ورود نیروی نظامی عربستان به سوریه بلوف و طنز سیاسی است

69660

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اعزام نیروی نظامی عربستان به سوریه یک بلوف و ادعا و طنز سیاسی است که به تعبیر ایرانی ها پشه چی باشه که فشار خون داشته باشد.

به گزارش صالحین تهران بزرگ؛ مجید صفاتاج کارشناس مسائل خاورمیانه در رابطه با اظهارنظرهای برخی مسئولین عربستان مبنی بر ورود نیروهای نظامی عربستان به سوریه گفت: عربستان سعودی با توجه به بافت اجتماعی که دارد ارتش آن هم متاثر از بافت اجتماعی این کشور است به طوری که ارتش عربستان اجاره ای است و درست است که فرماندهان عربستانی دارد ولی بدنه ارتش عمدتاً متشکل از نیروهای مزدور مصری، سودانی، پاکستانی، بنگلادشی و از شرق آسیا است.

وی در این رابطه افزود: ارتش عربستان در مقابل تهدیدات امنیتی عرق ملی ندارد و همچنین آن طور نیست که یک نگاه ملی گرا و آرمان گرایی داشته باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه خاطرنشان کرد: عربستان سعودی از فروردین ماه سال جاری به یمن حمله کرد و به تعبیر خودشان قرار بود در یک هفته کار انصارالله را تمام کنند و منصورهادی را در مسند قدرت بنشانند اما نه تنها در این امر موفق نشدند بلکه شکست های متعدد و سنگینی را متحمل شدند.

صفاتاج اظهارداشت: به نظر می رسد موضوع اعزام نیروی  نظامی عربستان به سوریه یک بلوف و ادعا و طنز سیاسی است که به تعبیر ایرانی ها پشه چی باشه که فشار خون داشته باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه گفت: عربستان سعودی حقیقتاً اگر بخواهد یک نگاه واقع گرایانه داشته باشد باید حرف فرماندهی ارتش اش مبنی بر اعزام نیروی نظامی به سوریه را پس بگیرد و اعلام کند که ما دخالت نظامی در سوریه نمی کنیم وا گر دچار حماقت  شوند که تاریخ هم نشان می دهد که از این نوع حماقت ها مانند حمله به یمن انجام داده اند؛ دچار شکست سنگینی خواهند شد.

وی با اشاره به صحبت های روز گذشته وزیرخارجه سوریه مبنی براینکه در صورت مداخله عربستان، سربازان سعودی را با تابوتشان بازمی‌گردانیم، خاطرنشان کرد: شرایط سوریه پیچیده است و هر نیروی خارجی که بخواهد در این منطقه پای بگذارد قطعاً در این گرداب غرق خواهد شد و اگر ارتش عربستان دچار چنین حماقت سیاسی شود قطعاً فروپاشی نظام آل سعود به دست خودشان جلو خواهد افتاد.