سه خصلت لازم برای مردان سرپرست خانواده از نگاه امام صادق(ع)

139507061403115538773404

 

به فرموده امام صادق(ع) مرد در خانه و نسبت به خانواده‌اش نیازمند رعایت سه صفت است هر چند در طبیعت او نباشد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ خانواده فرصتی برای رشد فضایل معنوی است که خداوند متعال این نعمت را به تمام انسانها عطا کرده است. حال اگر از این فرصت استفاده مناسب نشود، نتیجه برعکس خواهد داد و تبعات آن دامن شخص و جامعه را می‎گیرد.

از سوی دیگر اهل‎بیت عصمت و طهارت(ع)، انبیاء و اولیای الهی نیز همواره به این نکته توجه داشتند و خانواده را مرکبی برای ارتقای درجات معنوی می‌دانستند که در احادیث فراوانی از رسول اکرم(ص) و سایر امامان معصوم(ع) منعکس است.

بنابراین لازم است نسبت به زوایای مختلف بحث خانواده و تحکیم آن از سوی سرپرستان خانواده و نیز مسئولین امر برنامه‌‏ریزی دقیقی انجام شود تا ضمن اینکه این نهاد اجتماعی مقدس از آسیبها مصون بماند، موجبات رشد جامعه را فراهم بیاورد. به عنوان نمونه در بیان اهمیت پرداختن به خانواده و به دنبال آن مصونیت از انواع آسیبها پیامبر اکرم(ص) در ضمن روایتی فرمودند: «یا على: خِدمَهُ العِیالِ کَفّارَهٌ لِلکَبائِرِ و َتُطفى غَضَبَ الرَّبِّ؛ یا على؛ خدمت به خانواده، کفاره گناهان کبیره و خاموش کننده خشم خداوند است» (جامع احادیث الشیعه(بروجردی) ج۲۲ ، ص۳۰۶)

انسانها به واسطه گناهانی که انجام می‎دهند موجبات خشم خداوند را فراهم می‎کنند که این خشم الهی در اشکال مختلفی از جمله تنگدستی، ناهنجاری‎های درون‎خانوادگی و … نمود پیدا می‎کند؛ حال بر اساس این روایت، خداوند خدمت به خانواده را فرصتی جهت مصونیت از غضب خود قرار داده است. همچنین گناهان موانعی برای رشد فردی و اجتماعی است که خداوند در پرتو خدمت به خانواده این موانع را با رحمتش برطرف می‎کند.

اما در بیان راهکارهای تحکیم خانواده شاید بتوان گفت به هیچ مقوله‎ای به اندازه محبت کردن در فضای خانواده سفارش نشده است. به عنوان نمونه امام صادق(ع) در روایتی فرمودند: «إنَّ المَرءَ یَحتاجُ فى مَنزِلِهِ و َعِیالِهِ إِلى ثَلاثِ خِلالٍ یَتَکَلَّفُها و َإن لَم یَکُن فى طَبعِهِ ذلِکَ: مُعاشَرَهٌ جَمیلَهٌ و َسَعَهٌ بِتَقدیرٍ و َغَیرَهٌ بِتَحَصُّنٍ؛ مرد در خانه و نسبت به خانواده‌اش نیازمند رعایت سه صفت است هر چند در طبیعت او نباشد: خوشرفتارى، گشاده‎دستى به اندازه و غیرتى همراه با خویشتن‌دارى».