العبادی: اگر ترکیه به دنبال جنگ است، ما آماده‌ایم

13950702072138348727474

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که اگر ترکیه به دنبال جنگ است، کشورش برای جنگیدن آماده است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ به نقل از المیادین، حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق گفت: هرگونه حمله نیروهای ترکیه به عراق، منجر به فروپاشی ترکیه خواهد شد.

وی طی سخنانی در یک نشست خبری با اشاره به احتمال بی احتیاطی ترکیه در این زمینه، گفت: امیدواریم که ترکیه این بی‌احتیاطی را انجام ندهد.

العبادی گفت: ما خواهان جنگ با ترکیه نیستیم، اما اگر آنها جنگ را می‌خواهند، ما آماده‌ هستیم.

نخست‌وزیر عراق ضمن استقبال از هرگونه میانجیگری بین کشورش و ترکیه گفت: ایران در این زمینه میانجیگیری نکرده است.

شبکه ان‌تی‌وی ترکیه روز گذشته اعلام کرد که ارتش این کشور تانکها و خودروهای زرهی را در شهر سیلونی واقع در استان شرناق در جنوب شرق ترکیه در مرزهای مشترک با عراق مستقر کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این گفته بود که قصد دارد حضور نظامی خود در مرز با عراق را افزایش دهد.

ترکیه در هفته‌های گذشته بر سر حضور نیرو‌هایش در پایگاه نظامی «بعشیقه» در نزدیکی موصل تنش‌های زیادی با دولت مرکزی عراق داشته است. نیروهای ترک در این پایگاه هزاران سرباز منطقه اقلیم کردستان را آموزش داده‌اند.

در حالی که مقامات بغداد می‌گویند عراق برای آزادسازی موصل از دست داعش نیازی به نیروهای آنکارا ندارد، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه ادعایی صدام‌گونه را مطرح کرده است.

اردوغان در سخنانی مدعی شده که «موصل از نظر تاریخی متعلق به ترکیه است». حال آنکه موصل زمانی تحت قلمرو پادشاهی عثمانی بوده که هیچ ارتباطی به جمهوری ترکیه امروزی ندارد.