• ۞ امروز سه شنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۴:۲۹
 • شکر نعمت

  امام صادق علیه السلام

  مَکتُوبٌ فِی التَوْرَاهِ لَازَوَالَ لِلنَّعْمَاءِ إذَا شُکرَتْ وَلَا بَقَاءِ لَهَا إذَا کفِرَتْ

  در کتاب آسمانی تورات نوشته شده- در واقع حدیث قدسی است- که زوالی برای نعمت ها نیست، اگر شکر آن به جای آورده شود و بقایی برای نعمت ها نیست، اگر کفران شود.

  حدیث روز
  شرح

  بسیاری از نعمت ها که در اختیار انسان قرار می گیرد یک سلسله عوامل پیچیده دست به دست هم داده اند تا آن نعمت فراهم شده و ما در واقع نتیجه را می بینیم. به عنوان مثال پیراهنی که انسان می پوشد نعمتی از نعمت های خداست و افراد و اشیای زیادی دست به دست هم داده اند تا این نعمت فراهم شده است، کسی که زمین را شخم زده و تخم پنبه را کاشته، کسی که آن را برداشت کرده، کارخانه ای که آن را نخ کرده، کارخانه ای که نخ را به پارچه تبدیل کرده و کارخانجاتی که آهن را استخراج کرده و ابزار لازم را ساخته اند و.. . پس هزاران هزار انسان در ساخت یک پیراهن دخیل بوده اند، علاوه بر این دانشی که برای ساخت آن به کار رفته محصول تجربیات هزاران ساله بشر است.

  حوزه های علمیه ای هم که اکنون در دسترس ماست، حاصل دسترنج انسانهای زیادی است و عدّه ای شهید شده اند تا این نعمت به دست ما رسیده است. کسانی که بنیان حوزه را گذاشته اند و بزرگانی که برای توسعه آن زحمت کشیده اند، اگر همه را حساب کنیم، خواهیم دید که بیش از هزار سال کار شده تا این نعمت به دست ما رسیده است و ما هم که می خواهیم در آن به تحصیل بپردازیم، باید سلامت و فراغت داشته باشیم که این هم از دیگر نعمت های الهی است. در این جا نیز ما نتیجه را می بینیم ولی نمی اندیشیم که چقدر زحمت کشیده شده تا امروز این حوزه به این جا رسیده است.

  اگر به این مقدّمات فکر کنیم، حسّ شکرگذاری ما تحریک می شود و در مقام شکر برمی آییم و توفیق را از خدا می خواهیم ولی باید توجّه نمود که مقدّمات توفیق به دست ماست.

  شکر فقط لفظی نیست بلکه باید در عمل هم شکر گزاری کنیم و بهره برداری صحیح از یک نعمت شکر عملی است. افرادی بودند که شکرگزار نبوده و اوقات را به بطالت گذراندند که در نتیجه نعمت از آنها سلب شد و گرفتار شده و نتوانستند به جایی برسند. شکر نعمت را بجای آورید تا بتوانید تا آخر عمر از نعمتهای الهی بهرمند شوید.