مبانی تشکیلات – برخی از ضرورت های تشکیل حکومت اسلامی

همانطور که بیان گردید بزرگترین تشکیلات اسلامی ، حکومت اسلامی می باشد ، لذا وقتی ما از ضرورت تشکیلات بحث می کنیم ، شایسته است که ابتدا به ضرورت های تشکیل حکومت اسلامی بپردازیم .

2

شرع و عقل حکم می کند که نگذاریم وضع حکومتها به همین صورت ضدِّ اسلامی یا‏‎ ‎‏غیر اسلامی ادامه پیدا کند، دلایل این کار واضح است و از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :‏

  1. چون برقراری نظام سیاسی غیراسلامی به معنای بی اجرا ماندن نظام سیاسی اسلام‏‎ ‎‏است.
  2. همچنین به این دلیل که هر نظام سیاسی غیراسلامی نظامی شرک آمیز است، چون‏‎‎‏حاکمش ‏‏طاغوت‏  است؛ و ما موظفیم آثار شرک را از جامعۀ مسلمانان و از حیات آنان‏‎ ‎‏دور کنیم و از بین ببریم.‏
  3. باز به این دلیل که موظفیم شرایط اجتماعی مساعدی برای تربیت افراد مؤمن و با‏‎‎‏فضیلت فراهم سازیم. و این شرایط درست ضد شرایط حاکمیت طاغوت و قدرتهای‏‎ ‎‏نارواست. شرایط اجتماعی ای که ناشی از حاکمیت طاغوت و نظام شرک آمیز است‏‎ ‎‏لازمه اش همین فسادی است که می بینید. این همان «فساد فی الارض» است که باید از بین‏‎ ‎‏برود؛ و مسببین آن به سزای اعمال خود برسند. این همان فسادی است که فرعون با سیاست خود در کشور مصر به وجود آورد،

(إنَّهُ کانَ مِنَ الْمُفْسِدینَ) (قصص – ۴)

در این شرایط اجتماعی وسیاسی، انسان مؤمن و متقی و عادل نمی تواند زندگی کند و بر ایمان و رفتار صالحش باقی بماند. و دو راه در برابر خود دارد:

  • یا اجباراً اعمالی مرتکب شود که شرک آمیز و‏‎‎‏ناصالح است.
  • یا برای اینکه چنین اعمالی مرتکب نشود و تسلیم اوامر و قوانین طواغیت‎‏نشود با آنها مخالفت و مبارزه کند تا آن شرایط فاسد را از بین ببرد.‏

کتاب ولایت فقیه؛ حکومت اسلامی: تقریر بیانات امام خمینی (س)- ۳۵

 

این مبارزه در راه حاکمّیّت اسلام ، و از بین بردن کفر و الحاد و ظلم استکبار ، نیاز به تشکیلات ، کار سازماندهی ، ارتباطات ، برنامه ریزی ، تجهیز قوا  و … دارد.

همچنین برای مدیریت جامعۀ اسلامی در زمان تحقّق حکومت در زمانِ پس از مبارزه ، تنها از طریق کار تشکیلاتی منسجم می توان به کادر سازی پرداخت .

۴٫ احکام اسلامی که زمینه سازِ رسیدن به اهدفِ کلان اسلام است ، در خیلی از موارد بدون داشتن نظامِ تشکیلاتیِ حکومتِ اسلامی شکل نمی گیرد .

بعنوان نمونه تحقق امر به معروف و نهی از منکر ، که در آیات و روایات متعدد ، امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین و بالاترین وظیفه ، شناخته شده و همه واجبات و فرایض دیگر در پرتو آن در نظر گرفته می شود .

با یکی دو نفر نمی شود به جنگ فسادها و منکرات بزرگ و اساسی رفت و با ظالمان گردن کلفت درافتاد ، برای این کار باید مؤمنان را گرد هم جمع کرد.

امام علی علیه السلام در خطبه ۱۲۷ نهج البلاغه می فرمایند :

( یَدُ اللَّهِ ( عَلَى ) مَعَ الْجَمَاعَهِ )

( دست یاری خداوند ( بر سر ) با جماعت مؤمنان خواهد بود )