ارائه تسهیلات بدون پشتوانه عامل وقوع معوقات ۱۰۰ هزار میلیاردی/مشکل بزرگ امروز کشور فساد اداری و مالی است

13931217000896_photoa

وزیر دادگستری با اشاره به این مطلب که مشکل بزرگ امروز کشور فساد اداری و مالی است گفت: ارائه تسهیلات بدون پشتوانه باعث می شود تا معوقات بانکی به ١٠٠ هزار میلیارد برسد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که آیا مواضع دولت و قوه قضاییه در برخورد یا رسانه ها یکی است؟ گقت: نظرات متفاوت است اما باید صبور باشیم اما من در کل مثبت ارزیابی می کنم.

وی در خصوص تفاهم نامه های امضا شده با کشور عراق در سفر اخیر رئیس قوه قضاییه به این کشور نیز گفت: ما در حال حاضر ۴ توافق نامه با کشور عراق داریم.

پورمحمدی افزود: در این سفر یک تفاهم نامه همکاری هم امضا شد که بیشتر موضوعات تحقیقی آموزشی و حقوق بشری بوده است تا قوه قضاییه هر دو کشور همکاری بهتری با یکدیگر داشته باشند.

وزیر دادگستری در خصوص صحبتهای اخیر رییس جمهور مبینی بر اینکه قلم ها را نشکنید و دهن ها را نبندید گفت: اگر مخاطب خاصی پیدا شود یا موضوع خاصی باشد باید بخث شود اما کلیت این حرف درست است نباید محدودیت و مانع ایجاد شود.

وی تصریح کرد: اما اگر به دستگاهی نسبت داده شود باید آن را تفکیک کنیم. باید اجازه دهیم قلم ها برای انتقاد سازنده بیان مشکلات در محدوده قانون حرکت کنند و به حاشیه ها توجهی نکنیم.

پورمحمدی افزود: باید از آزادی بیان و قلم در محدوده قانون با قدرت دفاع کنیم و این نظر رسمی من است.

وی در ادامه گفت: مشکل بزرگ امروز کشور فساد اداری و مالی است. اگر دشمن خارجی هم به ما طمع می کند به میزان فساد اداری و مالی ماست هرچه فساد کمتر باشد طمع دشمنان خارجی هم کمتر می شود.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: راه درمان و بستر اصلاح سیستم‌های معیوب انضباط و اجرای صخیح قانون است وگرنه محازاتها درمان اصلی نخواهد بود و تنها یک مسکن موقتی است.

پورمحمدی گفت: ما در این دولت بر اصلاح بسترها تلاش خود را گذاشته ایم می‌دانیم نظام بانکی در برخی جاها نقاط کور دارد و تسهیلاتی بدون پشتوانه ارایه می شود و همین باعث می شود معوقات بانکی ما به ١٠٠ هزار میلیارد برسد.