دولت وفاق ملی در لیبی به‌ریاست «سراج» تشکیل شد + اسامی وزرا

139410300645017066938774

دولت وفاق ملی در لیبی بالاخره تشکیل شد و نمایندگان پارلمان این کشور باید ظرف ۱۰ روز به این دولت رأی اعتماد بدهند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ به نقل از روسیا الیوم، شورای ریاستی لیبی از تشکیل دولت وفاق ملی در این کشور با هدف برقراری اتحاد بین گروههای درگیر بر اساس طرحی که سازمان ملل از آن حمایت می‌کند خبر داد.

شورای ریاستی لیبی که مقر آن در تونس واقع است اعلام تشکیل دولت را ۴۸ ساعت به تعویق انداخته بود و این در حالی است که برخی گزارشها از وجود اختلافات بر سر توزیع پستهای وزارتی حکایت داشت.

در بیانیه شورای ریاستی لیبی آمده است که دولت وفاق دربرگیرنده ۳۲ وزارتخانه است و ریاست آن را «فائز مصطفی سراج» به‌عهده دارد و هر زمان که دولت موفق شد رأی اعتماد پارلمان را به دست بیاورد کار خود را آغاز خواهد کرد.

اسامی وزرای وزارتخانه‌های مهم دولت وفاق ملی به‌شرح زیر است:
وز
«مروان اوسریویل» وزیر خارجه

«محمود فرج المحجوب» وزیر همکاری‌های بین المللی

«طاهر محمد سرکز» وزیر دارایی

«مهدی ابراهیم البرغثی» وزیر دفاع

«عبدالسلام الجنیدی» وزیر دادگستری

«العارف الخوجه» وزیر کشور

پارلمان لیبی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده است باید در خلال ۱۰ روز با تشکیل دولت موافقت کند و به آن رأی اعتماد بدهد.

اعضای دو پارلمان لیبی که بر سر حکومت درگیر بودند در ماه دسامبر گذشته در شهر الصخیرات مغرب متن تشکیل دولت وفاق ملی را امضا کردند.

استقبال سازمان ملل از تشکیل دولت وفاق ملی در لیبی

«مارتین کوپلر» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در لیبی از تشکیل دولت وفاق ملی در این کشور استقبال کرد.

وی در صفحه خود به‌روی توئیتر نوشت: به مردم لیبی و هیئت دولت لیبی تشکیل دولت وفاق ملی را تبریک می‌گویم و از نمایندگان پارلمان می‌خواهم که هرچه سریع‌تر نشست برگزار کرده و به دولت رأی اعتماد بدهند.

لیبی از بیش از یک سال و نیم قبل تاکنون شاهد درگیریهای مسلحانه شدید بین دولت و پارلمانی که جامعه جهانی آن را به رسمیت می‌شناسد و دولت و پارلمانی که جامعه جهانی آن را به رسمیت نمی‌شناسد، است.

این درگیری‌ها که از زمان سرنگونی معمر القذافی دیکتاتور معدوم لیبی بی‌سابقه بوده است موجب شد گروه تروریستی داعش بخشهای زیادی از این کشور را به اشغال خود در آورد.

استقبال اتحادیه اروپا از تشکیل دولت وفاق ملی در لیبی

«فدریکا موگرینی» مسئول هماهنگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام تشکیل دولت وفاق ملی در لیبی را گامی مهم در مسیر تحقق وفاق سیاسی در لیبی توصیف کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت: اهمیت اعلام تشکیل دولت وفاق ملی در لیبی این است که در اوضاع حساسی که این کشور به سر می‌برد همه گروهها موفق شدند منافع کشور و ملتشان را بر منافع خود ترجیح دهند.