رئیس انجمن اهل بیت(ع): نیازمند رویکرد تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی در اندونزی هستیم

عضو پارلمان اندونزی گفت: نگاه تقریبی دانشگاه مذاهب اسلامی می‌تواند در مقابل نگاه‌های افراط‌گرایانه و تکفیری موثر باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و هیئت همراه از جمله آخوند نوری‌زاد امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس در ادامه سفر خود به اندونزی و دیدار با شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، فرهنگی و دینی این کشور با دکتر جلال الدین رحمت؛ رئیس انجمن اهل بیت(ع)، عضو پارلمان اندونزی و عضو مجمع عالی کنفرانس وحدت اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

وی در این دیدار ابتدا گزارشی در خصوص دانشگاه مذاهب اسلامی ارائه داد و گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی با رویکرد تقریب و وحدت اسلامی آماده انتقال تجربیات و پژوهش‌های خود به این انجمن است که در جهت تعامل در خصوص معرفی نگاه غیرافراط گرایانه از دین تلاش کنند.

جلال الدین رحمت نیز با ابزار خرسندی از حضور ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در اندونزی گفت: امروز با توصیفاتی که حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری نسبت به این دانشگاه داشت، شناخت خوبی حاصل شد که تاکنون با وجود سفرهایی که به ایران داشتم شناختی از این دانشگاه با چنین اهداف و رسالت‌های مهم نداشتم و امروز از این اتفاق بسیار خرسند شدم.

وی افزود: در اندونزی به شدت به این نگاه و رویکرد که دانشگاه مذاهب اسلامی دنبال می‌کند نیاز داریم. برخی از کشورهای تندروی عربی فعالیت‌هایی در برخی مناطق انذونزی انجام می‌دهند که در مقابل و مخالف گفتمان تقریب است و حتی دانشگاه‌هایی برای ترویج این نگاه افراط گرایانه تأسیس کرده‌اند.

عضو پارلمان اندونزی تأکید کرد: نگاه تقریبی و معتدل دانشگاه مذاهب اسلامی می‌تواند در مقابل نگاه‌های افراط‌گرایانه و تکفیری موثر باشد و ما در پارلمان برنامه و طرحی برای تأسیس مدارس مذاهب اسلامی داریم که تجربیات دانشگاه مذاهب اسلامی در اجرای این طرح می‌تواند بسیار کمک کند.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین مختاری نیز از اراده دانشگاه مذاهب اسلامی برای تأسیس شعب دانشگاه در خارج از کشور خبر داد که جلال الدین با استقبال از این پیشنهاد گفت: با توجه به اینکه اکثریت مردم اندونزی مسلمان هستند این ظرفیت را دارد که شعبه این دانشگاه در اندونزی تأسیس شود و به اهداف مورد نظر طرفین برسد.

گفتنی است دکتر جلال الدین رحمت از شخصیت‌های معتدل و محبوب میان مسلمانان اندونزی است و انجمن اهل بیت علیهم‌السلام که وی ریاست آن را برعهده دارد در بسیاری از استان‌های اندونزی شعبه دارد و فعال است.