دمشق خواستار عذرخواهی رسمی آمریکا شد

139507060859313568766994

مشاور اسد با بیان اینکه عذرخواهی آمریکا از سوریه از طریق کانال‌های غیر رسمی بوده است، خواستار عذرخواهی رسمی این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ بثینه شعبان مشاور سیاسی و اطلاع رسانی بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در گفتگو با شبکه خبری المیادین گفت: توافق روسیه و آمریکا درباره سوریه تا زمانی که اختلافات بر سر این توافق در دولت آمریکا حل نشود قابل اجرا نیست.

وی افزود: دمشق انتظار تغییری در موضع عربستان و قطر در حمایت از تروریسم و عناصر مسلح از طریق ترکیه، ندارد.

مشاور اسد از دولت آمریکا خواست که ضمن عذرخواهی رسمی و علنی تضمین کند که دیگر حملاتی همچون حمله به دیرالزور تکرار نمی‌شود.

وی اظهار داشت که عذرخواهی آمریکا از سوریه از طریق کانال‌های غیر رسمی که نمی‌توان به آن تکیه کرد، صورت گرفته است.

شعبان با بیان اینکه جنگنده های سوریه به هر جا که تروریسم در آنجا باشد حمله می‌کنند، افزود: دمشق طرح آمریکا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را به‌دنبال کشته شدن پنج امدادگر فرانسوی و دو غیرنظامی در حومه حلب مخالف است.

مشاور اسد گفت: سوریه و روسیه به آتش‌بس پایبند بودند، و این در حالی است که گروههای تروریستی به این تصمیم پایبند نبودند و همچنین جنگنده‌های آمریکا مواضع ارتش در دیرالزور را بمباران کردند.

وی درباره انتشار اخباری درخصوص هماهنگی قبلی بین روسیه و ترکیه و ایران قبل از ورود زمینی ترکیه به سوریه گفت: رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اولین کسی است که جنگ علیه سوریه را آغاز کرد.

شعبان تأکید کرد که ترکیه همچنان ورود عناصر تروریستی از طریق مرزهای خود از قطر و عربستان را تسهیل می‌کند.

وی درباره روابط کشورش با مصر گفت: دمشق اوضاع مصر را درک می‌کند و روابط سوریه با این کشور به هیچ وجه حتی در دوره محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور نیز قطع نشده است و ما همیشه آماده برقراری روابط خوب با دولت مصر هستیم.

شعبان درباره ترور ناهض حتر روزنامه‌نگار اردنی گفت که این ترور در راستای سیاست بستن دهانهاست که در منطقه صورت می گیرد.