ایران خواستار مقابله با کاربرد سلاحهای شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی شد

139506271050097158680994

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواستار همکاری بین‌المللی برای مقابله با کاربرد سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی گردید.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ علیرضا جهانگیری، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی مستقر در لاهه در هشتاد و سومین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در سخنرانی خود در این سازمان ضمن تأکید بر اهمیت انهدام کامل ذخایر سلاح‌های شیمیایی از کشورهای دارنده درخواست نمود که به تعهداتشان در چارچوب کنوانسیون عمل نمایند.

جهانگیری همچنین باتوجه به اهمیت جهان‌شمولی کنوانسیون از غیراعضاء درخواست نمود که هرچه سریعتر و بدون پیش‌شرط به کنوانسیون ملحق شوند.

وی با استقبال از پیشرفتهای حاصله در زمینه سلاح‌های شیمیایی سوریه و با عنایت به همکاری دولت سوریه با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بر اجتناب از سیاسی‌کاری در زمینه این پرونده تأکید نمود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی دانست و از تمامی کشورهای عضو درخواست نمود تا از در اختیار گذاشتن کمک‌ها و حمایت‌های مالی و نظامی به گروه‌های تروریستی اجتناب ورزند.

جهانگیری ضمن تأکید بر اهمیت همکاری‌های بین المللی در زمینه انتقال فناوری مواد شیمیایی به‌منظور مقاصد صلح‌آمیز از موانع ایجادشده در این ارتباط ابراز نگرانی نمود و خواستار اجرای کامل ماده ۱۱ کنوانسیون گردید.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در ابتدای جلسه به‌عنوان معاون رئیس شورای اجرائی، گزارشی از فعالیتهای سازمان در حوزه‌های حقوقی و اجرای کنوانسیون توسط دولتها و همکاریهای بین المللی، ارائه نمود.

لازم به ذکر است هشتاد و سومین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از تاریخ ۲۰ تا ۲۳ مهر سال جاری در مقر این سازمان در لاهه برگزار گردید. پیشرفت انهدام کامل ذخایر سلاح‌های شیمیایی، توسط دارندگان جهان‌شمولی، آینده سازمان، اجرای کنوانسیون، گزارش پیشرفت انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه، برنامه‌های آموزشی، همکاریهای بین المللی، برنامه و بودجه، گزارش مشورتی سازمان از جمله حسابرس خارجی، از جمله مهمترین موضوعات دستورکار این نشست بود.

این نشست به‌دلیل اختلاف نظر کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در خصوص گزارش هیئت مشترک تحقیق سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در رابطه با کاربرد سلاحهای شیمیایی در سوریه که به‌عنوان یکی از بندهای دستورکار این اجلاس قرار داشت، روز جمعه ۲۳ مهر ماه سال جاری به حالت تعلیق در آمد.

اضافه می‌نماید شورای اجرایی سازمان از نهادهای تصمیم‌گیر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی می‌باشد که مسائل جاری در صحنه‌های بین المللی مرتبط با سلاح‌های شیمیایی را در این اجلاس مورد بحث و تبادل و نظر قرار می‌دهد.