سران قوا توافق کردند؛دولت ارسال لایحه بودجه چند دوازدهم را پذیرفت

139409031406511096574744

احمد توکلی با اعلام اینکه با تصمیم سران قوا زمان برای بررسی “لایحه منسوب به برنامه ششم توسعه” و بررسی بودجه ۹۵ برای مجلس فراهم می شود، گفت: قانون پنجم برنامه توسعه یک سال تمدید می شود و دولت هم پذیرفت بودجه چند دوازدهم به مجلس بیاورد.

به گزارش صالحین تهران بزرگ، احمد توکلی، در کانال تلگرامی خود درباره این برنامه نوشت: قانون پنجم برنامه توسعه یک سال تمدید می شود و دولت هم پذیرفت بودجه چند دوازدهم به مجلس بیاورد. با تصمیم سران قوا زمان برای بررسی “لایحه منسوب به برنامه ششم توسعه” و بررسی بودجه ۹۵ برای مجلس فراهم می شود.

وی افزود: مدتی پیش با جمعی از نماینده ها نسبت به اشکالات جدی لایحه دولت در خصوص برنامه ششم به آقای لاریجانی نامه ای نوشتیم و اشکالات آنرا توضیح دادیم. این لایحه اساسا نمی تواند اسم برنامه توسعه داشته باشد.
توکلی اضافه کرد: دولت در ابتدای این لایحه به صراحت نوشته است برنامه توسعه آن چیزی است که دولت تعیین می کند. این حرف با ۳۷ سال برنامه نویسی قبل و بعد انقلاب نمی خواند. حتی قبل انقلاب هم گفتند مجلسین باید برنامه های عمرانی را تصویب کنند. لایحه دولت از طرفی مشخصات برنامه را ندارد؛ نه از حیث علمی و نه جنبه های قانونی.
وی افزود: اشتباه آقای روحانی این است که وقتی میخواهد برداشت جدیدی از قانون داشته باشند، ابتدا باید این نظر را با مجلسی ها محک بزند نه اینکه بجای گفت و گو از روش راه بنداز جابنداز استفاده کند. البته هنوز هم شفاف نکرده و نپذیرفتند که قانون را تغییر داده اند.
بنا بر اظهارات توکلی، مساله دیگر این است که گفتند حسب توافق برجام مصلحت سنجی کردند. سوال این است که این مصلحت سنجی چه نسبتی با قانون دارد. مگر میشود با مصلحت، قانون را کنار بزند؟ از طرفی سخنگوی دولت میگوید که ما لایحه دادیم حالا خودتان اصلاح کنید. این حرف نادرست و غلطی است.  چون نه ساختار مجلس و نه قانون اجازه چنین کاری را به مجلس نمی دهد.
وی در پایان افزود: در نهایت بعد از نامه ای که به رییس مجلس نوشتیم، آقای لاریجانی را دیدم و او هم گفت استدلال نامه را قبول دارم. آقای لاریجانی گفت هیچگاه از برنامه اول تا حالا بررسی لایحه کمتر از ۷ ماه نبوده است. لذا قرار شد برنامه پنجم یکسال تمدید شود و دولت هم بودجه چند دوازدهم دهد.