ظریف: در مقام اجرا، باید سیاست‌های طراحی شده دولت و نظام را اجراء کنم

139411181023427457059114

وزیر امور خارجه کشورمان در مراسم معارفه رئیس جدید دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: «در اجراء ممکن است تحلیل بنده یک چیز دیگر باشد اما آنچه را باید اجراء کنم که سیاست دولت و سیاست نظام آن را طراحی کرده و پیش‌بینی کرده.»

به گزارش  صالحین تهران بزرگ، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در سخنانی طی مراسم معارفه رئیس جدید دانشکده مطالعات جهانِ دانشگاه تهران می‌گوید:‌ «همه چیز در عالم سیاست بر تصور استوار است و تصور است که سیاست را شکل می‌دهد».

وی در ادامه با اشاره به کارکرد دانشکده مطالعات جهان می‌گوید: «در دانشکده مطالعات جهان در دو بعد تصور به خوبی کار می‌کنیم… در یک حوزه برای فهم و درک تحولات بین المللی، این دانشکده به ما کمک می‌کند تا تصوراتمان از عالم خارج به واقعیت نزدیک باشد و بر این مبنا بتوانیم سیاست‌هایی را تدوین کنیم که بیش از “وهم” به آنچه در عالم واقع رخ می‌دهد نزدیک باشد… ما در فهم و تحلیل مستقل هستیم و تقلید نداریم. تحلیل ما باید مبتنی بر یک برداشت صادقانه و عالمانه از شرایط واقعی باشد. به قول کسانی که داستان‌های حکمت‌آمیز ملانصرالدین را تعریف می‌کنند خودمان در صف آش خودمان قرار نگریم».

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: «تحلیل‌مان را با تمام صداقت و شجاعت و به فرموده مقام معظم رهبری بر اساس کرسی آزاد‌اندیشی بنا کنیم.»

ظریف با تأکید بر اینکه «در مقام عمل هم نمی‌توانیم مجتهد باشیم» گفت: «در تحلیل مقلد نیستید و در اجراء مجتهد نیستید. در اجراء ممکن است تحلیل بنده یک چیز دیگر باشد اما آنچه را باید اجراء کنم که سیاست دولت و سیاست نظام آن را طراحی کرده و پیش‌بینی کرده و بنده هم به عنوان جزئی از آن سیاست عامل آن هستم.»

وی در ادامه درباره بُعد دوم کارکرد دانشکده مطالعات جهان، می‌گوید: «این دانشکده در زمینه اصلاح ادراک طرف مقابل نیز فعال بوده است».

به گفته ظریف: «الان ایراد اساسی ما در عرصه سیاستگذاری ایراد فهمی و ادراکی است. هم در فهم خارج و هم در فهم خارج از ما. نقشی که ما باید به عنوان دانشکده مطالعات جهان ایفاء بکنیم این است که بتوانیم در این طرف فعال نباشیم بلکه در قسمت واقعیت و تخریب بنای ایران‌هراسی نیز فعال باشیم ».

وزیر امور خارجه افزود: “ایران‌هراسی بنایی است که سال‌ها و دهه‌ها بر آن سرمایه‌گذاری شده است و امروز به لطف خدا این بنا به نظر بنده فرو ریخته اما حداقل می‌توان گفت که شکاف عمیق برداشته است. اما کسانی که این بنا را ایجاد کرده‌اند به شدت به فعالیت خود ادامه می‌دهند. طراحی‌هایی که امروز در منطقه ما اتفاق می‌افتد، آتش‌افروزی‌ها، هراس‌افکنی‌ها، تفرقه‌اندازی‌ها و فرقه‌گرایی‌ها همه به خاطر ایجاد یک توهم خطر از ایران است و این حوزه‌ای است که شخص آقای دکتر مرندی و این دانشکده توانسته‌اند به عنوان یک نمونه عمل کنند.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تأکید می‌کند که «ما همه باور کنیم که به عنوان یک قدرت و یک مردم با فرهنگ با سابقه تاریخی می‌توانیم در صحنه بین‌المللی حضور داشته باشیم.”

وی با اشاره به اینکه”مبنای حرف اما که فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند را بفهمیم که آمریکا قدر قدرت نیست» تأکید کرد: «توهم نداشته باشیم که اگر آمریکا چیزی را پذیرفت حتما به ضرر ما است. چون این توهم مبتنی بر این تفکر است که آمریکا قدرقدرت است و هیچ چیز را نمی‌توان با آمریکا مذاکره کرده و به نتیجه رساند. بپذیریم و باور کنیم که هم توان مقاومت و هم توان تعامل، هم توان مبارزه و هم توان مذاکره را به برکت انقلاب اسلامی و پیام اصیل گفتمان انقلاب اسلامی را داریم.”

در این مراسم، سعیدرضا عاملی، به عنوان رئیس جدید دانشکده مطالعات جهان معارفه و سید محمد مرندی، رئیس پیشین این دانشکده تودیع شد.