روحانی: کشور در یک‌سال گذشته “بی‌دغدغه” اداره شد؛ چرا شکر نعمت نمی‌کنید؟/ وعده رشد اقتصادی بالای ۵ درصد تا پایان سال

139401262332287585106884

رئیس‌جمهور در اجتماع مردم استان قزوین با تاکید براینکه امروز روند کشور و حرکت اقتصادی رو به رشد است، گفت: قول می‌دهم به حول قوه الهی تا پایان سال رشد اقتصادی بالای ۵ درصد خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در جمع مردم استان قزوین در ورزشگاه شهید رجایی قزوین حضور یافت.

مهم‌ترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور به شرح ذیل است:

* ۳۱ شهریور ماه، صدامیان و متجاوزین به کشور ما حمله کردند. نخستین قدرت‌نمایی نیروهای مسلح سرزمین ایران، در روز اول مهرماه با پرواز ۱۴۰ فروند هواپیما به قلب عراق و بمباران مراکز حساس و حیاتی عراق بود. این نخستین درس قوی‌ای بود که ملت ایران به متجاوزین در ۲۴ ساعت و یا کمتر از آن دادند و سراسر عراق را به‌لرزه درآوردند؛ این پیامی بود برای همه جهانیان که غیور مردان ایران، در هیچ شرایطی تجاوز را تحمل نخواهند کرد.

* در سراسر هشت سال دفاع مقدس سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی و مردم دلاور و عشایر، مقاومت و ایستادگی کردند و توانستند عظمت ملت ایران را در تاریخ جهان به ثبت برسانند. امروز باید از دوران دفاع مقدس درس بیاموزیم.

* اگر در میان مردم دودستگی، اختلاف و شکاف حاکم بود، اگر مردم در گوشه و کنار فقط شعار می‌دادند و کمر همت برای ایثار نمی‌بستند و اگر ملت ایران در برابر متجاوزین ایستادگی و استقامت و صبر را پیشه خود نمی‌ساختند، آیا می‌توانستیم به پیروزی بزرگ و پرافتخار در دفاع مقدس دست یابیم؟ امروز هم راه پیشرفت و تعالی ما در سایه وحدت، انسجام و برادری برای حفظ منافع ملی است.

* امسال در سراسر اجتماعات بین‌المللی، سخرانی‌ها، مباحثات و جلسات و ملاقات‌ها، که من موفق بودم در حد فرصت با ۲۲ نفر از رهبران جهان ملاقات داشته باشم، نخستین سخن، تبریک به ملت ایران برای موفقیت در برابر قدرت‌های جهان و برای حفظ حقوق ملت عزیز ایران بود.

* همه کشورهای غیرمتعهد به ما می‌گفتند پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای، تنها دفاع از حقوق خودتان نبود؛ دفاع از حقوق به اصطلاح جهان در حال توسعه بود؛ دفاع از حقوق همه کشورهای درحال پیشرفت بود؛ ما در مذاکرات هسته‌ای به جهانیان گفتیم شما نمی‌توانید فناوری‌های پیشرفته را در چند کشور منحصر کنید. ما از حقوق کشورهای درحال توسعه در برابر قدرت‌های بزرگ دفاع کردیم. این پیام صریح و روشن اجلاس غیرمتعهد به ملت بزرگ ایران بود.

* امسال در سازمان ملل اگر سخنی بود، اگر حمله‌ای بود، حمله به آن‌هایی بود که می‌خواهند از فرصت برجام به‌خوبی استفاده نکنند. اگر امسال در سازمان ملل سخن تندی بود، سخن تند برابر آن‌هایی بود که در کشورهای منطقه به مردم مظلومی مانند یمن تجاوز کرده و سرزمین آن‌ها را بمباران می‌کنند. شما ملت بزرگ و غیور و عزت‌مندان در این ۳ سال با ایثار و فداکاری‌تان و با ایستادگی‌تان، چهره ایران را در برابر دیدگان جهانیان عوض کردید و عزت بخشیدید.

* امروز در سراسر جهان در تمام مذاکرات سخن این است که از فرصت پسابرجام چگونه باید از فضای ایران و منطقه استفاده کنیم. سخن این است که ایران به‌عنوان سددفاعی در برابر تروریسم در منطقه و جهان ایستاده است. گذشت آن‌ روزهایی که ایران را متهم می‌کردند به ساخت بمب هسته‌ای و حمایت از تروریسم.

* امروز عظمت ملت ایران و جایگاه ملت ایران برای همه جهانیان روشن شده است. سخن این است که چگونه در ایران سرمایه‌گذاری و با کارآفرینان ایران همکاری شود و چگونه ایران نقش خود را برای ثبات منطقه و جهان ایفا کند. ملت ایران توانسته چهره واقعی این سرزمین و ملت را به جهانیان نشان دهد.

* ببینید که تمام کشورهایی که تولیدکننده و صادرکننده نفت بودند، به خاطر اُفت شدید قیمت نفت در یک‌سال و چند ماه گذشته، دچار چه مشکلات عظیمی شده‌اند. در ونزوئلا، تورم به ۴۸۵ درصد رسیده در عرض یک‌سال و چندماه و اجناس ۵ برابر شده است. عربستان سعودی در روزهای اخیر به‌خاطر شرایط اقتصادی و کاهش قیمت نفت حقوق همه کارمندان دولت را کاهش داده است. همچنین عربستان در سال گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه داشت و از ذخایر گذشته خود برای اداره کشور استفاده کرد. چرا بزرگان کشور، نویسندگان، صدا و سیما و روزنامه‌ها، واقعیت ایران را به مردم نمی‌گوئید؟

* در عین حال بدانید با اُفت قیمت نفت نه تنها ما از ذخیره برداشت نکردیم بلکه ۲۰ درصد از درآمدمان را هم به ذخیره ریختیم. در همه کشورهای تولیدکننده نفت، قیمت پول ملی به نصف و در برخی به کشورهای به یک پنجم و در ونزوئلا به یک هفتم تنزل پیدا کرده است.

* در شرایط بسیار سخت یک سال گذشته که قیمت نفت از ۱۲۰ دلار به ۴۰ دلار کاهش یافت، کشور بی‌دغدغه اداره شد. چرا شکر نعمت نمی‌کنید؟ در یک سال گذشته هم تورم کاهش یافته و هم رشد اقتصادی داشتیم. من گزارش کار دولت نمی‌دهم، گزارش مقاومت و ایستادگی شما مردم را بیان می‌کنم.

* امروز باید همه خودمان را برای ساختن ایران عزیز آماده کنیم. تمام شاخص‌ها امروز به ما می‌گوید، روند کشور و حرکت اقتصادی رو به رشد است. خرید گندم سال گذشته ۸ میلیون تن و امسال خرید ما ۱۱٫۵ میلیون تن بوده است آن‌هم به برکت ایثار و فداکاری کشاورزان عزیز این کشور؛ در صنعت نیز حرکت ما رو به جلوست.

* صادرات ما نشان می‌دهد حرکت اقتصادی ما، صنعت و بخش خدمات ما نشان می‌دهد، امسال همانطور که در پیام نوروزی اعلام کردم، دنبال هدف رشد ۵ درصدی در اقتصاد هستیم، الان هم در ماه هفتم سال قول می‌دهم به‌حول قوه الهی تا پایان سال رشد اقتصادی بالای ۵ درصد خواهد بود.

* مجموعاً در این سفر استانی ۵۰ طرح و پروژه انشاءالله در سال جاری و سال آینده با اعتبار ۹۰۳ میلیاردتومان برای توسعه و پیشرفت و آبادانی این استان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.