در لایحه بودجه ۹۵ دولت سهم صندوق توسعه ملی را از بالای ۳۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش داده و به شکل‌های مختلفی از جمله برای افزایش سرمایه بانک‌ها و کمک به نهادهای توسعه‌ای به منابع صندوق توسعه ملی دست‌اندازی کرده است.

رئیس کمیته اقتصادی مجلس برهمین اساس تصریح کرد: اگر بودجه ۹۵ به این شکلی که دولت آورده، مصوب شود یک ریال هم از منابع صندوق به بخش مردمی نرسد و همه منابع صرف تزریق به بودجه دولت، افزایش سرمایه بانک‌ها و نهادهای توسعه‌ای می‌شود که این یکی از مشکلات بودجه ۹۵ است.

قادری در پایان اضافه کرد:در این شرایط که مقام معظم رهبری بر روی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، این شکل برخورد با منابع صندوق توسعه ملی توجیهی ندارد