مجاز به شایعه‌سازی درباره جرمی که در محاکم اثبات نشده نیستیم/ شایعه‌پراکنی بلای جان جامعه شده است

139411281437431817143744

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه جامعه در برهه کنونی نیازمند وحدت است اما این شایعه‌ها بلای جان جامعه شده است، گفت: تا مادامی که گناه کسی در محکمه اثبات نشود مجاز به انتشار و بیان آن گناه نیستیم.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ آیت الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، شایعه سازی و شایعه پراکنی را بلای بزرگ جوامع کنونی برشمرد و اظهار داشت: برخی اقدام به ایجاد شایعه و برخی آن را منتشر می‌کنند غافل از اینکه این اقدام طرح و توطئه دشمنان است.

مرجع  تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه شایعه سازی با آبروی افراد سروکار دارد که می‌توان آن را از آثار سوء شایعه پراکنی برشمرد، ادامه داد: نسبت دروغ دادن به افراد که هیچ واقعیتی ندارد نفاق و تفرقه را در جامعه به وجود می‌آورد.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه جامعه در برهه کنونی نیازمند وحدت است اما این شایعه‌ها بلای جان جامعه شده است، خاطرنشان کرد: همین شایعه‌ها سبب می‌شود رسانه‌های غربی به‌طوری که مطلوب خودشان است از آن استفاده کنند.

وی با ابراز نگرانی از روند شایعه سازی در جامعه عنوان کرد: در برهه کنونی شایعات زیادی درباره افراد در جامعه شنیده می‌شود اما نکته اینجاست تا مادامی که گناه کسی در محکمه اثبات نشود مجاز به انتشار و بیان آن گناه نیستیم, مگر پس از اثبات در محاکم که باز هم در چنین شرایطی اصراری بر انتشار آن نباید داشت.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه برخی افراد نسبت به آموزه‌های دینی بی‌توجه هستند و اسم آن را تمدن می‌گذارند، خاطرنشان کرد: برخی افراد با انتشار برخی مطالب در فضای مجازی به‌دنبال ارزشمند جلوه دادن منکرات هستند.

مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه شایعه سازی و شایعه پراکنی به اعتماد جامعه لطمه می‌زند، افزود: هیچ سرمایه‌ای بالاتر از اعتماد وجود ندارد از همین رو باید مانع شایعه پراکنی در جامعه شویم و با نیت خیرخواهانه همه را به پرهیز از این منکر دعوت کرد.